Na západnom fronte nič nové

od Richard Filčák

“Moji drahí Američania, som rád, že vám dnes môžem oznámiť, že som podpísal legislatívu, ktorá raz a navždy postaví Rusko mimo zákon. Bombardovanie začneme za päť minút.” V roku 1984 takto v priamom prenose vtipkoval a budoval medzinárodnú atmosféru dôvery Ronald Reagan. „Humoristi“ v Bielom dome majú svoju tradíciu a dostali posilu.

Americký volebný systém je cielene komplikovaný. Nielen kvôli balansovaniu hlasov medzi rôznym štátmi. Dôvodom boli sociálne otrasy a protestné hnutia ktoré zastavila až konjuktúra počas druhej svetovej vojny. Historicky je nastavený na efektívne blokovane útoku z ľava a koncentráciu moci v rukách dvoch strán. Funguje takmer bezchybne. Len občas ho narušil niekto ako Richard Nixon, tým že špehoval príslušníkov vlastnej triedy a ohrozoval rovnováhu moci. Ak sa nejaký progresívnejší liberál ako Bernie Sanders trockisticky infiltruje na kandidátku, pochová ho vlastná strana. Na čo ale tento systém nastavený nie je, je útok z pravej strany.

Svet sa totiž mení. Politika je show biznis, upadá stredná trieda, mizne práca a silnie pocit, že dobre už bolo. Nejde o kompetentnosť a víziu. Ide o priestor v médiách, peniaze na kampaň a identifikáciu vinníka. Jednoduché skratky a vedrá špiny. Trénované tímy vyšetrovateľov sa hrabú v minulosti protikandidáta. Problém nie sú daňové úniky, drahé zdravotníctvo, dlhy za školné, sociálne práva, ale kto koho chytil za čo. Každá kampaň je špinavšia ako tá pred ňou. Víťazné tímy najímajú politické strany z celého sveta, aby im pomohli dotvoriť frašku na americký spôsob aj doma. Ak je niečo poučením z americkým volieb, tak to, že pri jednom volebnom obvode na Slovensku a štvorčlenných stranách sediacich na miliónových rozpočtoch na reklamu tu na sloganoch „všetci kradnú, iba my nie“, vznikne vláda fašistov, lunetikov a sociálny inžinierov.

Svojim spôsobom môžu byť Američania vďační. Je to možno posledné varovanie. Trump nie je žiadna zmena ani nádej. Naväzuje na tradíciu insitných prezidentov ako boli Reagan a Bush mladší. Prvý sa radil pri rozhodovaní s astrologičkou, druhý si mýlil dojmy a pojmy. Na rozdiel od nich ale nie je herec, ani manipulovateľný moralista, ktorý by dával systému priateľskú tvár. Je to sólista a slon v porceláne, ktorý takmer dokonale zjednotil establišment vo svojom odpore voči sebe. Nie je to ideológia. Trump je jedným z nich. Nesľubuje im a teda aj sebe, nič iné ako ďalšie znižovanie daní. Izolacionizmom ale predstavuje hrozbu pre záujmy veľkých korporácii. Napríklad odmietaním dohody o voľnom obchode s Európskou úniou. Bude s ním preto potrebné pracovať a už nominácie na ministrov povedia všetko. S pravdepodobnosťou blízkou istote sa dá predpokladať, že to budú „zaslúžilé kádre“ prevetrané zasadačkami Goldman Sachs a ľudia odchovaní na zlatej ére studenej vojny, ktorí spolu s jedným nemeckým teoretikom vzťahov s východom veria, že Rus rozumie len hrubej sile. Ak je niekto tak naivný, že verí propagande o ruskom agentovi, bude hlboko sklamaný. Trump sa systematicky obklopuje konzervatívnymi veteránmi zahraničnej politiky. Už len z psychologických dôvodov bude voči Rusku tvrdo konfrontačný.

Zo svojej agendy presadí máločo, ale to čo áno, bude stáť za to. Na dlhý čas pochová nádeje na progresívnejšiu politiku v oblasti zmeny klímy. Odmietne Parížsku dohodu a ľudia ako tí, protestujúci v Severnej Dakote voči ropovodu, alebo na uliciach miest proti policajnej brutalite sa majú na čo tešiť. Rasové napätie vzrastie. Čo neklesne budú zisky. Ak sa naši komentátori tak radi oháňajú trhom, ako najvyšším indikátorom pokroku, tak môžu byť kľudný. Americké akcie od zvolenia Trumpa posilňujú a Dow Jones je na historickom rekorde. Prečo asi?

Trump tak momentálne iba predstavuje pre mnohých ľudí schovaných v rôznych vládnych rozpočtových položkách novú výzvu. Bude treba rýchlo zabudnúť na to, čo o ňom hovorili a písali, keď ešte mala Hillary 14 percentný náskok. Hlavne ale bude treba nájsť nový kľúč k jeho pochopeniu. Niet sa ale čoho obávať. Len čo bolo jasné, kto je víťaz, začali Trumpa chváliť špičky republikánskej strany, ktoré mu pred dvoma dňami nevedeli prísť na meno. Až usadne prach, sklapnú aj média kontrolované korporáciami. CNN dokázala doslova v priebehu hodín prejsť z „ukrižuj“ na neutrálnu úroveň a možno za pár dní skončí na „hosanna“. Show musí pokračovať.

Skrátená verzia textu vyšla v denníku Pravda.

Foto: Donald Trump red mediálnym vystúpením v hangáre letiska Mesa Gateway v meste Mesa v Arizone. Autor: Gage Skidmore, Zdroj: flickr.com

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!