Existuje lepší spôsob, ako pomôcť Ukrajincom, než vojenská eskalácia

od Anatol Lieven

Naše pokusy o zlepšenie podmienok vojenskými zásahmi sú, hoc dobre mienené, plné neúspechov. Existuje lepší spôsob. Píšu George Beebe and Anatol Lieven na stránke Responsible Statecraft.

Bolo by ďalšie sprísňovanie sankcií a zaplavovanie Ukrajiny vojenskou pomocou účinnejším spôsobom ako predchádzať ruským útokom? Samo osebe takmer určite nie. Správy z Ruska naznačujú, že ťažké dopady západných sankcií primäli mnohých Rusov myslieť si, že Západ má v úmysle zničiť ruskú ekonomiku a zvrhnúť Putina z postu prezidenta, takže Kremľu nezostáva nič iné, len bojovať a presadiť sa na Ukrajine bez ohľadu na to, aké to bude mať náklady a dopady.

Požiadavka Ukrajiny na medzinárodné bezpečnostné záruky ako súčasť zmluvy o neutralite predstavujú problém pre NATO, nie pre Rusko, pretože NATO vždy odmietalo bojovať za Ukrajinu. Západ by sa mohol legálne zaviazať k opätovnému uvaleniu najtvrdších možných sankcií na Rusko, ak by porušilo zmluvu. Tento prístup však predpokladá, aby Západ najskôr zrušil svoje najnovšie sankcie ako súčasť mierového urovnania. Keďže tieto sankcie boli uvalené v reakcii na ruskú inváziu, zdá sa logické, že Západ by mal ponúknuť zrušenie sankcií ako stimul na stiahnutie Ruska.

Viac v origináli článku.

Foto: Evakuovaní ukrajinskí civilisti. Zdroj: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články