Protesty proti dodávkam zbraní v Nemecku

od Simon Zeise

Pohľad na protesty proti dodávkam zbraní do zóny konfliktu ponúka Simon Zeise. Celý článok si môžete prečítať na https://www.jungewelt.de/artikel/425670.krieg-dem-kriege.html

Ruská invázia na Ukrajinu prišla pre Západ v ten pravý čas. Prakticky cez noc boli zlikvidované posledné princípy mierovej nemeckej zahraničnej politiky. „Pacifizmus je v tejto situácii ‚cynický’“, povedal kancelár robotníkom na prvomájovom zhromaždení DGB v Düsseldorfe. Mier na Ukrajine príde len s pomocou zbraní, zbraní a ďalších zbraní.

Kapitál miluje vojnu. „Vojenské odstrašovanie je cennejší produkt ako kedykoľvek predtým,“ povedal šéf zbrojárskej firmy Lockheed Martin James Taiclet pre Financial Times koncom apríla.

V Berlíne a Washingtone môžu len ťažko uveriť svojmu šťastiu. Prišiel scenár, o akom „západní geostratégovia mohli pred niekoľkými mesiacmi len snívať,“ komentoval Neue Zürcher Zeitung cez víkend. Vojenskú porážku a dlhotrvajúce oslabenie Ruska bude možné dosiahnuť jednoducho dodaním peňazí a zbraní bez výrazného rizika straty ľudských životov. Redakcia v Zürichu píše: „Bolo by naivné veriť, že zodpovedná americká vláda si túto príležitosť nechá ujsť.“

Vojnových štváčov treba zastaviť. Po počiatočných náznakoch bezmocnosti zo strany mierového hnutia sa čoraz viac ľudí odvažuje verejne povedať „nie“ zbrojárskemu kurzu federálnej vlády. Alice Schwarzer, Martin Walser a ďalší umelci a intelektuáli nedávno v otvorenom liste spolkovému kancelárovi varovali, že Nemecko sa stane súčasťou vojny, ak dodá na Ukrajinu ťažké zbrane. Proti zbrojeniu sa 1. mája postavili aj predsedovia najväčších odborových zväzov IG Metall a Verdi. V Nemecku treba bojovať za mier.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!