Otrasná verejná diskusia (aj o DCA)

od Ján Košč

Debata ohľadom DCA poukázala na množstvo problémov, vrátane (ne)schopnosti našej spoločnosti diskutovať na akúkoľvek tému. Témy nastavenia verejných politík a vízií našej spoločnosti nevynímajúc. Priznajme si, nielenže o žiadnych víziách nediskutujeme, ale žiadne, presahujúce horizont dvoch-troch rokov ani nemáme. Diskusia o DCA mnohokrát skĺzavala do argumentačných manipulácii a namiesto merita veci sme si často vypočuli nelichotivé hodnotiace úsudky na oponentov, alebo argumentačné manipulácie. Smutná úroveň, najsmutnejšie je, že nielen zo strany neofašistických odporcov DCA, ale aj zo strany vládnych predstaviteľov.

V diskusii však zanikla jedna celkom zaujímavá téma. Na svetlo sveta ju, okrem iných, vyniesol moderátor verejnoprávnej televízie, keď sa poslanca Krúpu opýtal, prečo Nóri vo svojej DCA explicitne spomínajú nemožnosť dovážať do krajiny jadrové zbrane, alebo iné zbrane hromadného ničenia. Poslanec sa tejto téme veľmi venovať nechcel a odbil to jednou vetou ohľadom toho, že Nóri pristúpili k nejakej zmluve OSN a preto to tam majú.[1]

Nóri nepodpísali TPNW

Toto jeho tvrdenie ale nie je pravdivé. Nóri dodnes nepristúpili k Zmluve o zákaze nukleárnych zbraní (TPNW), no minimálne od roku 2018 o tom v Nórsku prebieha živá verejná debata. Na Slovensku na túto tému neprebieha absolútne žiadna verejná debata.  Podpis tejto zmluvy podporuje množstvo tamojších verejných inštitúcií, organizácií, ale aj väčšina nórskych miest a samospráv. V roku 2018 vyzval nórsky parlament vládu, aby vypracovala analýzu o možnosti pristúpenia k zmluve TPNW. Vtedajšia nórska vláda odôvodnila nemožnosť pristúpenia tým, že by to bolo v rozpore s členstvom Nórska v NATO. Tento argument bol však vyvrátený, nakoľko táto zmluva nie je v rozpore so žiadnym článkom prístupovej zmluvy k NATO ani nórskej DCA.[2]

Možno aj preto,Nóri do svojej zmluvy s USA doplnili tento bod, aby zbytočne nevzbudzovali vášne. V tomto ohľade by pravdepodobne doplnenie takéhoto bodu uľahčilo aj debatu na Slovensku. Škoda len, že žiadna normálna diskusia, ako napríklad v Nórsku, na Slovensku neprebehla a dodnes neprebieha.

Zbrane hromadného ničenia – to sú aj kazetové bomby

Nóri, aj napriek tomu, že pristúpili v roku 2015 k inej zmluve zakazujúcej kazetovú muníciu[3], hoci majú tiež v DCA uvedené, že USA sú povinné rešpektovať nórsku legislatívu a medzinárodné zmluvy, uvádzajú okrem jadrových zbraní aj iné zbrane hromadného ničenia vrátane kazetových bômb. Otázkou, legitímnou, teda ostáva, načo to tam Nóri potrebovali mať vo svojej DCA uvedené a prečo my nie? Nestálo našim politikom za to, aby upokojili verejnú mienku doplnením jedného článku, ktorý použili Nóri?

USA nikdy nepristúpili ani k zmluve zakazujúcej kazetové bomby. Slovensko k tejto zmluve pristúpilo v roku 2016, no dodnes na jej základe nevypracovalo národnú legislatívu súvisiacu s výkladom a vykonávaním dohovoru, ako sú zákazy tranzitu, pomoc pri spoločných vojenských operáciách so štátmi, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru, ktoré môžu používať kazetovú muníciu, zahraničné zásoby kazetovej munície, investície do výroby kazetovej munície a skladovanie kazetovej munície na výcvikové a vývojové účely“.[4] Nóri túto národnú legislatívu vypracovanú, na rozdiel od nás, majú.

Na Slovensku sa však o takýchto témach dlhodobo verejne nediskutuje. Nediskutuje sa o zbrojení, nediskutuje sa o mieri. Vôbec sa nediskutuje o tom, prečo máme dávať 2% HDP na armádu, ak máme dlhodobo zúfalo podfinancované, školstvo, zdravotníctvo alebo sociálnu oblasť. Táto neschopnosť skutočne diskutovať na takéto citlivé témy z nás robí rozdelenú a zraniteľnú spoločnosť.

Nepripravení na diskusiu

Takže ak v diskusii RTVS o 5 minút 12 (16. 01. 2022) povedal minister Korčok, že „my sme vedeli, že táto diskusia príde“, tak nemožno neskonštatovať, že aj napriek očakávaniam sa na diskusiu vôbec dobre nepripravili a namiesto rozptýlenia nejasností si vládni politici zavarili na problém.

Zmluvy ako také, aj medzi spojencami sa uzatvárajú preto, aby boli vyjasnené všetky, mnohokrát aj absurdné a nepravdepodobné náležitosti. Ak v minulých dňoch odzneli niektoré, niekomu hoci aj šialene znejúce protiargumenty, namiesto pokojného vysvetľovania sme si vypočuli vety typu „prečo by to preboha robili?“.

Tu sa natíska už len otázka, prečo by naši spojenci klamali o zbraniach hromadného ničenia v Iraku? Alebo o tajnom odpočúvaní spojeneckých politikov po celom svete? Alebo o tajných väzniciach CIA v Poľsku a Pobaltí? Alebo o vojnových zločinoch v Iraku a Afganistane? Alebo o plánoch na zavraždenie Juliana Assangea?

Ako hovorí staré slovenské príslovie „dôveruj, ale preveruj“ a staré arabské príslovie „dobré zmluvy, robia dobrých priateľov“. Akceptovanie aspoň niektorých pripomienok mohlo pomôcť upokojiť vášne a zbytočne „nenabíjať zbrane“ v rukách jej odporcov.

Dnes je však všetko naopak. Vládna väčšina, ktorej nedôveruje drvivá väčšina obyvateľov, pretláča zmluvu, ktorej tak isto, aj pre odflaknutú verejnú diskusiu, nedôveruje väčšina obyvateľov.

Vojna je mier a mier je vojna?

V tejto súvislosti je smutné, že sa na Slovensku vôbec nediskutuje o mieri, o odzbrojovaní, o de-eskalácii konfliktov.  Sme ochotní sa rýchlo pridať k diplomatickému bojkotu olympiády v Číne, kvôli porušovaniu ľudských práv, no nedokážeme sa vyslobodiť od ekonomickej závislosti na tejto krajine. Taktiež sa nedokážeme rovnako jasne vyhraniť voči porovnateľne odporným porušovaniam ľudských práv u našich „spojencov“ ako sú Spojené Arabské Emiráty alebo Saudská Arábia, ktoré používajú otrockú prácu na výstavbu svojej infraštruktúry, alebo na budovanie výstavných hál (EXPO), alebo športovísk (MS vo Futbale – Katar 2022). A radšej hlbšie nerozoberajme náš vývoz zbraní a vojenskej techniky do Saudskej Arábie a Spojených Arabských Emirátov, ktoré vedú dlhoročný krvavý konflikt v Jemene (množstvo mŕtvych civilistov a hladomor).

[1] https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14036/304049#1296 [rtvs.sk]
[2] Norway – ICAN (icanw.org)
[3] Cluster Munition Ban Policy | Reports | Monitor (the-monitor.org)
[4] Cluster Munition Ban Policy | Reports | Monitor (the-monitor.org)

Fotografia: Caitlin James (Unplash)

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články