Naozaj je každý strojcom svojho šťastia?

od Hogwash

A Rytmus povedal: „Aj ten najvačší stokár bez koruny a podpory si móže splniť sen, aký len chce. Proste MÓŽE!!!.“1 Ste aj vy strojcom svojho šťastia, dokážete si splniť svoj Americký sen?

Podľa Baracka Obamu: Ak ste ochotní tvrdo pracovať, v Amerike to jednoducho dokážete.Ale naozaj je to také jednoduché, skutočne stačí chcieť? Dosiahne každý, čo si zaumieni, pokiaľ tvrdo maká? Alebo treba brať do úvahy aj okolnosti, ktoré človek nedokáže ovplyvniť? Napríklad to, kto sú vaši rodičia.

To aký máme príjem závisí čiastočne aj od toho, aký príjem mali naši rodičia, alebo či chodili na vysokú školu. V Spojených štátoch sa takmer polovica ekonomickej výhody bohatých rodičov prenáša na ich deti.3 Ak boli vaši rodičia chudobní, tak je dosť pravdepodobné, že si svoj sen nesplníte. Ak Jano Horváth patrí medzi 5 % najchudobnejších Slovákov, tak jeho syn Jožo Horváth má dnes 60 % istotu, že bude brať menej ako 400 eur.Ozajstná chudoba sa na Slovensku dedí a čo je horšie, v tejto oblasti patríme na chvost EÚ.

Zdroj: Eurostat

Zároveň platí, že bohatí ostávajú bohatými naprieč storočiami. Švédi so šľachtickými priezviskami ako Leijonhufvund alebo Gyllenhaal majú aj po ôsmich generáciách od 18. storočia tri až štyrikrát väčšiu šancu byť lekármi, právnikmi alebo vedcami ako bežní Švédi, ktorých mená končia na -son, ako napríklad Mr. Anderson.5 To isté platí o Talianoch, Angličanoch, Indoch, Japoncoch, Taiwančanoch a dokonca aj Číňanoch.6

Zdá sa, že dôležitejšie než to ako sa snažíte je to, do akej rodiny ste sa narodili. Dá sa s tým niečo robiť? V kapitalizme ťažko. Thomas Piketty vedecky potvrdil 150 rokov staré posolstvo Karla Marxa, že tí čo vlastnia kapitál, z neho získavajú viac, než ľudia, ktorí sa živia iba vlastnou prácou za mzdu. Podľa Pikettyho kapitalizmus produkuje v spoločnosti nerovnosť.7

Znamená to ale, že nik nie je strojcom svojho šťastia? Nie celkom, ešte je tu Bill Gates. Nemali by sme však zabúdať, že Gates nebol len bystrý a pracovitý, ale aj chodil do drahých súkromných škôl, bol pravnukom riaditeľa pobočky Americkej centrálnej banky v Seattli a tiež synom prominentnej podnikateľky.8 Tá podľa všetkého pomohla Microsoftu získať kľúčovú zákazku v IBM, ktorá rozbehla Gatesov biznis.9 Z bohatého Američana z dobrej rodiny sa tak stal najbohatší Američan, ale na vrchol sa nevypracoval od nuly, ako by sa to mohlo zdať podľa ideológie Amerického sna.

A nemali by sme zabúdať, že na svojej ceste Gates vytiahol pár špinavých trikov. Napríklad od roku 2011 sa Microsoft vyhol zaplateniu viac ako 100 miliónov libier na daniach vo Veľkej Británii.10 Počas svojej existencie eliminoval WordPerfect, Lotus 1-2-3, či Netscape a skúpil firmy, ktoré vytvorili DOS, FrontPage, Internet Explorer, Hotmail, WebTv a Skype. Za svoje monopolistické praktiky bol odsúdený k obrovským pokutám ako v Spojených štátoch tak v EÚ.11

Aké sú teda vaše možnosti, ak nemáte Gatesove počítačové schopnosti, ani jeho pôvod, narozdiel od neho nechcete podvádzať a ste „iba“ pracovitý? Ako dosiahnuť, aby sme mali reálnu šancu vlastným úsilím zlepšiť svoje postavenie v spoločnosti?

Jednou cestou sú dane. Tie by mali okrem iného zabezpečiť dostatok zdrojov na zdravotníctvo, školstvo a ďalšie verejné služby, ktoré zvyšujú šance pre všetkých. Zároveň znižujú nerovnosti čím vyrovnávajú podmienky, do ktorých sa ľudia rodia. Thomas Piketty navrhuje 80 % daň z príjmu pre tých, ktorí zarábajú viac ako pol milióna dolárov ročne. Takáto daň by viedla k rovnostárskejšej spoločnosti, v ktorej by ste mali väčšiu šancu splniť si svoj sen, než dnes.

História zdaňovania bohatých v USA

Sú však dane tým správnym nástrojom pre to, aby sme všetci boli strojcami nášho šťastia? Možno naša spoločnosť potrebuje hlbšiu zmenu než iba zvyšovanie daní. Možno potrebujeme iný ekonomický systém, ktorý okrem rovnosti bude smerovať aj k zásadnejšej zmene v otázkach vlastníctva, konkurencie a v neposlednom rade k trvalej ekologickej udržateľnosti.

Až potom, ako sa spoločnosť prestane deliť na menšinu majiteľov kapitálu a väčšinu námezdných pracujúcich bude možné, aby sme si všetci mohli splniť svoj sen a stať sa skutočnými strojcami svojho šťastia.

Video je súčasťou projektu série krátkych filmov, vyvracajúcich pravicovo-populistické a neoliberálne mýty o spoločnosti, ktorý Pole a Hogwash realizujú v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, Zastúpením v Slovenskej republike a Centrom globálne politickej ekonómie pražského Ústavu medzinárodných vzťahov. 

 

 

2Obama, Barack, 14.11.2016, 0:25, https://www.youtube.com/watch?v=AkcRmvfPhx8

3Causa, Orsetta – Johansson, Åsa (2010): Intergenerational Social Mobility in OECD Countries. OECD Journal: Economic Studies, Vol. 2010, s. 9.

4Rizman, Tomáš (2018): Jablko padá ďaleko od stromu. Analýza medzigeneračnej mobility príjmov na Slovensku. Inštitút finančnej politiky, <www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=11756&documentId=16459>.

5Clark, Gregory (2012): What is the True Rate of Social Mobility in Sweden? A Surname Analysis, 1700-2012, <http://faculty.econ.ucdavis.edu/faculty/gclark/papers/Sweden%202012%20AUG.pdf>.

6Clark, Gregory (2013): What is the True Rate of Social Mobility? Evidence from the Information Content of Surnames, <http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.269.6016&rep=rep1&type=pdf>.

7Piketty, Thomas (2015): Kapitál v 21. storočí. Bratislava: Ikar, s. 19.

8Seattle Times (1951): Rites Planned Tomorrow for J. W. Maxwell, 3. 4. 1951, <https://www.findagrave.com/memorial/131623851/james-willard-maxwell>.

9AP (1994): Mary Gates, 64; Helped Her Son Start Microsoft. The New York Times, 1994, <https://www.nytimes.com/1994/06/11/obituaries/mary-gates-64-helped-her-son-start-microsoft.html>.

10Osborn, Samuel (2016): Microsoft avoids paying £100m a year in UK corporation tax. The Independent, 19. 6. 2016, <http://www.independent.co.uk/news/business/news/microsoft-avoids-paying-100m-a-year-in-uk-corporation-tax-a7089931.html>.

11Kapoor, Ilan (2012): Celebrity Humanitarianism: The Ideology of Global Charity. London: Routledge, s. 53-54.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!