Ešteže je tu Denník N

od Peter Takáč

Čítal som, že zakladateľ firmy Eset, Miroslav Trnka, vlastní majetok v hodnote 660 miliónov eur. Je to zhruba 20 miliárd korún. Vo svojej zbierke má okrem iných skvostov, ako je zámoček za 8 mil. eur na chorvátskom pobreží, aj polovičný podiel v Denníku N.

Rozmýšľal som, či to nie je dôvod, prečo jeho redaktori Tódová, Kostolný a Fila nepíšu o majetkovej nerovnosti a progresívnej dani. Neviem to určite, až tak sa do toho nevyznám, ako M. M. Šimečka, ktorý má dve krstné mená a čo-to už popísal. Možno to len vidia inak, alebo majú dôležitejšie veci na práci.

Určite im Trnka a spol. nehovoria, čo majú písať. Len vybrali tých správnych ľudí.

Hovoria o slušnosti, odbornosti, západných hodnotách. Stoja za prezidentkou, podporujú pokrok a Progresívne Slovensko. Čo je na tom zlé? Aj ja si vďaka nim myslím, že zlo možno poraziť dobrom. Že zbrojenie NATO nás obráni od hybridnej vojny Ruska, že európske a americké trhy odsunú tie čínske a ruské.

Vedia, čo je kritické myslenie, veď o tom vydali 24 tisíc kusov publikácií a poslali ich na školy. Nech vedia, kde je pravda. Redakcia Týždňa robí tieto dobré skutky už dlhodobejšie. Ich časopis sa dá nájsť skoro na každej strednej škole. Je dobré, že rozvíjajú demokraciu. Aby ľudia vedeli, čo je sloboda.

Preto tam píše Milan Lasica, ktorý má prirodzený odpor k Rusku a Michal Kaščák, usporiadateľ festivalu, kde sa debatuje o slobode v USA.

Denník N podporuje menšiny a ženy. Irena Biháriová je ukážkou toho, že aj Róm sa môže dostať ďaleko, ak sa snaží. Je dobrým príkladom pre ostatných. Teraz chodí s ostatnými na konferenciu Globsec, kde preberajú našu bezpečnosť pred Ruskom. Prezidentka Čaputová nás zas dôstojne reprezentuje v nových róbach. Teším sa vždy, keď ju vidím, ako jej to svedčí.

Aj novinár Arpád Soltész by volil Progresívne Slovensko. Nepovedal to, ale viackrát to naznačoval, keď sa ho Šimon Žďársky v Diskusnom klube pýtal, koho by mali voliť mladí.

Bol tam aj náš najlepší ekonóm Ivan Mikloš. Hovoril, že od socializmu ide naše vzdelanie dolu vodou. Nechápem, ako je to možné, no dúfam, že keď príde digitálna revolúcia, progresívci posunú našu krajinu. Aby sme sa už nemuseli nič bifliť naspamäť, ako hovorí Juraj Hipš zo Sokratovho inštitútu.

Bol som tam na víkendovke. Juraj Karpiš z INESS-u nám hovoril o tom, koľko nás stojí štát a o negatívnom vplyve daní na ekonomiku. Nemali by zbytočne brzdiť šikovných v ich rozlete.

Škoda, že Miro Beblavý odišiel zo Spolu. Tvorili spolu s PS-kom silný tandem. Možno ich nie sme hodní. Len zmanipulovaní ľudia, ktorí nevedia myslieť vlastnou hlavou, volia Kotlebu a čítajú Blahu.

Aspoň, že je tu Denník N. Aj keď si ho nezaslúžime. Vďaka, pán Trnka.

Zdroj foto: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články