Odkaz Bidenovi: Pomôžte deeskalovať situáciu na Ukrajine alebo riskujte jadrovú vojnu

od Gerry Condon

Namiesto posielania zbraní a hromadenia sankcií by sme mali vyzvať prezidenta Bidena, aby v dobrej viere začal rokovania so všetkými zainteresovanými stranami, rešpektujúc všetky ich bezpečnostné obavy. Viac v preklade článku publikovanom na stránkach Common Dreams.

„Prvou obeťou, keď príde vojna, je pravda, a vždy, keď dôjde k vojne, a kedykoľvek sa jednotlivý národ snaží prinútiť silou zbraní iného, vždy koná a vždy trvá na tom, že koná v sebaobrane.“ Tieto slová bývajú pripisované republikánskemu senátorovi Hiramovi Johnsonovi, ktorý ich mal predniesť v roku 1918.

Dnes, v roku 2022 zúri vojna na Ukrajine, no skutočný boj je zatienený dobre nacvičenou informačnou vojnou. Nebolo prekvapením, keď Biely dom a ministerstvo zahraničia začali kričať, že Rusi sa chystajú spustiť akciu pod falošnou vlajkou, aby ospravedlnili svoju prebiehajúcu inváziu na Ukrajinu. Napokon, nerobí sa to tak vždy? Nie je to čosi podobné, ako to urobili USA v incidente v Tonkinskom zálive vo Vietname, pri údajnom vyhadzovaním detí z inkubátorov v Kuvajte a so zbraňami hromadného ničenia v Iraku? Samozrejme, pre Spojené štáty je väčší problém oháňať sa sebaobranou, keď napádajú menšie, slabšie krajiny z druhej strany zemegule.

Dvadsaťštyrihodinové spravodajstvo drží divákov v napätí a otupenosti

Dvadsaťštyrihodinové spravodajstvo o strašnej vojne na Ukrajine drží Američanov v napätí a otupenosti. Hrôza vojny je na obrazovke, tak, aby ju všetci videli. Zbombardované budovy, pribúdajúce civilné obete a vystrašení utečenci hovoria svoju pravdu. Bohužiaľ, zriedkakedy vidíme obete, smútiace rodiny a vydesených utečencov, keď je útočníkom USA. Americká teroristická bombardovacia taktika „šok a hrôza“ v Bagdade bola vtedy jedným z televíznych moderátorov opísaná ako „krásna vec, ktorú treba vidieť.“

V nepretržitom spravodajstve o vojne a odsúdeniach ruského prezidenta Putina celkom chýba akékoľvek spravodajstvo o úlohe Spojených štátov a NATO pri vytváraní krízy na Ukrajine. Žiadne správy o neúprosnom rozširovaní NATO až k samotným hraniciam Ruska. Žiadna zmienka o rozmiestnení amerických rakiet v Rumunsku a Poľsku. Nič o jednostrannom odstúpení USA od životne dôležitých jadrových zmlúv – Zmluvy o obmedzení systémov balistických rakiet (George W. Bush, 2002) a Zmluve o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (Donald Trump, 2018).

Takéto spravodajstvo by v čase vojny nebolo vlastenecké, že? Nechceme ospravedlňovať ruskú agresiu. Nechceme ani počuť ich stranu príbehu. Zjednodušený, jednostranný príbeh nám hovorí, že Vladimir Putin – ktorý je zlý aj šialený – inicioval vojnu s cieľom obnoviť bývalú ruskú ríšu. Ktovie, kde by sa mohol zastaviť? Neexistuje absolútne žiadny dôkaz na podporu tohto nepravdepodobného príbehu. Ale pravda nech je prekliata. Toto je vojna.

„Bezletová zóna“ znamená tretiu svetovú vojnu

Prezident Biden preukazuje aspoň kúsok obozretnosti. Musí robiť rozhodnutia o živote a smrti, ktoré sú do istej miery založené na realite. Odoláva rastúcim výzvam na vytvorenie bezletovej zóny na Ukrajine. On a jeho generáli v Pentagone vedia, čo to znamená. Dokonca aj zvyčajne bojovný senátor Marco Rubio uviedol, že „to znamená 3. svetovú vojnu“. Napriek tomu rastie tlak na bezletovú zónu – možno „limitovanú“, keďže vo vojnovej rétorike sa striedajú republikánski aj demokratickí lídri.

Samozrejme, že Rusko má svoj propagandistický aparát, ale tu v USA mu veľmi vystavení nebudeme. Russia Today (RT) bola odstránená z väčšiny služieb káblovej televízie, ako aj zo služby YouTube. V skutočnosti sa v súčasnosti ruší takmer všetko ruské, v zúrivej a šialenej nenávisti voči Rusku, ktorá je ústredným prvkom americkej kultúry už od druhej svetovej vojny. Rusom sa nikdy nepripisuje uznanie za ich obrovskú úlohu pri porážke nacistov, ani súcit s 27 miliónmi životov stratených v tejto vojne.

Ruská invázia je hrozným porušením Charty OSN, ale sotva bezprecedentným. Medzinárodné právo žiadnym spôsobom neobmedzovalo vedenie amerických vojen vo Vietname, Dominikánskej republike, Paname, Grenade, Afganistane, Iraku, Líbyi, Sýrii, Somálsku alebo Jemene. K ruskej invázii nedošlo v sebaobrane – iba ak v preventívnej –, pretože nečelili bezprostrednému vojenskému útoku.

Informačná vojna stavia mierové hnutie pred dilemu

Nepretržitý príval informácií, zavádzajúcich informácií, dezinformácií a národovectva postavili mierové hnutie pred dilemu. Ako majú mier milujúci ľudia spravodlivo odsúdiť ruskú inváziu – ničenie miest, zabíjanie stoviek civilistov, vysídlenie miliónov ľudí? Ako vyjadríme naše rozhorčenie a silný nesúhlas s touto agresiou a násilím tak, aby to nevyzeralo, že sa pripájame k vojnovému ošiaľu, ktorý zachvátil USA?

A naopak, ako vysvetlíme úlohu USA a NATO pri vytváraní tejto krízy bez toho, aby sa zdalo, že to ospravedlňuje toto hrozné násilie? Ako požiadame prezidenta Bidena, aby prestal prilievať olej do ohňa posielaním ďalších zbraní na Ukrajinu? Ako povieme ľuďom, že sankcie nie sú alternatívou k vojne, ale skôr eskaláciou vojny?

Eskalácia je to posledné, čo chceme. Ukrajinská vojna predstavuje pre celý svet existenčnú hrozbu. Nie je alarmujúce povedať, že toto je najväčšia bezprostredná hrozba jadrovej vojny od kubánskej raketovej krízy v roku 1962. Tej, kedy USA reagovali na ruské jadrové rakety umiestnené na Kube tak, že sú pri nich príliš blízko na to, aby to pre ne bolo pohodlné. Pripomína vám to niečo?

Pozornosť by sme mali zamerať na nebezpečenstvo jadrovej vojny

Celú našu pozornosť by sme mali sústrediť na veľmi reálne nebezpečenstvo jadrovej vojny. Čo by sa mohlo zvrtnúť, ak sú ako americké tak ruské jadrové zbrane v pohotovostnom režime? A potom je tu na Ukrajine asi 15 jadrových elektrární, niekoľko z nich údajne oslabených vojnou. Je to skutočná hrozba alebo vojnová propaganda? Možno oboje. Je v záujme KAŽDÉHO ukončiť túto veľmi nebezpečnú vojnu čo najskôr.

Nech existujú akékoľvek nezhody o tom, ako vojna na Ukrajine vznikla, rozumní ľudia by sa mali vedieť zhodnúť na tomto: Táto vojna je veľmi nebezpečná. Hrozí, že sa rozšíri viac do Európy. Mohla by dokonca viesť ku koncu civilizácie v dôsledku jadrovej vojny. Preto to treba čo najskôr ukončiť.

Prezident Biden je v pozícii, aby urobil odvážny diplomatický krok, ktorý by mohol túto vojnu zastaviť. Namiesto nalievania zbraní a hromadenia sankcií by sme mali vyzvať prezidenta Bidena, aby v dobrej viere začal rokovania so všetkými zainteresovanými stranami, rešpektujúc každý z ich bezpečnostných problémov.

Keď sa svet – dúfajme – posunie z okraja priepasti, mali by sme začať serióznu medzinárodnú diskusiu o tom, ako raz a navždy zrušiť jadrové zbrane a vojnu. Ako sa vyhneme tomu, aby sme sa dostali do rovnakého druhu vojny s Čínou o Taiwan? Ako sa môžu Spojené štáty prispôsobiť multipolárnemu svetu, kde už nie sú v pozícii šerifa?

Organizácia Veterans For Peace ponúka svoju vlastnú Správu o stave nukleárnych zbraní s pasážami o Rusku a Európe a všetkých jadrových mocnostiach. Predkladá dobre preskúmané odporúčania, ako je implementácia zásad zákazu prvého použitia a vyradenie jadrových rakiet z „pohotovostného režimu“. Vyzýva USA, aby sa znovu pripojili k zmluvám ABM a INF a podpísali Zmluvu o zákaze jadrových zbraní. Vyzýva USA, aby začali rokovania o „obmedzení a prípadnej eliminácii všetkých jadrových zbraní“, ako sa zhodli piati stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN – pôvodné jadrové mocnosti – pri podpise Zmluvy o nešírení jadrových zbraní z roku 1970. Ak by Spojené štáty a ďalšie jadrové mocnosti dodržali svoj sľub o likvidácii jadrových zbraní, pravdepodobne by sme dnes na Ukrajine neboli vo vojne, ani by sme sa nebáli Armagedonu.

(krátené)

Zdroj foto: Global Security Review.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články