Zákernosť západných elít

od Zo sveta

Global Times píšu o skutočných zámeroch Západu za Minskými dohodami.

Západ nikdy skutočne nepovažoval Rusko za partnera pre dialóg. Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová minulý týždeň v rozhovore pre Die Zeit odhalila skutočný zámer Západu, ktorý stojí za jeho rokovaniami s Ruskom a Ukrajinou o presadzovaní prímeria v roku 2014. Pripustila, že dohody z Minska boli „pokusom dať Ukrajine čas“ a že Kyjev to využil „na to, aby sa stal silnejším“.

Minské dohody mali za deklarovaný cieľ zvládnuť ukrajinskú krízu a vyhnúť sa eskalácii konfliktu. Merkelová sa v skutočnosti priznala k niečomu, čo si západní politici o dohodách z Minska nechcú priznať: Boli len prestávkou na získanie času pre Ukrajinu a Západ a západné krajiny nikdy nevynaložili skutočné úsilie na vyriešenie nezhôd s Ruskom v súvislosti s ukrajinskou krízou. To, čo priznala Merkelová, rúca posledný kúsok „priateľskej“ masky, ktorú si západné krajiny nasadili. V očiach západných krajín je Rusko len diplomatický a politický „cudzinec“. V dôsledku toho tieto krajiny od rozpadu Sovietskeho zväzu nikdy neprestali potláčať Rusko. Na druhej strane sa Rusko vždy považovalo za európsku krajinu a očakávalo, že si vybuduje dôveru so Západom.

Merkelovej priznanie o dohodách z Minska tiež ukázalo, že niektoré západné krajiny, najmä USA, vôbec nedodržiavajú zmluvné záväzky. Dohody, ktoré USA chcú, nie sú nikdy o dôveryhodnosti; všetko je o záujmoch. USA považujú dohodu za užitočnú, len kým môžu presadzovať svoje záujmy – inak je Washington vždy pripravený ju poprieť. Dokladom toho je odstúpenie USA od  ABMT a Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu. Washington tiež používa dvojitý meter na presadzovanie záujmov svojich spojencov pri plnení dohõd. USA a niekoľko ďalších západných krajín sa stali „neplatičmi“ v medzinárodnom spoločenstve. Odvažujú sa porušiť svoje sľuby, pretože ich chráni západná hegemónia s USA v jej jadre. Washington už prinútil mnoho ďalších západných krajín, aby sa pripojili k takejto hegemónii, čím vytvoril a udržiava zdeformovaný medzinárodný poriadok.

Očakáva sa, že niektoré západné krajiny pod vedením USA budú naďalej používať takzvané hodnoty ako zámienku na obranu svojej kolektívnej hegemónie a šikanovanie ostatných pod medzinárodnou vládou a poriadkom vo svoj prospech. Kým bude takáto nadvláda existovať, svet bude stále skôr obeťou mocenskej politiky než spravodlivým a férovým miestom.

 

Celý článok nájdete na https://www.globaltimes.cn/page/202212/1281708.shtml

 

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!