Prestaňte nazývať vojnu v Iraku „omylom“

od Zo sveta

Caitlin Johnstoneová píše k výročiu invázie USA do Iraku.

Prestaňte nazývať vojnu v Iraku „omylom“. Keď urobíte chybu, urobíte zmeny, aby sa táto chyba už neopakovala. Nikto zodpovedný za túto inváziu neutrpel žiadne následky akéhokoľvek druhu, neboli urobené žiadne zmeny v politike a unipolárna ideológia, ktorá k nej viedla, sa stala ešte viac ukotvenou ako kedykoľvek predtým.

Ak by bola invázia do Iraku „chybou“, západní vládni činitelia by bývali teraz vo väzenskej cele v Haagu, nespočetní odborníci a novinári by teraz pracovali za prepážkami v obchodoch a zahraničná politika USA by prešla obrovskou dramatickou premenou. Namiesto toho sa stal presný opak – západní činitelia, ktorí spustili vojnu v Iraku, sú uznávanými členmi elity, odborníci a novinári, ktorí pretláčali pozitívny naratív vojny, sú na špičke svojho odboru a zabezpečenie hegemónie USA akýmkoľvek spôsobom je prijímaným bežným postupom v politických kruhoch.

To preto, že vojna v Iraku nebola „omylom“. Bolo to chladnokrvné, vypočítavé rozhodnutie, ktoré malo presne tie účinky, na ktoré bolo zamerané: posilnenie západných energetických záujmov, väčšiu geografickú kontrolu a rozšírenie americkéj vojenskej mašinérie v kľúčových geostrategických oblastiach. Nie je to tak, že niekto, kto urobí „chybu“, dostane všetko, čo chcel, a nezažije žiadne následky za spôsobené škody. To sa deje niekomu, kto podnikol zámerné, vypočítané kroky smerom k vlastným záujmom.

Môžete tvrdiť, že vojna v Iraku bola „chyba“ len vtedy, ak prijmete oficiálne dôvody na jej začatie: získanie tých známych zbraní hromadného ničenia, šírenie slobody a demokracie tým chudobným Iračanom, ktorých máme radi, a urobíme tak Blízky východ bezpečnejším a mierumilovným miestom pre všetkých. V roku 2023 už nie je v poriadku, ak dospelí ľudia veria, že toto boli skutočné zámery prepadnutia Iraku.

Ak by invázia Iraku bola chybou, boli by urobené zmeny na zabezpečenie toho, aby sa niečo také už nikdy nestalo. Žiade zmeny neboli urobené, pretože USA plánujú podobné veci robiť aj v budúcnosti.

 

Celý článok môžete nájsť na https://caitlinjohnstone.com/2023/03/18/stop-calling-the-iraq-war-a-mistake-notes-from-the-edge-of-the-narrative-matrix/

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!