USA si uvedomuje, že leje ukrajinskú krv do nevyhrateľnej proxy vojny

od Zo sveta

Caitlin Johnstoneová píše o cynizme USA pri využívaní Ukrajincov na svoje ciele.

V článku s názvom „Nedostatok ukrajinských zbraní a výcviku hrozí patom v boji s Ruskom,“ Daniel Michaels z The Wall Street Journal informuje, že západní úradníci vedeli, že ukrajinské sily nemajú potrebné zbrane a výcvik na úspech vo veľmi vychvaľovanej protiofenzíve, ktorá bola spustená predminulý mesiac.

Michaels píše:

„Keď Ukrajina spustila svoju veľkú protiofenzívu na jar, západní vojenskí úradníci vedeli, že Kyjev nemá všetky potrebné zbrane ani výcvik – od delostreleckých nábojov po vojenské lietadlá – ktoré potreboval na vytlačenie ruských síl. Ale dúfali, že ukrajinská odvaha a vynaliezavosť prinesú výsledky.

Neprišli. Hlboké a smrteľné minové polia, rozsiahle opevnenia a ruské letectvo sa spojili a vo veľkej miere zablokovali významné postupy ukrajinských vojsk. Namiesto toho je tu riziko, že sa kampaň prepadne do patovej situácie s potenciálom spaľovať životy a výstroj bez veľkého posunu v dynamike.“

 

Tvrdenie, že západní úradníci úprimne verili, že ukrajinské sily by mohli prekonať svoje nápadné nedostatky prostredníctvom čistej odvahy a odhodlania, je neskôr v rovnakom článku oslabené vojenským odborníkom, ktorý hovorí, že USA by sa nikdy nepokúsili o takúto protiofenzívu bez toho, aby najprv ovládli vzdušný priestor, čo Ukrajina nie je schopná urobiť:

„Spoločné štáty by sa nikdy nepokúsili poraziť pripravenú obranu bez vzdušnej prevahy, ale oni [Ukrajinci] nemajú vzdušnú prevahu,“ povedal John Nagl z U.S. Army War College pre WSJ.

 

Dave DeCamp z Antiwar píše o najnovšom odhalení WSJ nasledovné:

„Pred spustením ukrajinskej protiofenzívy, ktorá sa začala v júni, úniky na Discorde a správy v médiách odhalili, že USA neverili, že Ukrajina môže znovu získať od Ruska veľa územia. Ale Bidenova administratíva aj tak podporila útok, pretože odmietla myšlienku prestávky v boji.“

 

Takže impérium stále vedome hádže ukrajinské životy do mlynčeka nevyhrateľnej proxy vojny, aj keď západní úradníci verejnosti hovoria, kedykoľvek sú pred kamerou, že táto vojna je o záchrane ukrajinských životov a o zaistení drvivej porážky pre Putina.

Tieto postoje impéria nie sú novinkou. Minulý október The Washington Post informoval, že „Súkromne americkí úradníci hovoria, že ani Rusko, ani Ukrajina nie sú schopné vojnu úplne vyhrať, ale zamietli nápad tlačiť, alebo dokonca nútiť Ukrajinu k rokovaciemu stolu.“

Prečo asi je to tak? Prečo by západné impérium tak rado povzbudzovalo Ukrajincov, aby pokračovali v boji, keď vie, že nemôžu vyhrať?

Odpoveď nachádzame v ďalšom článku The Washington Post s názvom „Západ sa cíti depresívne kvôli Ukrajine. Tu je dôvod, prečo by nemal“, ktorý minulý týždeň napísal ostrý propagandista impéria David Ignatius. V jeho horlivosti prezentovať americkej verejnosti zlyhávajúcu protiofenzívu v pozitívnom svetle, Ignatius nechtiac prezradil nepríjemnú pravdu:

„Medzitým pre Spojené štáty a ich spojencov v NATO, týchto 18 mesiacov vojny boli strategickým ziskom za relatívne nízke náklady (okrem Ukrajincov). Najnebezpečnejší antagonista Západu bol otriasený. NATO sa výrazne posilnilo s prírastkami Švédska a Fínska. Nemecko sa oslobodilo od závislosti na ruskej energii a vo veľa ohľadoch objavilo svoje hodnoty. Hádky v rámci NATO sú na titulkoch správ, ale celkovo to bolo triumfálne leto pre alianciu.“

 

Každý, kto verí, že táto proxy vojna je o pomoci Ukrajine, by mal byť nútený čítať tento odstavec znovu a znovu, kým mu to nedôjde. Priznanie, že štruktúra moci centralizovanej v USA nesmierne profituje z tohto proxy konfliktu, je dostatočne odhalujúce, ale vedľajšia poznámka „okrem Ukrajincov“ to skutočne doráža. Znie to tak, ako keby bola pridaná ako dodatočná myšlienka, ako „Áno, vlastne to je dosť ťažké pre Ukrajincov – ak ich považujete za ľudí.“

Tvrdenie, že táto vojna je o pomoci Ukrajine, ďalej podkopáva ďalšia nová správa Washington Postu, že Ukrajina je teraz viac zamorená pozemnými mínami ako akákoľvek iná krajina na svete a že kazetová munícia dodávaná zo Spojených štátov len zvyšuje smrtonosnosť krajiny.

Áno, decká! Meníme Ukrajinu na neobývateľnú púšť smrti, aby sme zachránili Ukrajincov.

Mali by sme pravdepodobne viac hovoriť o tom, že impérium USA hlasno propaguje cieľ dosiahnuť mier na Ukrajine porážkou Ruska, pričom ticho priznáva, že tento cieľ je nemožný. Je to ako akcelerovať smerom k tehlovej stene a predstierať, že je to otvorená cesta.

Naratív, že Rusko môže byť porazené zintenzívnením proxy vojny proti nemu, dáva zmysel, ak veríte, že Rusko môže byť na Ukrajine vojensky porazené, ale USA neverí, že Rusko môže byť na Ukrajine vojensky porazené. Vie, že pokračovanie tejto vojny bude len naďalej predlžovať smrť a devastáciu.

„Poraziť Putina a prinútiť ho stiahnuť sa“ znie cool a je to egoisticky uspokojujúce, a stalo sa hlavnou odpoveďou na problém vojny na Ukrajine, ale nikto, kto propaguje túto odpoveď, sa nevyjadruje ku skutočnoszi, že tí, ktorí riadia túto proxy vojnu, veria, že je to nemožné. V skutočnosti všetky dôkazy, ktoré vidíme, naznačujú, že USA nesnažia doručiť Putinovi drvivú porážku na Ukrajine a prinútiť ho stiahnuť sa, ale skôr sa snažia vytvoriť pre Moskvu ďalšiu dlhú a nákladnú vojenskú operáciu, ako to opakovane robili západní studenovojnoví bojovníci v prípadoch ako Afganistan a Sýria.

Chcieť oslabiť Rusko a chcieť zachraňovať životy a ustanoviť mier na Ukrajine sú dva úplne odlišné ciele, tak odlišné, že v praxi sa ukazujú byť veľmi protirečivé. Zatiahnutie Moskvy do krvavej vojny znamená, že oveľa viac ľudí zomrie vo vojne, ktorá sa ťahá rokmi, s všetkým obrovským ľudským utrpením, ktoré to so sebou prináša.

Spojené štáty nechcú mier na Ukrajine, chcú preťažiť Rusko, posilniť vojenskú a energetickú nadvládu nad Európou, rozšíriť svoju vojenskú mašinériu a obohatiť vojensko-priemyselný komplex. Preto vedome provokovali túto vojnu. Predstavujú sa ako záchranári Ukrajiny, zatiaľ čo sú jasne zapojení do zničenia Ukrajiny.

Nie je legitímne podporovať túto proxy vojnu bez riešenia tohto masívneho rozporu pomocou tvrdých faktov a robustných argumentov. Nikto to nikdy neurobil.

 

Celý článok si môžete prečítať na https://caitlinjohnstone.com.au/2023/07/24/the-empire-knows-its-pouring-ukrainian-blood-into-an-unwinnable-proxy-war/

 

Poznámka redakcie: FB je za zenitom, nájdete nás na Telegrame t.me/polemag

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!