Naozaj chcú koaliční politici reformu daňovo-odvodového zaťaženia a vedeli vôbec, čo sľubujú?
Strany vládnej koalície mali v programoch nereálne sľuby týkajúce sa daní a odvodov a dnes ich tieto sľuby dobiehajú. Na smiech je najmä minister financií, ktorý si vymyslel množstvo spôsobov, ako rozdávať peniaze, no nedokáže tieto sľuby pretaviť do skutočnosti bez toho, aby nenarazil na realitu alebo odpor koaličných partnerov.
Všetko znížime, nič nezvýšime
Koaličné strany sľubovali znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia práce, čo je už desiatky rokov otrepaná pesnička, no zároveň dali aj sľub, že nebudú dvíhať iné dane ani vymýšľať nové.
Zároveň nasľubovali zvyšovanie miezd pre zdravotníkov, učiteľov, sociálnych pracovníkov a mnohých ďalších, ako aj zvyšovanie sociálnych dávok pre rôzne skupiny obyvateľstva.
Každý, kto má čo i len základné vedomosti o fungovaní verejných financií, musel už vtedy vedieť, že toto jednoducho nie je možné.
Politici sa v tomto prípade zaklínajú znižovaním daňových medzier, čo je síce super, no realizácia ich znižovania je beh na dlhé trate a zároveň nedokáže kompenzovať všetky výpadky.
Ak teda chceme znižovať daňovo-odvodové zaťaženie práce a zároveň nezvyšovať iné dane, tak nám ostáva už len cesta znižovania sociálnych výdavkov a znižovania prerozdeľovania vyprodukovaného bohatstva.
Čo má niekoľko háčikov.
Už teraz prerozdeľujeme menej
Slovensko patrí medzi krajiny EÚ, ktoré prerozdeľujú cez dane a odvody jeden z najnižších podielov na HDP. Zároveň patrí do spodnej tretiny krajín OECD, ktoré na sociálne výdavky dávajú najnižší podiel na HDP a tiež patríme medzi krajiny, ktoré sú pod priemerom OECD, čo sa týka sociálnej spravodlivosti.
Hospodársky úspech západnej Európy bol postavený na vysokých daniach a silných sociálnych systémoch
Už dnes objektívne patríme medzi najhorších a takéto výpadky z príjmov sa musia zákonite kompenzovať v znižovaní sociálnych dávok a dôchodkov, alebo rastom ďalšieho zadlžovania.
Takže ostáva už len otázka, či politici naozaj chcú reformu daňovo-odvodového zaťaženia a či vlastne skutočne vedeli, čo sľubujú. Pretože urobiť reformu daní a odvodov nie je možné bez toho, aby sa iné dane zvyšovali, alebo zavádzali nové.
Reči o tom, ako nám demografia nedovoľuje a nebude dovoľovať vyplácať primerané dôchodky, sú pravdivé, ale len v rámci súčasného nastavenia sociálneho systému.
Kto ovláda diskusiu?
Odpoveď je obligátna, lebo to nechcú korporácie, majitelia dôchodkových spoločností a oligarchovia, ktorí okupujú verejnú debatu na túto tému a nechcú dovoliť, aby sa spoločne vyprodukované bohatstvo rozdeľovalo rovnomernejšie. Zvykli si, že za posledné desiatky rokov sa podiel ich príjmov neustále zvyšuje a ak niekto čo i len spomenie, že by ich bolo potrebné viac zdaniť, tak počúvame litánie o krádeži, lenivcoch, socialistoch a komunistoch.
Áno, slovenský daňový systém je potrebné prekopať a s ním aj sociálny systém. Na to však treba rozvážnych a zároveň odvážnych politikov, ktorí sa budú mať odvahu obklopiť skutočnými odborníkmi a postaviť sa pred ľudí. Ktorým musia jasne povedať, že ak na jednej strane chceme dane a odvody znižovať, na strane druhej je potrebné iné dane zvyšovať, alebo zavádzať.
Všetko medzi tým je len mlátenie prázdnej slamy a pokračovanie likvidácie sociálneho systému ako takého.
Text v skrátenej podobe vyšiel v denníku SME.
Obrázok: Mikhail Nilov z Pexels.