„Po Londýne sa zoskupujú rebeli, ktorí sú súčasťou celosvetovej vlny občianskej neposlušnosti, keď sa ľudia aktivizujú s vedomím, že naši lídri zlyhávajú pri riešení klimatickej krízy,“ napísal na Twitteri Extinction Rebellion Spojené kráľovstvo. Prinášame správu z portálu Common Dreams.
Bojovníci proti zmene klímy v piatok odstavili štyri hlavné mosty v Londýne v rámci vlny akcií po celom Spojenom kráľovstve, žiadajúcej ukončenie využívania fosílnych palív.
Britská odnož Extinction Rebellion (XR) potvrdila, že členovia skupiny zablokovali mosty Blackfriars, Lambeth, Waterloo a Westminster.
„Po Londýne sa zoskupujú rebeli, ktorí sú súčasťou globálnej vlny občianskej neposlušnosti, keď sa ľudia aktivizujú s vedomím, že naši lídri zlyhávajú pri riešení klimatickej krízy,“ napísala skupina na Twitteri. „Sľubujú, že všetko znova vyriešia, ale jediné, čo robia, je prilievajú olej do ohňa.“
Aktivistická skupina prisľúbila, že bude pokračovať v demonštráciách, kým vláda Spojeného kráľovstva nezosúladí svoju politiku s klimatickou vedou a zdôraznila, že globálne „sme na ceste ku katastrofickému otepleniu o 3 °C!“
To je o celý stupeň viac ako menej ambiciózny cieľ parížskej klimatickej dohody z roku 2015, ktorým je obmedzenie globálneho nárastu teploty do roku 2100 v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami.
„Pokiaľ naša vláda nedokáže konať teraz ohľadom klimatickej krízy, ignoruje rady odborníkov, udeľuje licencie na ďalšie vrty na ťažbu ropy a zemného plynu, zatvára vedcov, nemáme inú možnosť, ako to narušiť,“ dodalo XR.
Ako uvádza Damien Gayle z The Guardian:
Jednu chvíľu bol Blackfriarský most blokovaný jedinou, 76-ročnou ženou, ktorá ležala na ceste a odmietala sa pohnúť. Lucy Hardingová z Readingu povedala, že o klimatických zmenách sa prvýkrát dozvedela od svojho nevlastného syna v roku 1976.
„To je dlhý čas na to, aby sme vedeli, že sme v nebezpečenstve, a bolo naozaj desivé vidieť, ako sa to čoraz viac a viac blíži, sledovať ako jeden bod zlomu strieda druhý,“ povedala Hardingová. „Je hrozné mať 76 rokov, skutočne vidieť blížiaci sa koniec môjho života a vidieť, čo tu ostalo.“
Asi dve desiatky policajtov z londýnskej polície obkľúčili Hardingovú, ktorá povedala, že je odhodlaná nechať sa zatknúť. Svoju blokádu však dobrovoľne ukončila po tom, čo ju policajti odmietli vyzdvihnúť a pohrozili, že zavolajú záchranku, ktorá ju odvezie.
Mestská metropolitná policajná služba v piatok na Twitteri uviedla, že „sme svedkami mnohých protestov, ktoré spôsobujú zdržania a narušenie v centre Londýna“ a „príslušníci sú na mieste a pracujú na zvládnutí dopadu“.
V ďalšej akcii v stredu sa týkala nalepovania vedeckých prác ohľadom otepľovania na okná vládnej budovy.
Vedkyňa Emma Smartová začala vo štvrtok držať hladovku po tom, čo jej zamietli prepustenie na kauciu, kým čakala na súdne pojednávanie o obvineniach z tohto protestu.
Členovia XR sa v piatok ráno zhromaždili pred policajnou stanicou Charing Cross, kde je Smartová zadržiavaná, aby vedkyni vyjadrili podporu.
„V akom svete to žijeme, keď sú vedci nútení nechať sa zatknúť sa a držať hladovku, aby ich bolo počuť?“ spýtal sa Smartovej manžel Andrew Smith vo vyhlásení v piatok.
„Naši politici si uvedomujú závažnosť klimatickej núdze, každé rozhodnutie by malo byť podložené vedou, nie vynucované za účelom zisku a chamtivosti,“ dodal.
(krátené)
Zdroj foto: Flickr.