Neoliberál Macron vyhral francúzske voľby, ale krajne pravicová Le Penová zvýšila podiel hlasov

od Kenny Stancil

„Potrebujeme progresívne antisystémové alternatívy,“ povedala britská poslankyňa. Prinášame správu portálu Common Dreams.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu získal druhé päťročné funkčné obdobie, no víťazstvo úradujúceho neoliberálneho predstaviteľa nad krajne pravicovou vyzývateľkou Marine Le Penovou bolo výrazne menšie ako v roku 2017 – čo môže pre krajinu bez rozsiahlych rovnostárskych reforiem znamenať hrozivú budúcnosť.

Macron získal predpokladaných 58 % hlasov oproti 42 % Le Penovej, čím sa stal prvým francúzskym prezidentom od roku 2002, ktorý bol znovuzvolený. Macronov 16-bodový náskok na víťazstvo však ukazuje, akej veľkej pozície sa dostalo Le Penovej otvorene xenofóbnej a islamofóbnej strane od predchádzajúcich volieb, keď sa obaja kandidáti po prvý raz stretli v druhom kole. Len pred piatimi rokmi Macron porazil Le Penovú oveľa lepšie – 66 % ku 34 %.

Začiatkom tohto mesiaca Daniel Zamora Vargas, odborný asistent sociológie na Université Libre de Bruxelles, na sociálnych sieťach napísal, že Macron, bývalý investičný bankár, ktorý znížil sadzbu dane z príjmu právnických osôb a prehĺbil ekonomickú nerovnosť a neistotu, „nie je centrista. “

„Bol to najpravicovejší prezident 5. republiky,“ povedal Zamora. „Vytvoril podmienky na to, aby krajná pravica mohla vyhrať prezidentské voľby.“

Macron, ktorý presadzoval vlastnú protiimigrantskú a protimoslimskú politiku, „legitimizoval všetky témy extrémnej pravice“ a „úplne znormalizoval“ Le Penovú, napísal Zamora 10. apríla, keď boli spočítané hlasy prvého kola.

Francúzi boli nútení „hlasovať za Le Penovú alebo za to, čo vytvorilo priaznivé prostredie pre Le Penovej myšlienky,“ povedal minulý týždeň Zamora. „Je to voľba medzi zlom a príčinou toho zla.“

V nedeľu sa podobne vyjadrila aj poslankyňa britskej Labouristickej strany Zarah Sultanová: „Umiernenými pokusmi prekonať krajnú pravicu ich legitimizujú a dostávajú do hlavného prúdu. To je príčina nárastu Le Penovej o 8 % od roku 2017.“

„Potrebujeme progresívne antisystémové alternatívy,“ dodala.

Ľavicový prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon skončil v úvodnom kole tesne za druhým miestom. Našťastie pre Macrona, Mélenchon poradil svojim sklamaným voličom, aby „nedali ani jeden hlas“ Le Penovej.

Vo svojom záverečnom prejave, ktorý predniesla krátko po zatvorení volebných miestností, Le Penová uviedla, že „myšlienky, ktoré zastupujeme, dosiahli novú úroveň“. Nedeľňajšie vystúpenie označila za „výrazné víťazstvo“ a uviedla, že jej strana Národného zhromaždenia je „odhodlanejšia ako kedykoľvek predtým“.

Zdroj foto: Paul Kagame, Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články