Zástupcovia organizácii Jednota dôchodcov na Slovensku, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Asociácia na ochranu práv pacientov SR, Konfederácia odborových zväzov, Asociácia slovenských kúpeľov, Združenie miest a obcí Slovenska a Združenie kresťanských seniorov vydali v pondelok 14.3.2022 na spoločnej tlačovej konferencii (k zhliadnutiu tu) vyhlásenie k zdražovaniu. Vyzývajú v ňom vládu, aby pomohla zmierniť jeho dopady na občanov Slovenska.
„Spolu za dva mesiace roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 8,7 %, za domácnosti zamestnancov o 8,6 %, za nízkopríjmové domácnosti o 8,7 % a za domácnosti dôchodcov o 9,5 %. Je to pre našu spoločnosť likvidačné, domácnosti seniorov to pocítili najviac. V parite kúpnej sily je Slovensko posledné v rámci krajín EÚ. Je to hanba, ako sa s nami narába,“ zhrnula vývoj cien Valéria Pokorná, zastupujúca združenie Jednota dôchodcov na Slovensku.
„Ak k 31. 12. 2021 bol každý tretí starobný dôchodok vyplácaný pod hranicou chudoby, situácia sa dramaticky zhoršuje. Predčasné vyplatenie vianočných dôchodkov nie je pre nás riešením. Žiadame, aby vláda prišla s jasným plánom Slovenska proti zdražovaniu. A to nielen pre seniorov,“ dodala Pokorná.
Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) očakáva, že sa v parlamente prijme mimoriadna valorizácia. Ak sa tak nestane, JDS bude ďalej pokračovať vo svojom úsilí o mimoriadnu valorizáciu v roku 2022.
Konfederácia odborových zväzov SR: Vláda musí riešiť dopady zdražovania
Zástupcovia zúčastnených organizácií prezentovali svoje požiadavky, ktoré by mali pomôcť zmierniť dopady zdražovania na bežného občana a rodiny na Slovensku. Člen Predstavenstva KOZ SR Emil Machyna upozornil na skutočnosť, že sa Slovensko prepadlo v parite kúpnej sily na posledné miesto v Európe. Spolu s ostatnými spolkami apeloval na vládu, aby prehodnotila svoje priority a dala na prvé miesto záujem svojich obyvateľov.
Odborový zväz KOVO ohlásil v súvislosti s aktuálnou sociálno-ekonomickou situáciou mítingy a protestné akcie v regiónoch. Nátlakové akcie voči vláde SR podľa neho schválila Rada OZ KOVO. „Verím, že spolu so Združením miesta obcí Slovenska, dôchodcami, zdravotnými sestrami a ďalšími zväzmi dokážeme pripraviť aktivity, ktoré bude vláda rešpektovať. A keď nie, sme pripravení ísť do generálneho štrajku. Najprv hodinového, potom možno celodenného,“ povedal Machyna.
Protestné zhromaždenia v regiónoch sa začnú zhruba o tri týždne. „Ideme rozdávať plagáty medzi ľudí, robiť stretnutia, informovať ich a najmä s nimi komunikovať. Presviedčať ich, aby zastavili tento stav. A dali jasne najavo, že vláda musí počúvať hlas občianskej spoločnosti. Ak nebude, tak v akciách budeme pokračovať,“ zdôraznil Machyna.
Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Marián Magdoško doplnil, že odborári sa budú zaoberať celospoločenskou situáciou aj na sneme KOZ 30. marca. „Budeme informovať o výsledkoch rokovaní, o aktivitách OZ školstva aj OZ KOVO. Samozrejme, že budeme diskutovať o tom, či sa pridajú ostatné zväzy KOZ,“ podotkol.