„Je to bezprecedentné zverstvo, pre ktoré neexistuje a nemôže byť žiadne ospravedlnenie,“ uviedlo takmer 200 predstaviteľov miest z celého Ruska. Protivojnové protesty v Rusku sumarizuje autorka Common Dreams.
Kritici štvrtkovej dlho očakávanej invázie ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu sa pripojili k otvorenému listu a vyšli do ruských ulíc, aby protestovali proti prebiehajúcim vzdušným a pozemným útokom, čoho výsledkom bolo viac ako 1000 zatknutých.
Protesty v Rusku aj mimo neho prišli v čase, keď Moskva tvrdila, že ruské údery zlikvidovali najmenej „74 pozemných zariadení ukrajinskej vojenskej infraštruktúry“.
Ilya Matveev a Ilya Budraitskis v magazíne Jacobin poznamenali, že Rusi nepodporujú vojnu:
Jedným upokojujúcim znamením je, že v ruskej spoločnosti nie je badateľná žiadna jasná podpora vojny. Podľa Levada Center, poslednej nezávislej agentúry pre prieskum verejnej mienky (ktorá je ruskou vládou označená za „zahraničného agenta“), 40 % Rusov nepodporuje oficiálne uznanie Doneckej a Luhanskej „ľudovej republiky“ ruskými úradmi. 45 % Rusov áno.
Autori dodávajú, že „je pozoruhodné, že napriek úplnej kontrole nad hlavnými mediálnymi zdrojmi a dramatickým výlevom propagandistickej demagógie v televízii, Kremeľ nie je schopný vyvolať nadšenie pre vojnu.“
The Times informovali, že „sólové demonštrácie – v podstate jediná legálna forma verejného protestu v Rusku – na protest proti vojne sa konali od mesta Togliatti na juhu po mesto Chabarovsk na ďalekom východe“.
Nezávislá monitorovacia skupina OVD-Info vo štvrtok tweetovala, že od 23:30 moskovského času bolo v desiatkach ruských miest zadržaných najmenej 1705 ľudí.
Zábery z protestov a následného zatýkania v Rusku sa šírili po sociálnych sieťach:
Emma Burrowsová z britskej ITV News zdieľala video polície v ruskom hlavnom meste a na Twitteri uviedla, že „dnes večer panuje v Moskve silný pocit hrôzy a zlomených sŕdc“.
Andrew Roth, moskovský korešpondent denníka The Guardian, zverejnil fotografie osoby, ktorá si na bundu napísala „Nie vojne“ a ďalšej osoby, ktorá držala ceduľu s nápisom „Srať na vojnu“, ako aj video druhého muža, ktorý bol zatknutý za ich zverejnenie.
Moskovská korešpondentka denníka Telegraph Natalija Vasiljevová podobne povedala, že tamojšia polícia brala na uliciach ľudí skandujúcich „Nie vojne“.
Vasiljevová informovala o niekoľkých zatknutiach a protestoch v stredu, krátko pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Na demonštrácii na moskovskom námestí Puškinskaja v stredu popoludní zadržali najmenej šesť ľudí vrátane 45-ročného pediatra Grigorija Šejanova.
The Moscow Times poukázali na to, že verejné osobnosti ako ruské celebrity a reportéri tiež vyjadrili nesúhlas s vojnou – vrátane viac ako 150 ruských vedcov a vedeckých novinárov, ktorí podpísali otvorený list proti Putinovej „nespravodlivej a skutočne nezmyselnej“ vojenskej akcii.
„Rozpútaním vojny sa Rusko odsúdilo do medzinárodnej izolácie a postavenia darebáckeho štátu,“ píše sa v liste a varuje sa, že „izolácia Ruska od sveta znamená ďalšiu kultúrnu a technologickú degradáciu našej krajiny.“
Takmer 200 predstaviteľov z ruských miest podpísalo ďalší otvorený list, v ktorom sa uvádza: „My, poslanci zvolení ľudom, bezvýhradne odsudzujeme útok ruskej armády na Ukrajinu.“
„Ide o bezprecedentné zverstvo, ktoré nemá a nemôže mať žiadne ospravedlnenie,“ dodáva list mestských poslancov. „Nádeje na dobrý život v Rusku sa nám rúcajú pred očami.“
Šéfredaktor Novaya Gazeta a nositeľ Nobelovej ceny za mier za rok 2021 Dmitrij Muratov poukázal na Putinovu zle skrývanú jadrovú hrozbu namierenú proti členom Severoatlantickej aliancie (NATO) alebo iným krajinám, ktoré by sa mohli pokúsiť zasiahnuť.
„Hlavný veliteľ otáča ‚jadrovým tlačidlom‘ ako by to bola kľúčenka od drahého auta,“ povedal Muratov. „Bude ďalším krokom salva z jadrových zbraní?“
„Slová Vladimíra Putina o odvetnej zbrani nemôžem interpretovať iným spôsobom,“ povedal. „Len protivojnové hnutie Rusov môže zachrániť život na tejto planéte.“
(krátené)
Foto: Evgenia Novozhenina/Reuters.