Google sa pokúša ovplyvniť voľby na Slovensku

od Marek Dobeš

Na úvodnej stránke vyhľadávača Google môžete nájsť odkaz s informáciami o voľbách do NRSR zo zahraničia. Google takéto niečo nezvykne robiť, a ak by si nejaký subjekt chcel zaplatiť takúto reklamu, stálo by ho to niekoľko desiatok tisíc Eur.

Niekto môže namietnuť, že je to chvályhodná vec, je dobré, aby ľudia vo voľbách vyjadrili svoj názor. Hm, ale prečo práve ľudia, žijúci v zahraničí? Prečo tam nie je podpora volieb všeobecne. Alebo prečo tam nie je výzva ku klimatickému aktivizmu? Alebo k dodržiavaniu ľudských práv?

Odpoveďou môže byť graf toho, ako v minulých voľbách volili ľudia zo zahraničia.

Zdroj: Štatistický úrad SR.

 

Tento obraz sa vôbec nezhoduje s celkovými výsledkami minulých volieb a ukazuje, ako dramaticky odlišné sú volebné preferencie tejto skupiny ľudí.

Ak sa teda Google svojou reklamou pokúša podporiť účasť tejto skupiny vo voľbách, snaží sa zvýšiť podiel voličov pravicových strán, ktorí sú v tejto vzorke nadpriemerne reprezentovaní. A to je očividné zasahovanie nadnárodnej korporácie do volieb.

 

Poznámka redakcie: Nakoľko FB iba selektívne vyberá, o ktorých našich článkoch informuje, privítame vás aj na našom Telegrame – t.me/polemag

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!