Na proteste v Kyjeve polícia rozohnala manželky vojakov z Mariupolu

od Daniel Boffey

Daniel Boffey v Guardiane píše o tom ako polícia v Kyjeve rozohnala mierový protest. Celý článok nájdete tu.

Manželky ukrajinských vojakov obkľúčených v Mariupole, ktoré sa zhromaždili v Kyjeve, aby požiadali o evakuáciu svojich manželov, rozohnala polícia, ktorá mužom, ktorí sa pripojili k protestu, vystavila povolávacie rozkazy.

Asi 50 ľudí sa v piatok ráno vzoprelo vládnemu zákazu zúčastniť sa na proteste na Námestí nezávislosti hlavného mesta Ukrajiny, kde vyzvali na rokovania s Rusmi o osude vojakov.

Policajti nariadili ženám, aby opustili námestie, a dali povolávacie rozkazy niekoľkým mužom.

Maria (32), zástupkyňa manželiek a príbuzných vojakov, ktorej vlastný partner Artem (29) zahynul minulý týždeň počas bojov, uviedla, že všetci sú zúfalí.

Povedala, že niekoľko demonštrantov pózovalo fotografom, ale polícia im povedala, aby neukazovali plagáty odkazujúce na Mariupol.

„Dievčatá požiadali políciu, či nás môžu odfotiť, a oni povedali: ‚Áno ale dajte preč plagáty ‚Zachráňte Mariupol‘.“ povedala. „Myslíme si, že je to nesprávne, pretože len chceme, aby prišiel nejaký zástupca úradov a poskytol nám vysvetlenie. Čo sa deje? Len nám dajte vedieť, že na našich vojakov nezabudli, že niečo robia.“

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články