Ďakujeme, Sliač!

od Marek Dobeš

Občania Sliača sa v sobotňajšom referende jednozačne vyslovili proti umiestneniu americkej vojenskej základne v blízkosti ich obce. 74,49% zúčastnených voličov je jasným signálom, že vojaci USA na Sliači nie sú vítaní.

Všetkým ľuďom, ktorí hlasovali proti základni, patrí veľká vďaka. V dnešných časoch, keď ľudia podliehajú pasivite, keď sú proti nim vedené nenávistné kampane z dielne vlády, médií, či polície, je obdivuhodné, že sa v Sliači podarilo zorganizovať úspešné referendum.

Na druhej strane, nie je div, že sa ľudia prítomnosti cudzej vojenskej základne bránia. Odhliadnuc od ďalšej eskalácie medzinárodného napätia, ktoré by pobyt amerických vojsk na Slovensku spôsobil, je vojenská základňa USA obrovským rizikom pre každodenný život obyvateľov. Stačí si pozrieť výskumy o zvýšenom podiele toxických látok v pôde v okolí vojenských základní. Alebo si preštudovať zmluvu, ktorú parlament uzavrel so Spojenými štátmi a pozrieť si klauzulu o beztrestnosti amerických vojakov na Slovensku. Alebo prečítať si, čo urobili traja americkí vojaci slúžiaci na vojenskej základni USA v Japonsku s dvanásťročným dievčatkom.

Vláda Slovenskej republiky by mala rešpektovať vôľu občanov vyjadrenú v referende a zabrániť vzniku americkej vojenskej základne na Sliači. Ak tak neurobí, dáva tak na vedomie, že slúži viac svojim tútorom v USA ako občanom Slovenska. V tom prípade by mali voliči v nasledujúcich voľbách ukázať stranám vládnej koalície, že takýto autoritársky postoj k demokratickému inštitútu referenda nebudú tolerovať.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!