Očkovanosť – slepota progresivistov

od Nicolas Giroux

Panika u progresivistov! Tretia vlna je tu a ich propaganda nezabrala! Polovica národa stále nie je zaočkovaná. Podľa nich je nízka zaočkovanosť na Slovensku dôsledkom dezinformácií, populistického oportunizmu hlavne zo strany Fica a ĽSNS, ba dokonca agresivity a mentálnej poruchy neúspešných ľudí… Bohužiaľ, na Slovensku neexistuje médium, ktoré by dokázalo priniesť čerstvý vzduch do bubliny tejto „správne zmyšľajúcej“ elity, a tak by som im v tomto článku rád nastavil zrkadlo, nech vidia to, čo im chýba k pochopeniu súčasnej situácie.

Keďže nie som predplatiteľ a papierové časopisy, našťastie, stále existujú, išiel som si kúpiť v kiosku Týždeň zo dňa 08.11. a Denník N zo dňa 11.11. Tie sa intenzívne zaoberajú témou covid a chcel som detailne vedieť, aké analýzy a názory presadzujú ako „pravicové“ mienkotvorné časopisy.

Jedna otázka sa v nich stále opakuje: Ako je možné, že toľko ľudí sa ešte nedalo zaočkovať?

Z čítania týchto časopisov vyplýva, že svet je rozdelený na dva tábory:

Očkovaní = zodpovední, altruisti, vzdelaní, slušní, dobrí = oni.

Neočkovaní = dezinformovaní, vystrašení, nevzdelávaní, frustrovaní, manipulovaní, sebeckí, nezodpovední, zlí = ostatní.

Pritom sa tvária, že bojujú proti polarizácii spoločnosti, za ktorú môžu podľa nich všetci (Matovič, Fico, ĽSNS, opozícia), ale určite nie oni.

S touto skreslenou víziou reality sa snažia formulovať odpovede na spomínanú otázku. Všade pripomínajú, že Slovensko je, čo sa týka zaočkovanosti, najhoršia krajina v Európe1. Mimochodom, ak je Slovensko unikátne v Európe, tak je to pre jeho mimoriadne vysoké sebapohŕdanie, ktoré tu ako cudzinec pozorujem vo všetkých sociálnych vrstvách a vo všetkých otázkach.

Aby som bol úprimný, myslím si, že majú čiastočne pravdu: dezinformácie a manipulácie určite hrajú svoju rolu v odpore voči proticovidným opatreniam a vedú k tomu, aby niektorí ľudia (hlavne starší) pravdepodobne robili rozhodnutia proti vlastnému záujmu.

Ale v ich ideologickej slepote si nevedia vysvetliť, ako je možné, že polovica národa vrátane časti zdravotného personálu sa nedala zaočkovať. Ja a veľa z mojich neočkovaných kamarátov, ktorí majú vysoké vzdelanie a sú veľmi dobre informovaní, sme pre nich asi záhadou. Každopádne, v ich textoch neexistujeme. Pripúšťať našu existenciu by spochybnilo ich vymyslený obraz reality, ktorý vyhovuje ich dekadentnej ideológii.

Tak veľmi majú potrebu si túto záhadu vysvetliť, že slovami lekára a psychiatra Petra Hunčíka (Týždeň) zachádzajú tak ďaleko, že patologizujú odporcov proticovidných opatrení, ktorí „našli v covide ventil na uvoľnenie svojej frustrácie z nejakého neúspechu“.

 „Väčšinou majú títo ľudia [frustrovaní z nejakého neúspechu] i drobné poruchy intelektu a vtedy prídu tie pre nás smiešne gestá, ako moja sloboda, moje telo a podobne. […] Vyvolávajúca príčina je vnútorná – frustrácia z nejakého neúspechu kombinovaná často s poruchami osobnosti.“

Moja sloboda, moje telo, smiešne gestá? Páni, utilitarizmus je ako ekonomický rast: bez limitov vedie k totalite. Vyzývam vás k prečítaniu diela Hanny Arendtovej, ktoré poukazuje na to, kam nenapraviteľne vedie zásah politiky do intimity jednotlivcov. Lekárska deontológia je tiež dôležitá a žiadny lekár by nikdy nemal dať do tela niečo, čo pacient nechce, a to platí o to viac, keď človek práve pacientom nie je. Primum non nocere. V tomto je (bola?) Svetová Zdravotnícka Organizácia očividne triezvejšia než vy, keď hovorí „presvedčiť, nie nútiť“.

Mimochodom, aj ženy, ktoré hovoria „moje telo“ v otázke interrupcie sú frustrované a majú poruchy osobnosti?

Ak nedokážete presvedčiť, problém je vo vás.

Ak ľudí nedokážete presvedčiť, nie je to len kvôli Ficovi a dezinformáciam. Ak nedokážete presvedčiť, problém je vo vás. Buďte lepší. Ukážte nám, že vám môžeme dôverovať. Čo sa mňa týka, od vás som videl len aroganciu, pohŕdanie, zavádzanie, nekvalitnú žurnalistiku, propagandu strachom a infantilizáciou, paternalizmus2. Čiastočne sa niekedy podobáte na Zem a vek. Takže nie, nemám(e) žiadnu dôveru.

Vedu zneužívate, aby spadala do vašej obmedzenej vízie reality. Keďže je podľa vás svet rozdelený na dva tábory, lekár alebo vedec, ktorý by mal iné názory je, samozrejme, dezinformovaný človek… Ako je pohodlné zbaviť sa potreby rozmýšľať, spochybniť a debatovať po intelektuálnej stránke. Argument ad hominem, zaškatuľkovanie, a hotovo. Váš svet je zachránený.

Organizovať rozporuplné vedecké debaty je vašou úlohou ako novinárov. Dávať veci do kontextu. Porovnávať situácie a obdobia. Pýtať sa nepríjemné otázky. Sledovať pach peňazí. Odhaliť konflikty záujmov. Od začiatku krízy som nič z toho nevidel.

Ako pripomína toxikológ Jean-Paul Bourdineaud, zdravotné regulačné agentúry v Európe sú plné ľudí s konfliktom záujmov (teda skorumpovaných) (viď stránky 68/69). Pred Covidom to bol známy a dobre zdokumentovaný problém3, no dnes by sme mali veriť, že nikto neklame alebo nezavádza?

Tiež by sme mali veriť, že farmaceutické firmy zrazu prestali klamať, podplácať vedcov a manipulovať vedu po ich niekoľkých vážnych i menej vážnych škandáloch? Pfizer bude mať v roku 2021 zisk 36 000 000 000 €, čo sa dalo očakávať. Keď sa koláč (trh) stal tak veľkým vďaka vytvoreniu obrovského dopytu spôsobeného šírením strachu a vylúčením nízko-nákladových prístupov k liečbe, naozaj si máme myslieť, že firmy budú férové a transparentné? Tieto firmy nemajú za cieľ liečiť, ale zarobiť. Africké krajiny, vylúčené z distribúcie vakcín, to môžu potvrdiť. Pacient je predovšetkým klient a klient musí mať peniaze.

Ako nemôžu byť do očí bijúcimi  dôvody, kvôli ktorým ľudia nemajú dôveru v tieto inštitúcie?4

U vás nebudeme čítať o všetkých tých serióznych štúdiách a meta-analýzach ktoré potvrdzujú bezpečnosť a relevantnosť liečby pomocou hydroxychlorokínu a ivermektínu (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12). Ani vedecké debaty o nich. Neznamená to, že obhajujem tieto molekuly. Ja len upozorňujem na to, že pluralizmus, jeden z pilierov vedy, je vám cudzí.

Bolo potrebné predať vakcíny za každú cenu a diskriminujúca logika Covid passu bola obhajovateľná len vtedy, keď vakcíny boli jedinou zbraňou. Teraz zisťujete, že vakcíny nebudú stačiť, tak zrazu majú lieky opäť právo na priestor na vašich stránkach (Týždeň). Avšak, nieže by ste sa venovali ivermektínu, ten je len rýchlo spomenutý. Začínate zvyšovať očakávania (vytvárať dopyt) pre nové tabletky Merck&Co, ktoré na rozdiel od hydroxychlorokínu a ivermektínu majú tú „výhodu“, že sú extrémne drahé. O legitímnych obavách, ktoré v tomto štádiu máme, sa nedozvieme. Informácia, že klinické skúšky boli predčasne prerušené kvôli pozitívnym výsledkom vás nezaujíma. Ani to, že zatiaľ máme údaje len od výrobcu. Takže, samozrejme, že „výsledky [u tabletiek Merck&Co] sú povzbudivé“.

Širší obraz

U vás sa nedočítame o následkoch na mentálne zdravie spôsobených všetkými týmito opatreniami pre chorobu, na ktorú zomiera len 1% chorých. Nedočítame sa o dopadoch na klímu a prírodu v dôsledku výroby miliárd rúšok a iných materiálov na výrobu testov a vakcín. Nedočítame sa o obrovskej zadĺženosti, o zničených životoch malých podnikateľov, o zničených vzťahoch v rodinách kvôli polarizácii, ktorú ste silno podporili, o dlhodobo vystrašených ľuďoch, ktorí sa už nevedia ľudsky a spoločensky správať, o depresiách u mládeže a o zničení kvality vzdelávania digitalizáciou…

Písať o týchto problémoch nesie riziko, že si možno uvedomíme, že všetky tieto vaše autoritárske riešenia sú kontraproduktívne a že, všetko dokopy, cena za ochranu života zopár tisíc starých a chronicky chorých ľudí, je privysoká.

Čo ak ste vytvorili škodlivú atmosféru, ktorá stresom a strachom vyvolaným neznesiteľnými situáciami znižovala imunitu ľudí a kvôli vám viac ľudí ochorelo a zomrelo na covid? Nenapadlo vám to, pretože ste zaseknutí v tomto starom spôsobe myslenia, ktorý oddeľuje všetky vedecké odbory a nevidí všetky súvislosti medzi nimi, ktoré tvoria jeden systém, jeden celok.

Obetný baránok

A tak všetko zvalíte na neočkovaných. Za všetko môžu tí ostatní. Je to oveľa ľahšie, než sa pozerať na seba. Riešenie je jediné: zaočkovať ľudí za každú cenu! V primitívnej reakcii „morálky davu“ už apelujete na ešte násilnejšiu represiu, zatiaľ čo súčasný režim považujete za „polovičatý“!5 Čina by na vás mohla byť hrdá…

Vo vašej slepote si neuvedomujete, že odpor zosilníte, vytvoríte čoraz viac nahnevaných ľudí, čo bude pre vás dôvodom na ďalšiu represiu a vyvolá ďalšiu agresivitu atď. „Dobro získané násilnou cestou, bude vždy zlom,“ povedal Jacques Ellul. „Účel nesvätí prostriedky,“ dodal Ivan Illich.

Ale toto sú pre vás len slová. Covid automat, najväčší zdroj polarizácie a veľká hanba a regresia pre demokraciu a právny štát, je u vás Písmo sväté, ktoré ale dnes treba podľa vás ešte sprísniť! Ani raz nespomínate potrebu zvýšiť platy a zlepšiť pracovné podmienky zdravotného personálu. Toto je problém, ktorý bol aj pred covidom, no zázračne zmizol, pretože máte riešenie: očkovanie.

V súčasnosti za budúce lockdowny, povinnosť covid passu v práci a zhoršenie Covid automatu môžu podľa vás nezaočkovaní, pritom všetky tieto nástroje ste nastavili vy (teda ich schvaľujete). Dlhodobá strata slobody, digitalizácia a diskriminácia sú vašim skutkom, nie skutkom nezaočkovaných. Vychvaľujete západné krajiny, ktoré majú vysokú zaočkovanosť, no netrápi vás ich neskutočná autoritatívna regresia.

V Týždňi „expert“ Richard Kollár hovorí, že „povinné očkovanie by veľa vecí zjednodušilo“. Áno, všetko by bolo jednoduchšie, keby sme všetci zázračne súhlasili, bolo by to jednoduchšie, keby sme žili pod silným represívnym štátom, bolo by to jednoduchšie, keby demokracia, sloboda a ľudské práva neexistovali…

Nezaočkovanosť zvalíte aj na „nepochopenie toho, čo znamená sloboda“ zo strany „starších ľudí, ktorí zažili komunizmus“ a ktorí majú potrebu „vyrovnať sa s vlastnou vynútenou poslušnosťou“. To je pre mňa naozaj zarážajúce. Pretože to vnímam ako úplne prirodzené, že práve kvôli tomu, že totalitu zažili, ju nechcú zažiť druhýkrát! Myslím, že majú jednoducho a pochopiteľne pocit „deja-vu“ a intuitívne vedia, že niečo nie je v poriadku. Ale ja vás chápem, keďže podľa vás žijeme v demokracii, vzbúriť sa je nepochopiteľné. Bohužiaľ, je to zase od vás „fake news“, pretože súčasný reprezentatívny režim bol vymyslený práve v rozpore s demokraciou.6

Kedysi som si hovoril, že ak by som mohol voliť, tak by som volil PS/Spolu „pretože sa s nimi aspoň dá diskutovať“. Dnes to vidím inak: ak sú v PS/Spolu ľudia ako vy, tak po tejto jemnej hygienickej proto-diktatúre budeme mať riadnu eko-totalitu v dôsledku klimatickej krízy. Bez skutočne ľavicovej a demokratickej alternatívy je v tomto kontexte lepšie nevoliť. Za mňa radšej zomrieť dôstojne, slobodne a solidárne, ako prežiť ponížene, digitálne a v totalite s takouto slobodou a solidaritou, ktoré sú štátom definované a limitované.

Ak skutočne hľadáte dôvod i riešenie súčasnej situácie, skúste pokoru a pozrieť sa trochu aj na seba.

  1. Horšie sú na tom Rumunsko a Bulharsko, ale tie sú irelevantné, pretože nie sú na Západe, ktorý je pre progresistov kvázi „Boh“, ktorého treba sledovať a kopírovať (bol by som rovnako kritický proti pro-ruským fanatikom, no títo nemajú vládnu moc).
  1. Štefan Hríb (Týždeň): „hovoríme o ohrozených skupinách, ktoré sú nezaočkované. Čo môžeme v ich prospech urobiť? Ochota urobiť rázne opatrenia je takmer na nule. Aký máme nástroj na to, aby sme pomohli týmto skupinám pred smrťou?“
  1. Viď napríklad kniha „Fabrika klamstiev, ako priemyselníci manipulujú vedu a nás ohrozia“ od Stéphana Foucart, vedecký novinár pre časopis Le Monde, 2013. Viď aj číslo 179 edície „Maniere de Voir“ od Le Monde Diplomatique s názvom „Pravdy a lži v mene vedy“, oktober-november 2021.
  1. Charles Eisenstein, „The Conspiracy Myth“, stránka 23: „Strata dôvery vo vedu, žurnalistiku a vládu odráža ich dlhodobú korupciu: ich aroganciu a elitárstvo, ich spojenectvo s korporátnymi záujmami a ich inštitucionalizované potláčanie disidentov. Konšpiračný mýtus stelesňuje uvedomenie si hlbokého nesúladu medzi verejnými postojmi našich vodcov a ich skutočnými motiváciami a plánmi. Vyjadruje politickú kultúru, ktorá je pre bežného občana nepriehľadná, svet tajomstva, imidžu, PR, rotácie, optiky, rozprávania, manažmentu vnímania, naratívneho manažmentu a informačnej vojny. Niet divu, že ľudia tušia, že za oponou funguje iná realita.
  1. Denník N, 11.11.2021, Marian Balázs: „Pokým vláda neprijme účinné nástroje na vymáhanie dodržiavania opatrení a nebude dôsledná kontrola takéhoto vymáhania, pokým provokatéri nebudú exemplárne trestaní a odmietači očkovania nebudú cítiť vážny finančný a mobilitný následok svojich postojov, pokiaľ sa nezmení režim na pracoviskách a nebude nutné očkovanie alebo test a tak ďalej, budeme sa točiť v bludnom kruhu a situácia sa bude zdravotne aj spoločensky zhoršovať.
  1. Bernard Manin, „Princípy reprezentatívnej vlády“, 1995.

Ilustračná fotka: „Moc hovorí k ľuďom“ od Ben Paul vo Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články