Je čas položiť si otázku: ako by vyzerala mierová dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom?

od Anatol Lieven

Ak sa Rusi niekedy stiahnu, bude potrebná diplomatická dohoda o podmienkach stiahnutia. Aké by teda mali byť požiadavky? Výňatok z článku The Guardian preložil Marek Dobeš.

Prezident Volodymyr Zelenskyj verejne naznačil, že v ponuke môže byť zmluva o neutralite; a má v tom pravdu. Táto vojna totiž naplno ukázala dve veci: že Rusko bude bojovať, aby zabránilo Ukrajine stať sa vojenským spojencom Západu, a Západ nebude bojovať na obranu Ukrajiny. Vzhľadom na to, ponechať otvorenú možnosť ponuky na členstvo v NATO, ktorú NATO nemieni nikdy rešpektovať, a žiadať Ukrajincov, aby za túto fikciu zomreli, je horšie ako pokrytecké.

Pokiaľ ide o „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“, o ich význame a podmienkach sa bude musieť rokovať. Demilitarizácia je zjavne neprijateľná, ak to znamená, že Ukrajina musí jednostranne rozpustiť svoje ozbrojené sily; ale najnovšie vyhlásenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova naznačilo, že Rusko akceptuje zákaz rakiet na Ukrajine. To by mohlo byť modelované na základe podobných záruk ako pre USA, ktoré ukončili kubánsku krízu.

Ukrajina už Krym stratila a nemôže ho získať späť, rovnako ako Srbsko nemôže získať späť Kosovo, bez krvavej a nekonečnej vojny, ktorú by v tomto prípade Ukrajina takmer určite prehrala. Našou zásadou vo všetkých takýchto sporoch musí byť, že o osude dotknutých území sa musí rozhodnúť v miestnych demokratických referendách pod medzinárodným dohľadom. To by sa malo týkať aj donbaských separatistických republík.

Celý text článku nájdete na stránkach The Guardian.

Zdroj foto: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články