Od pravicovej vlády pomoc nečakajme

od Marek Dobeš

Po mesiacoch zdražovania sa slovenská vláda odhodlala k návrhu na balíček ekonomickej pomoci. Zatiaľčo okolité vlády sa snažia s problémom bojovať, naša vláda už tradične hrá hru na dobrého a zlého policajta, keď sa v úlohách striedajú Matovič a Sulík.

Vládny návrh obsahuje návrhy na zvýšenie prídavkov na deti, zvýšenie daňového bonusu, či príspevok na detské krúžky. Zdražovanie výrazne zasahuje do životov ľudí – hore idú potraviny, energie, pohonné hmoty a s tým súvisiace ďalšie produkty a služby. Preto je dobré, že sa vláda rozkývala aspoň k nejakej forme pomoci. No i keď sa hovorí o sumách okolo 1 miliardy Eur, je táto pomoc stále nedostatočná.

Zo skupiny prijímateľov pomoci takmer úplne vypadli dôchodcovia, pričom ide o ľudí, ktorí sú vážne ohrození chudobou. Pomoc prostredníctvom zvýšenia daňového bonusu zasa pomáha iba tým, ktorí majú príjmy zo zamestnania, deti ostatných ignoruje. Namiesto toho, aby pomoc bola zameraná na zvýšenie dôchodkov, zvýšenie miezd v štátnom sektore (ktoré by potiahli i mzdy v súkromnom sektore) a zvýšenie širokého spektra sociálnych dávok, sa vládny návrh orientuje iba na niekoľko segmentov spoločnosti, ktoré si vládne strany vytipovali ako svojich možných voličov.

Obrovským problémom návrhu je jeho financovanie. Podstatná časť sa má zobrať z príjmov miest a obcí. Ktoré to, samozrejme, budú musieť premietnuť do obmedzenia svojich služieb – horší prístup k verejnej doprave, ku škôlkam a školám, sociálnym službám a podobne. Vláda už tradične chráni vysokopríjmové skupiny obyvateľstva a iba presúva financie z miest, kde to bohatých nebolí. Dlhodobo sa vyhýba sprogresívneniu daní z príjmu, z majetku, z nákupu a predaja nehnuteľností, stále udržiava extrémne nízku daň z dividend. Stará sa o záujmy najbohatších, medzi ktorých viacerí vedúci členovia vládnych strán patria.

Je otázne, čo z pripravovaných návrhov nakoniec v parlamente prejde. Tento návrh je však, podobne ako mnoho ostatných, skôr pokusom vlády ako prekryť svoju asociálnosť zdanlivo „prorodinným“ návrhom.  Zatiaľ čo každý peniaz pre rodiny s deťmi je dobrá vec, navrhované sumy prídavkov sú stále nízke. A pre ostatné skupiny obyvateľstva je pomoc ešte nižšia alebo žiadna. Na vládnom fronte nič nové.

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!