DiEM25 na Slovensku patrí medzi relatívne nové ľavicové hnutia pôsobiace u nás. Je ľavicovo-liberálnou organizáciou, ktorá sa viaže na nadnárodné hnutie DiEM25 založené Yanisom Varoufakisom. DiEM25 má ambíciu združovať ľavičiarov naprieč európskymi krajinami. Napriek tomu však kladie dôraz na lokálne výzvy v jednotlivých krajinách, ku ktorým u nás jednoznačne patrí ako významnejší ekonomický aspekt ľavice pred jeho kultúrnym obsahom. Týmto príspevkom by sme radi v krátkosti predstavili nadnárodnú a lokálnu vetvu hnutia.
DiEM25 založil v roku 2016 bývalý minister financií Grécka, ekonóm, publicista a pedagóg z britského Cambridge Yanis Varoufakis spoločne s chorvátskym filozofom Sreckom Horvatom.
Yanis Varoufakis sa stal celosvetovo známy v čase gréckej finančnej krízy (2012) tým, že sa snažil oponovať tlaku európskych politikov na Grécko, ktoré bolo nútené prijímať opatrenia v rozpore s demokratickým mandátom, ktorí dostali predstavitelia Syrizy v tamojších voľbách. O týchto udalostiach, vrátane kuloárnych informácií, ktoré neraz vypovedali o závažných protikladoch rozpovedal svetu v knihe Dospeláci v miestnosti, ktorá bola aj sfilmovaná. Okrem nej je autorom mnohých ďalších ekonomických publikácií. Medzi výrazné postavy, ktoré sú členmi a sympatizantami hnutia vo svete patria Noam Chomsky, Slavoj Žižek, Julian Assange, Naomi Klein, Jean-Michel Jarre, Jeremy Corbyn, Bernie Sanders, Ken Loach (režisér filmu Ja, Daniel Blake) a ďalší.
Zámermi hnutia na nadnárodnej úrovni sú riešenia alter-globalizmu, sociálnej ekológie, ekofeminizmu, post-rastový prúd a post-kapitalizmus vrátane implementácie univerzálneho základného príjmu. Osobitný dôraz sa pritom kladie na ideu demokracie, ktorá je však od dnešného (ne)fungujúceho modelu vzdialená. Záujmom hnutia je vytvoriť pevne ukotvenú iniciatívu zdola, ktorá vystrieda doterajšie združovanie strán zhora do frakcií v Európskom parlamente. V súčasnosti DiEM25 pôsobí v 20 krajinách, pričom v Grécku má zastúpenie už aj v národnom parlamente. Ide o celoeurópske ľavicové hnutie s tisíckami členov.
Cieľmi hnutia na Slovensku sú vyššie mzdy, skracovanie pracovného času, podpora kolektívneho vyjednávania, vyššie dane pre bohatých a nižšie pre bežných ľudí, menej peňazí na zbrojenie a políciu a viac do školstva a zdravotníctva, držbu dôležitých monopolov v rukách štátu a existenciu občianskej dividendy, lacnejšie bývanie s podporou štátu a výstavbe bytov, pritiahnutie žien do politiky a investovanie do zelených technológií, viac moci pre ľudí, menej pre oligarchiu a vlastnenie firiem ich zamestnancami.
DiEM25 má na Slovensku niekoľko desiatok členov v 5 až 20 členných bunkách: Banskej Bystrici, Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline a Košiciach. Členovia pravidelne komunikujú buď osobne alebo cez spoločné internetové hovory, diskutujú a vytvárajú obsah tém, ktorých výstupy sú dnes hlavne prezentované na sociálnych sieťach a webovej stránke. Zároveň sa zapájajú aj do aktivít nadnárodného hnutia. Hnutie smeruje k vytvoreniu Národného kolektívu, od ktorého je do budúcna už ďalším krokom vytvorenie politickej strany a úspešná účasť vo voľbách.
Skratka DiEM25 hovorí o Demokracii v európskom hnutí s cieľom uspieť ako hnutie zdola v eurovoľbách v roku 2025.
Ak vás pôsobenie organizácie zaujalo, sledujte sériu našich ďalších príspevkov o nej, prípadne sa pridajte k odberateľom jej sociálnych sietí (so 6 tisíc odberateľmi) a ak máte záujem priložiť aj ruku k dielu a pripojiť sa k partii členov a sympatizantov tohto ľavicového hnutia, využite aj možnosť zapojenia sa doň.
Facebook DiEM25 Slovensko – Hnutie za demokratizáciu Európy
Tento príspevok vznikol v rámci sponzorovanej spolupráce s DiEM25 na Slovensku.
Obsah sa nemusí zhodovať so stanoviskami redakcie.