S pánom Bohom, idem od vás, otestoval som skoro každého z vás…

od Peter Takáč

Matovič sa pomaly lúči s mandátom predsedu vlády, no mnohé záujmové skupiny cítia, že by bola predsa len škoda zahodiť ju celú.

Kde inde by totiž našli ministra obrany, ktorý rýchle diagnostické testy vychváli viac, ako ich farmaceutický výrobca? A potom, keď mu na nich vyjde negatívny výsledok, sa bez breptania odoberie na lôžko „s vysokými teplotami a bolesťami celého človeka“. Ministra, ktorý tisícové davy demonštrantov nazve opicami a keď sa mu na oplátku vyhrážajú, podá na nich ako urazené dieťa trestné oznámenie.

Kde by našli ministra vnútra, ktorý počas policajnej akcie prostredníctvom informačného kanálu ministerstva spropaguje fastfoodový reťazec?

Kde by našli ministra zdravotníctva, ktorý pri stúpajúcom počte nakazených namiesto infektológov a matematikov verí Bohu, že s nami má plán?

Kde by našli ministra práce, ktorý obíde zástupcov pracujúcich a baví sa len so zamestnávateľmi? Ministra sociálnych vecí a rodiny, podľa ktorého, kto nepracuje, nech jeho deti nejedia?

Ministra hospodárstva, ktorý hospodári znižovaním kúpyschopnosti obyvateľstva a odpredajom majetkov. Hospodára, ktorý necháva domácich živoriť a veľkopodnikateľom, ktorí si odnášajú zisky do zahraničia, vychádza veľkoryso v ústrety?

Ministra financií, ktorého ruku vedie Duch svätý a tak zruší bankám odvod, aby sa nemuseli podieľať na budúcich finančných krízach, ktoré spôsobujú. Zaplatia za ňu opäť občania, keďže dostupnejšie úvery bez navyšovania platov krízu neoddialia.

A na záver, kde by našli ministerku spravodlivosti, ktorá kvôli prípadnému odporu a nesúhlasu so všetkými týmito neprávosťami pre istotu pripraví zmenu ústavného zákona na ďalšie predlžovanie núdzového stavu? Ministerku, ktorá chráni vládu tak, aby si demokracia aj s ľudskými právami mohli dať na dlhšiu dobu pohov.

Ale ktovie. Ktovie… Možno by banky a korporácie našli podobne ochotných ministrov v Richterovi, Druckerovi či Kažimírovi alebo iných ich smeráckych prevteleniach. V nominálnych sociálnych demokratoch, ktorí svojho času podmienili sociálne dávky prácou, nechali zadlžovať sa domácnosti namiesto štátu a dovolili obchodovať so zdravím a dôchodkami.

Predsa len je to však tentokrát trochu iné. Jaroslav Naď je podkutý militarista. Politik s vojenským myslením, ktorý nerozmýšľa, ale plní príkazy. Ak nedokáže presvedčiť verejnú mienku -a on nedokáže-, neváha použiť silu. Jeho prítomnosť vo vláde môže v zmenenej medzinárodnej situácii po nástupe nového prezidenta USA výhodne poslúžiť ďalším manévrom NATO. Ak by trebalo pomôcť, sekundovať mu pri tom budú štruktúry Progresívneho Slovenska v médiách, Bruseli, a Grasalkovičovom paláci.

Matovič bol obyčajný človek. Ukážka toho, ako to vyzerá, keď si populista z radov podnikateľov sadne na najvyšší post v štáte a zistí, že viesť ho nie je ako viesť firmu alebo domácnosť. Okrem zodpovednosti za ekonomiku sa musí starať aj o životy a blaho ľudí. Nemožno však slúžiť dvom pánom: buď sú na prvom mieste ľudia alebo zisky. Matovič bol príkladom tohto rozporu, ktorý si v zlomovej dobe žiada riešenie. A preto musí odísť.

Zdroj obrázka: Geograph.co.uk.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články