Snáď každému človeku sa stane, že na označenie nejakého predmetu, alebo deja použije nesprávny výraz. Zväčša sa tak stane omylom, keď nemáme dostatok informácií, ale mnohokrát sa tak stáva aj z dôvodu, že verejné činné, či známe osoby, používajú rôzne pojmy dlhodobo zlým spôsobom.
A tu si nemusíme vôbec spomínať na Andreja Danka, ktorý bol týmto povestný. Za devalváciou významu slov sú žiaľ zodpovední aj mnohí novinári, ktorí v honbe za bombastickými titulkami používajú zlé výrazy dlhodobo a ani si neuvedomujú ako tým škodia.
Popravujú pravidelne
poprava -y -ráv ž. vykon(áv)anie rozsudku smrti
Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Už mnohokrát v minulosti sme si prečítali, alebo vypočuli, ako mafia popravovala svojich členov, alebo konkurentov. Dokonca aj pri vražde našich horolezcov v Himalájach sme počúvali mediálne vyjadrenia o poprave. Podobne, pri vražde novinára, Jan Kuciaka, tento termím používali asi všetci novinári. Pri všetkom dešpekte k trestu smrti, poprava je z logického aj lingvistického pohľadu výkon právneho rozhodnutia – rozsudku smrti. Vražda, a je jedno z akého dôvodu, ostáva vraždou, nech už sa vykoná akýmkoľvek spôsobom, alebo za akýchkoľvek okolností. Poniektorí novinári, tým, že chcú dať svojim správam akúsi auru bombastickosti, tieto vraždy radi označujú ako popravy a pritom si ani neuvedomujú, že tým akoby ospravedlňovali samotný akt vraždy.
Štrajk sem – štrajk tam
V poslednej dobe je populárnym pojmom Generálny štrajk. Len nedávno sme si pripomenuli konanie generálneho štrajku z novembra 1989 a niektorí si pamätáme aj generálny štrajk z roku 2003. Výzvy na konanie generálneho štrajku sa roja pomaly z každej strany, akoby ich produkoval nejaký generátor náhodných slov a pritom len málokto vie, čo to vlastne znamená.
Čudujeme sa? Štrajky ako také nie sú na Slovensku výnimkou, no predsa len nie sú také časté. Pred pár rokmi štrajkovali zamestnanci PPS Detva, neskôr to boli zamestnanci VW Bratislava a len nedávno sa štrajkovalo v Beluši. Lenže mediálna obec na Slovensku dosť často označuje pojmom štrajk aj ďalšie nátlakové akcie zamestnancov, ako sú rôzne protesty, pochody a iné nátlakové akcie. Protesty sa konajú o dosť pravidelnejšie a média si málokedy nechajú ujsť príležitosť o tom informovať – mnohokrát však s použitím nesprávneho pojmu pri popise udalostí. Medzi protestom a štrajkom je jeden zásadný rozdiel.
Štrajk, výluka, či protest?
Nedávno sme si v jednej televíznej stanici vypočuli, že majitelia gastroprevádzok štrajkovali v Banskej Bystrici a na protest voči zatvoreniu prevádzok štátom ich plánujú otvoriť. Ak už táto správa nevystihuje úplnú absurdnosť používania pojmu štrajk v médiách, tak potom už asi žiadna.
štrajk -u m. organizované dočasné zastavenie práce s cieľom dosiahnuť hosp. al. polit. požiadavky
výluka -y -luk ž. hromadné prepustenie robotníkov z práce
protest -u m. prejav nesúhlasu, odporu
Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003.
Štrajk je forma nátlakovej akcie, pri ktorej sa preruší práca až do dosiahnutia požiadaviek. Majitelia gastroprevádzok, ktoré sú zatvorené z rozhodnutia štátu, prerušili prácu a zhromaždili sa na námestí, aby prejavili svoju nespokojnosť? Účasť na štrajku je zo zákona ospravedlnená a neplatená, takže štrajkujúcim nepatrí odmena za prácu a dokonca si neskôr musia vysporiadať aj pozdĺžnosti voči zdravotnej poisťovni. Takže, majitelia gastroprevádzok prerušili už predtým štátom prerušenú prácu a nepatrí im za účasť na štrajku odmena, ktorú by inak dostali, ak by pokračovali v práci v zavretom podniku. Dokonca, v rámci svojho štrajku, plánujú ignorovať štátne zákazy, svoje podniky otvoriť a začať pracovať. To znie ako vcelku vydarený skeč z Monty Pythonovho lietajúceho cirkusu.
Samozrejme, nič proti protestom majiteľov gastroprevádzok a ich oprávneným požiadavkám na odškodnenie. Používanie nesprávnych výrazov novinármi je však škodlivé, lebo kriví verejnú debatu. Miestami takéto nadužívanie nesprávnych výrazov hraničí až s mediálnou manipuláciou.
Generálny štrajk
Množstvo ľudí požaduje usporiadanie generálneho štrajku. Ak odhliadneme od rôznych motivácií týchto požiadaviek, tak podstatným ostáva presvedčenie väčšiny verejnosti, že generálny štrajk je niečo, ako prechádzka po námestí, kričanie hesiel, nosenie transparentov a tlieskanie rečníkom. Keď však ľuďom vysvetlíte, že generálny štrajk je odmietnutie pracovať, neplatené voľno a povinnosti voči zdravotnej poisťovni, tak zrazu záujem akosi opadá. A najlepšie, ak by štrajkovali tí druhí…