Zelenského režim stratil morálnu autoritu

od Marek Dobeš

Keď sa chceme dostať z bludneho kruhu vojny, nemôžeme obhajovať neprávosti ani jednej strany.

Denník Washington Post uverejnil reportáž, v ktorej zistil, že ukrajinské vládne agentúry a vládou riadené organizácie v spolupráci s americkou korporáciou vytvorili a používajú metódu ako priniesť utrpenie ruským ženám. Fotia telá mŕtvych ruských vojakov, pomocou moderných počítačových technológií a zberu dát na sociálnych sieťach identifikujú ich mená a následne fotografie mŕtvych synov posielajú ich matkám. Potom im k tomu ešte na sociálnych sieťach posielajú komentáre.

Nie, nejde tu o ojedinelý počin jedného psychopata. Projekt seriózne pripravili tímy ľudí, majú k nemu pravidelné stretnutia a má plnú podporu ukrajinského vedenia.

Zelenského režim tak stráca akúkoľlvek morálnu autoritu poučovať ostatné krajiny o tom ako viesť vojnu. Nie, takto nebojuje “za Európu”. A už vôbec nie za demokraciu. Je zvrátené takto ubližovať ženám a žiadna idea takéto konanie neospravedlňuje. Ide tu čisto o hľadanie slabšieho, na ktorom si vybijem svoju nenávisť. A hojne túto nenávisť šírim a pripravujem pôdu pre ďalšie konflikty.

Obhajcovia tejto “metódy boja” argumentujú tým, že takéto metódy môžu ukončiť vojnu tým, že vyvolajú v Rusku odpor voči režimu. Myslíte? Skúste si predstaviť, čo by vo vás vyvolalo, keby vám ten, čo zabil vášho blízkeho, poslal fotografiu jeho mŕtvoly. Naozaj by vás to popchlo výjsť do ulíc a protestovať voči vláde? Alebo by ste to vnímali ako akt nenávisti a vyvolalo by to iba smútok a utrpenie?

Je to obludný príklad uplatňovania kolektívnej nenávisti, obhajovaný naivnou argumentáciou, že všetci občania môžu za politiku svojej vlády. Nie, prepáčte, ja naozaj nemôžem za Sulíkove a Matovičove výčiny.

Ak sa po tejto správe pousmejete a poviete si, že tak tým Rusom treba, tak sa prestaňte pokrytecky tváriť, že odsudzujete vojnu. Nie, vy si vojnu užívate.

Keď sa chceme dostať z bludneho kruhu vojny, nemôžeme obhajovať neprávosti ani jednej strany. A ak jednu zo strán vojensky podporujeme, je našou povinnosťou trvať na tom, aby sa správala v súlade s medzinárodným právom. Inak sa stávame jej komplicmi.

Zdroj foto: Pxhere.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články