O rečiach a chlebe

od Ján Košč

Čiastkové riešenia daňovo-odvodového systému majú nepremyslené dôsledky.

Jedno staré slovenské príslovie hovorí, že: „reči sa hovoria a chlieb sa je“. O múdrosti našich predkov asi nikto nepochybuje, zvlášť ak si prečítame aktuálne výskumy, ktoré hovoria, že naši predkovia mali v priemere vyššie IQ, ako máme my dnes.

Asi všetky politické strany na Slovensku dlhodobo rozprávali o tom, ako treba znižovať daňovo-odvodové zaťaženie príjmov a tým zvyšovať čisté príjmy občanov.

Problémom býva, že namiesto určenia si dlhodobých cieľov a od toho sa odvíjajúcich stratégií a riešení daňovo-odvodového systému na Slovensku, na nás cielia v tejto oblasti len ad hoc riešenia, ktoré nemajú ani zďaleka premyslené dôsledky.

Nesystémové a pokrytecké

Presne takto dopadlo zvýšenie odpočítateľnej položky, ktoré nám priniesla minulá vláda. Jej opatrenie síce malo priniesť v priemere asi o päť eur vyššie čisté príjmy na mesiac, no na druhej strane táto zmena mala negatívne dôsledky vo výpadkoch príjmov samospráv, čo na ich strane spôsobilo paniku a zvyšovanie miestnych daní a poplatkov.

Komu to pomohlo? No, tým, ktorým malo, zväčša vôbec. Čo mali dostať na mierne vyššom čistom príjme, o to dopredu prišli na strane vyšších miestnych daní a poplatkov. A to ani nehovoriac o tom, že vyššie dane a poplatky ostali, ale vyššie čisté príjmy z dôvodu pandémie má len málokto.

Strany súčasnej vládnej koalície takisto vo svojich volebných programoch sľubovali znižovanie daní a odvodov na strane príjmov. Ktorá z týchto strán nekritizovala vysoké zaťaženie na úrovni minimálnej mzdy?

Všetky pri zvyšovaní minimálnej mzdy v minulých rokoch ukazovali tabuľky, koľko z tohto zvýšenia zhltnú dane. A teraz pri aktuálnom návrhu na zvýšenie minimálnej mzdy? Akosi nikto sa neozýva. Ako sa tomuto hovorí? No, pokrytectvo.

Všetky medzinárodné inštitúcie nám odporúčajú, aby z hľadiska príjmov rozpočtu bola menej zdaňovaná práca a viac renta.

Minister sociálnych vecí ohlásil koniec odvodových úľav z 13. a 14. platu. Prvé ohlásené opatrenie vlády na strane odvodového zaťaženia príjmov je v priamom rozpore so sľubmi z predvolebných programov, ale aj v rozpore s programovým vyhlásením vlády.

Nič to, hlavne že sa vykryje diera v Sociálnej poisťovni, však?

Samosprávam bude chýbať

Dokonca je takéto riešenie v priamom rozpore aj s odporúčaniami OECD, MMF a Svetovej banky. Všetky medzinárodné inštitúcie nám odporúčajú, aby sme viac zdaňovali majetok, spotrebu a negatívne externality a aby z hľadiska príjmov rozpočtu bola menej zdaňovaná práca a viac renta.

Nikto nerieši, že príjmy sociálnej poisťovne sa dajú zvýšiť aj inými príjmami, nie len zvyšovaním odvodov z príjmov. Slovenský daňový systém je z hľadiska príjmov napĺňaný najmä zdaňovaním zamestnancov a obyčajných občanov, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľné.

Nič na tom nemení ani prisľúbený vyšší daňový bonus pre rodičov, ktorý ma nahradiť obedy zadarmo, pretože táto zmena znova prináša nižšie príjmy pre už i tak finančne poddimenzované samosprávy.

Pokojne sa môže stať, že vyšší daňový bonus občania „vrátia“ do obehu vo forme vyšších miestnych daní a poplatkov v budúcom roku.

Namiesto toho, aby sa prijímali premyslené a strategické zmeny, ktoré náš daňovo-odvodový systém zlepšia a robili by sme to postupne, premyslene, zároveň riešiac negatívne dosahy týchto zmien, tak tu každú chvíľu máme čiastkové riešenia, ktoré nič zásadne neriešia.

Namiesto toho príklon nášho daňového mixu na zdaňovanie ekonomickej aktivity len zhoršujeme a zároveň akosi kašleme na fakt, že tieto zmeny majú sekundárne znova negatívny dosah na občanov cez znížené príjmy a, samozrejme, aj na to nadviazané výdavky samospráv.

Takže aj na týchto príkladoch je možné ilustrovať pravdivosť starého ľudového porekadla. Rečí o znižovaní daní a odvodov sa hovoria (pred voľbami) a chlieb sa je (drahší po voľbách).

Článok v skrátenej podobe vyšiel v denníku SME.

Foto: Ilustračné. Zdroj: Pikist.


Podporte fungovanie skutočne ľavicového webu bez vplyvu politických strán, reklám a kapitálu.

Za rovnosť, mier a slobodu pre všetkých!

Návod a údaje pre poukázanie Vašich 2% dane nájdete tu: https://polemag.sk/2-z-dane-pre-pole/

Našu prácu môžete podporiť aj priamo, napríklad jednorázovým príspevkom vo výške 5 € alebo ľubovoľným iným príspevkom alebo nastavením trvalého príkazu vo výške 2 € mesačne na naše číslo účtu: SK36 8330 0000 0026 0106 2302.

Ďakujeme za Vašu priazeň.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články