Noc zlomenín

od Peter Takáč

Tak ako na Východe pivo bez pálenky aj miliónársky sponzoring strán bez dohodenej zákazky je vyhodenými peniazmi. Anton Zajac si mohol radšej zájsť do kasína ako staviť na krívajúce kone Za ľudí.

Andrej Kiska, ktorý nechcel byť v politike, potom zmenil názor, a chcel byť rovno premiér, pripomínal vegetariána, ktorý rezolútne prestal jesť mäso, potom si to rozmyslel a teraz by zjedol aj psa. Keď mu ho však vyfúkli z taniera, z premiérskeho postu ostal iba pôst. Aspoň s poslaneckou imunitou.

Nevydarená ostala aj startup comedy Truban & Beblavý. Ľudia sa síce spočiatku smiali, aj keď možno skôr len z Trubanovho automotivačného prejavu, no po zverejnení výsledkov pochopili, že nie je na čom. Beblavý ako dvojnásobne prepratý Dzurinda publikum nenadchol. Z volebnej Noci zlomu nakoniec vzišla noc zlomenín, po ktorej si centristi ešte teraz fúkajú rany a rátajú straty.

Neosvedčil sa ani nositeľ ceny Sociálny netvor roka, Jozef Mihál, ktorý točil so Sulíkom odvodové koliesko, v ktorom vyhrávali iba bohatí. Pre nezamestnaných a chorých s nízkymi príjmami mu ostávali len ceny útechy – neprestávať makať a odbremeňovať zamestnávateľov.

Nezainteresovanému človeku ich muselo byť pri tých svietiacich očkách až ľúto. Na parlament sa totiž tešili ako deti na lunapark, no keď sa dostali na rad, kolotoče zavreli. Tohto roku asi budú bez Vianoc. Teda okrem tých, čo trávia v Rakúsku na luxusnej lyžovačke s miliónmi na účtoch.

Časť oligarchov utrpela ujmu. Alojz Hlina by ju nadradšej odrátal voličom z platu, pretože vraj na tie nezodpovedné hlasy doplatíme všetci. Nepochopil, že pri experimente s dereguláciou a rovnou daňou, ktorý tu realizovali jemu podobné kresťansko-demokratické strany, zahynuli všetky laboratórne myšky a tie čo prežili sa ešte teraz trasú v kúte. Nedošlo mu, že práca na dohodu a vyrovnaný rozpočet nepomôžu nikomu, ak majú zahubiť dopyt a nebudú motivovať k investíciám.

Vláda charakterovo nestabilného Matoviča s vznetlivým Kollárom a Sulíkom, ktorý nestrpí konkurenciu, bude drsnou reality show. Účastníci Farmy pred kamerami nadviažu krátkodobé vzťahy, no potom ich pravdepodobne za účelom vyššieho (osobného) dobra, a víťazstva v súťaži o najväčšieho egomaniaka, zničia.

Kollár, ktorý sa vystatoval, že prišiel do politiky pomáhať ľuďom, možno časom svoje predvolebné heslo zmení na “Nie som ako ja”. Pri výbere ministerstiev totiž okamžite cielil na lukratívnu obranu. Bude však šok, ak zistíme, že to minimum ľavicovo zaváňajúcej politiky, na ktorú voličov vábil SMER, dokáže ponúknuť aj on.

Matovičov fond pre nezávislú žurnalistiku, ktorý chce vytvoriť na odhaľovanie korupcie vlády, pôsobí asi tak presvedčivo ako nezávislosť Haščákových liberálnych médií, do ktorých volával, aby nepísali a nezverejňovali fotky jeho kamaráta Kočnera.

Zbrojárska lobby ale ostáva bezpečne zastúpená naprieč všetkými stranami, takže je zrejmé, že lokálni oligarchovia sú pri chúťkach imperiálnych Gargamelov stále len šmolkovia.

Ohlásená zmena teda naozaj prišla. Len namiesto predpovedaného slnečného počasia, bude fúkať vietor a časom možno zaseje búrku. Dovtedy si stačí dávať pozor, aby nám počas tejto vlády, na ktorú budú údajne spomínať aj knižky dejepisu, nevyfúkalo rozum z hlavy.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články