Simulanti

od Julián Bosák

Zack sedel v na mieru ušitom sedadle svojho autonómneho vozidla a bol ponorený vo svete virtuálnej reality.

Za oknami ubiehala krajina bujnejúcej fauny a flóry. V simulácii sa mohol stretnúť s kýmkoľvek. Dokonca vedela oživiť mŕtvych na základe ich digitálnej stopy. Niektorí tvrdili, že raz budú vedieť takto oživiť aj tých, ktorí ešte neboli online. Aj keď ste vedeli, že oživení sú len simulácia, bolo ťažké nepodľahnúť dojmu, že sú to skutoční ľudia.

V ten deň sa však stalo niečo, s čím nepočítal nikto z preživších. Simulanti začali preživších ohrozovať a obviňovali ich zo svojej smrti. Zack bol dokonca unesený a nedokázal sa dostať z programu akokoľvek silno sa snažil dostať svoj kurzor na vznášajúcu sa ikonku krížika. Simulant naňho vrešťal, že je vrah, že udalosť naplánovali, že sa chceli zbaviť prebytočných. Že celé 21. storočie bolo iba výberovým konaním na tých, ktorí majú prežiť. Zack napokon nemohol inak, ako dať simulantovi za pravdu. Potom dlho plakali.

Zack vysvetľoval, že to tak muselo byť, že ich bolo priveľa, že planéta by to nezvládla, že ľudia si nie sú rovní, že niektorí sú šikovnejší a zaslúžia si viac, že niektorí boli neužitoční a takých sa aj príroda zbavuje, tak prečo nie oni, že teraz majú všetci dobrý život, pracujú roboti a ľudská spoločnosť sa stala udržateľnou. Simulant sa naňho díval a opýtal sa ho či sa necíti neužitočný. Zack nechápavo krútil hlavou. Simulant si urobil poznámku.

Zack si zložil z hlavy helmu. Pozeral cez okno na pustú krajinu. Do vozidla odrazu niečo vrazilo a vyhodilo ho z trate. Zack poletoval interiérom a natĺkol si kokos. Keď vozidlo zastalo v panike hľadal helmu, aby ho ochránila pred nedýchateľným vzduchom prenikajúcim do vozidla cez rozbité okno. Za oknom stála postava v skafandri. Vytiahla Zacka z vozidla. Odvliekla ho nabok a vypla ho. Zackovo telo sa bezvládne sklátilo k zemi. Postava v skafandri bol posledným reálnym človekom na planéte. Teraz už celá patrila len jemu.

Ilustrácia: Autor.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články