OSN: Rusko a Ukrajina sú zodpovedné za útok na dom sociálnych služieb

od Zo sveta

Richard Lardner a Beatrice Dupuyová píšu o tom, ako ukrajinská armáda používa civilistov ako ľudské štíty.

V marci ruské sily zaútočili na dom dôchodcov vo východnom regióne Luhansk. Vo vojne vynikol útok na dom dôchodcov pri obci Stará Krasnjanka svojou krutosťou. A ukrajinské úrady pripísali vinu priamo ruským silám a obvinili ich zo zabitia viac ako 50 zraniteľných civilistov pri brutálnom a nevyprovokovanom útoku. Nová správa OSN však zistila, že ukrajinské ozbrojené sily nesú veľký a možno rovnaký podiel viny na tom, čo sa stalo v Starej Krasnjanke, ktorá je asi 580 kilometrov juhovýchodne od Kyjeva. Niekoľko dní pred útokom zaujali ukrajinskí vojaci pozície v domove dôchodcov, čím sa budova stala cieľom.

Správa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva uviedla, že bitka v domove dôchodcov v Starej Krasnjanke je symbolom obáv úradu pre ľudské práva z potenciálneho použitia „ľudských štítov“ na zabránenie vojenským operáciám v určitých oblastiach.

Následky útoku na zariadenie v Starej Krasnjanke tiež poskytujú vhľad do toho, ako sa Rusko a Ukrajina snažia, aby nastavili naratív o tom, ako sa udalosti vyvíjajú – aj keď tieto udalosti môžu byť stále zahalené hmlou vojny. Pre Ukrajinu udržanie sa v hre o srdcia a mysle pomáha zabezpečiť nepretržitý tok miliárd dolárov západnej vojenskej a humanitárnej pomoci.
Ukrajina a jej spojenci, vrátane Spojených štátov, odsúdili Moskvu za úmrtia a zranenia a žiadali, aby boli zodpovední postavení pred súd. Ale aj Ukrajina musí dodržiavať medzinárodné pravidlá vojny. David Crane, bývalý predstaviteľ ministerstva obrany a veterán z mnohých medzinárodných vyšetrovaní vojnových zločinov, uviedol, že ukrajinské sily mohli porušiť zákony o ozbrojenom konflikte tým, že neevakuovali obyvateľov a zamestnancov domova dôchodcov. „Základným pravidlom je, že civilisti nemôžu byť zámerne terčom útokov. Bodka. Z akéhokoľvek dôvodu,“ povedal Crane. „Ukrajinci dostali týchto ľudí do zóny zabíjania. A to sa nesmie.“

 

Celý článok si môžete prečítať na https://apnews.com/article/russia-ukraine-united-nations-bears-government-and-politics-6d04e2ef9d873f98826264eb47ebc690

 

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!