Umelá inteligencia nás zabíja

od Michal Páleník

Konečne sa aj v bežných diskusiách hovorí o probléme umelej inteligencie a o tom, aký vplyv bude mať v budúcnosti. Či náš svet skončí ako v Terminátorovi alebo v Matrixe, kde všemocný stroj vyhladí ľudstvo. Či nás v budúcnosti stroje zabijú. Lenže umelá inteligencia nás zabíja už dnes, a aj na Slovensku.

Predpokladajme človeka, čo chodí po Slovensku a 2,5 miliónu občanov Slovenska znenazdajky zakričí pri uchu. Nazvime ho Mark. Zopár ľudí mu zanadáva, zopár sa naozaj zľakne. Tým, čo sa zľaknú, na druhý deň zatrúbi za uchom. Zase, zopár mu zanadáva, zopár sa naozaj zľakne. Na tú druhú skupinu nabudúce použije lodnú trúbu. Časť z nich zomrie na infarkt, časť bude mať doživotné psychické problémy.

Pevne verím, že Marka by aj slovenské súdy poslali do basy. Buď za viacnásobnú vraždu alebo za viacnásobné zabitie.

Mark predsa dopredu vedel, že strašenie ľudí nie je dobré, že cielenie strašenia na ľudí, ktorí sa boja viac, bude mať za dôsledok niečo zlé. Výhovorky, že netušil, že strašenie môže ľudí zabiť alebo im spôsobiť psychické problémy, by aj slovenský súd prekukol.

Mark však nato šiel šikovnejšie. Urobil takú webovú stránku, na ktorú začali ľudia postupne chodiť. Nemusí ich strašiť osobne klaksónom, stačí, aby ľuďom podsúval strašidelné články a statusy. Tým, ktorí sa ich zľaknú (čítajú viac), podsúva viac takýchto článkov. Straší ich ďalej. Časť ľudí si začne myslieť, že korona neexistuje (a prestane robiť elementárne opatrenia, ľudia ochorejú a zomrú), časť prestane očkovať svoje deti (a vďaka tomu ich zabíja), časť zvolí neschopných ľudí do parlamentu (čím zablokuje potrebné reformy v zdravotníctve, a tým zabije ďalších ľudí), časť niekam nabehne so zbraňou a vystrieľa domnelých nepriateľov.

Mark bude používať výhovorky, že však on nikomu nič nepodsúval, že to vlastne nerobí on (ale jeho podriadení), že to robí umelá inteligencia (ktorú jeho firma stvorila). A že sa nedá dokázať, že jeho strašenie spôsobilo tieto smrti, lebo však by sa to stalo aj tak. A že cieľom nebolo zabíjať ľudí, ale iba maximalizovať zisk.

A aby si Mark nepohneval štáty, povie, že 0,5 % zisku niekedy v budúcnosti použije na zaplatenie ľudí, aby kontrolovali, čo ľuďom posiela. A ku každej zablokovanej stránke urobí tlačovú konferenciu (avšak popri tom umožní rovnakým ľuďom založiť rovnakú stránku s rovnakými názvami).

Konštantnými výhovorkami si bude kupovať čas, hovoriť, že jeho stránka sa používa vlastne iba na dobré veci a týchto zopár hnilých jabĺk nepokazí celú debničku (asi nemá doma jablká, lebo by vedel, že jedno hnilé pokazí celú debničku).

Takže máme vo svete umelé inteligencie (vo facebooku, v googli či youtube…), ktoré reálnym ľuďom podsúvajú správy, statusy, videá. Ich cieľom je maximalizovať zisk, pričom o ľudskom živote či dobrom živote ľudí v ich optimalizačnej funkcii nie je ani premenná, nieto funkcia. Tak maximalizujú zisk. Že je dôsledkom kopa mŕtvych, je im jedno.

A či umelá inteligencia zabíja ľudí priamo alebo nepriamo, či má zabíjanie ľudí ako hlavný cieľ alebo neriešený vedľajší efekt, to je jedno.

Umelá inteligencia zabíja ľudí už teraz, nemusíte čakať na Terminátora.

Článok vyšiel v Denníku N.

Zdroj foto: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články