Od Afganistanu po Strednú Ameriku USA vytvárajú utečenecké krízy

od Amy Goodman

Spojené štáty sú zodpovedné za poskytnutie bezpečného útočiska utečencom z Afganistanu, Latinskej Ameriky alebo iných krajín a za zastavenie intervencií, ktoré podnecujú tieto krízy a vyháňajú mnohých z ich domovov. Preklad článku Amy Goodmanovej a Denisa Moynihana z portálu Common Dreams PT.

Spojené štáty sa dlhodobo označujú za bezpečné útočisko pre utečencov utekajúcich pred vojnou a prenasledovaním v zahraničí. Súčasné stiahnutie sa USA z Afganistanu je toho skutočne dôkazom. Od polovice augusta bolo evakuovaných viac ako 100 000 ľudí. Napriek tomuto historicky bezprecedentnému leteckému presunu je Bidenova administratíva nemilosrdne kritizovaná. Letecké presuny pokračovali napriek štvrtkovému dvojnásobnému samovražednému útoku na brány letiska v Kábule, pri ktorom zahynulo najmenej 90 Afgancov a 13 vojakov, najmenej 140 ľudí bolo zranených.

K ďalšiemu exodu dochádza v druhej časti sveta, pretože žiadatelia o azyl zo Strednej Ameriky podnikajú nebezpečnú cestu k hranici USA s Mexikom. Tam čelia drakonickej imigračnej politike USA, ktorá ich núti „Zostať v Mexiku“. Títo migranti, podobne ako afganskí civilisti uväznení v krížovej paľbe tejto 20 rokov trvajúcej vojny, žijú v neustálom nebezpečenstve v špinavých, provizórnych utečeneckých táboroch v mexických pohraničných mestách a čakajú na šancu na azyl v USA.

Ak tu dochádza k chaosu pritom, ako sa Afganci prepojení na USA pokúšajú utiecť zo svojho vojnou zničeného národa, vina je predovšetkým na predošlej administratíve a na pravej ruke prezidenta Trumpa, jeho rasistickom, xenofóbnom poradcovi Stephenovi Millerovi. Millerov protiimigračný zápal spočiatku podnietilo počúvanie pravicového rozhlasového moderátora Larryho Eldera, ktorý je po Gavinovi Newsomovi v súčasnosti hlavným kandidátom na post guvernéra Kalifornie v opätovných voľbách.

Miller tiež prišiel s „Protokolmi o ochrane migrantov“ alebo POM (MPP), známejšími ako politika „Zostaň v Mexiku“. Human Rights First nedávno vydali správu „Poslaní do nebezpečenstva“, v ktorej je zdokumentovaných najmenej 1544 verejne hlásených prípadov vrážd, znásilnení, mučení, únosov a iných násilných útokov na žiadateľov o azyl a migrantov, ktorých Trumpova administratíva prinútila vrátiť sa do Mexika. K správe je priložená 97-stranová príloha, v ktorej sú uvedené zločiny s mrazivými podrobnosťami.

Americká vláda oznámila v júli rekordných 210 000 zatknutí migrantov pozdĺž južných hraníc. Mnoho z týchto ľudí pochádza z takzvaných krajín „severného trojuholníka“ El Salvador, Honduras a Guatemala, kde rozsiahla nerovnosť, systémová korupcia, potravinová neistota, násilnosti gangov a v súčasnej dobe klimatické zmeny nútia ľudí opúšťať svoje domovy. Tieto problémy sú dlhodobo zhoršované vojenskými, ekonomickými a politickými intervenciami USA v regióne.

USA sa zapojili do „špinavých vojen“ v Strednej Amerike a podporovali tam prevraty proti demokraticky zvoleným vládam, od zvrhnutia vlády prezidenta Jacoba Arbenza v Guatemale v roku 1954 až po aktívnu podporu prevratu proti prezidentovi Manuelovi Zelayovi v Hondurase v roku 2009.

Rovnako USA vyzbrojili a podporili afganských mudžahedínov v ich boji proti Sovietskemu zväzu. Mnoho z týchto ozbrojených mudžahedínov potom namierilo svoje americké zbrane na USA. To viedlo ku katastrofálnej, dve desaťročia trvajúcej vojne s USA, kde boli zabité desaťtisíce ľudí a milióny boli vysídlené.

Spojené štáty sú zodpovedné za poskytnutie bezpečného útočiska utečencom z Afganistanu, Latinskej Ameriky alebo iných krajín a za zastavenie intervencií, ktoré podnecujú tieto krízy a vyháňajú mnohých z ich domovov.

(krátené)

Denis Moynihan je autor a rozhlasový producent. Píše články s Amy Goodmanovou.

Zdroj foto: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články