Spôsob, akým hovoríme o konfliktoch, ich priživuje.
Na pozadí rinčiacich zbraní v Izraeli, kde zjavne upadajú do zabudnutia ľudskosť a zdravý rozum, sa odohrávajú aj udalosti, ktoré dávajú nádej, že sa okupáciu a apartheid podarí niekedy vyriešiť. Dnes by, samozrejme, pomohlo, aj keby sa podarilo dohodnúť prímerie.
Médiá vo svete, ale aj na Slovensku informujú o nájazdoch extrémistov, ktorí terorizujú obyvateľov Izraela a okupovaných území. Šialenci sú na oboch stranách a na ich činy zväčša doplácajú obyčajní ľudia. Menej však informujú o pozitívnych udalostiach.
Umiernených je omnoho viac
Pred pár dňami, keď palestínskych obyvateľov Izraela napadali bojové skupinky extrémnej pravice, boli medzi napadnutými aj palestínski vodiči verejnej dopravy v meste Tiberias, ktorí len nedávno zvážali židovských veriacich po nešťastí na hore Meron.
Ich židovskí kolegovia z odborovej organizácie Koach LaOvdim sa rozhodli, že svojich palestínskych kolegov ochránia. Celý deň ich preto chránili na centrálnej stanici a večer zabezpečili ich odchod do bezpečia v konvojoch.
Iný príklad. Po celom Izraeli a na západnom brehu sa konali a konajú protesty proti vojne, ktorých sa spolu zúčastňujú tisíce Palestíncov a židov, pričom žiadajú okamžité zastavenie násilia.
Je potrebné, aby sa hlasy a činy týchto obyčajných ľudí dostávali na verejnosť a do médií namiesto hromženia politikov.
Palestínske odborové organizácie vyhlásili na 18. mája 2021 generálny štrajk v Izraeli a na okupovaných územiach, ten podporili aj židovské odborové organizácie a podporu generálnemu štrajku vyslovila aj jedna z veľkých izraelských politických strán, sociálnodemokratická strana Meretz, ktorá žiada okamžité prímerie.
Nevyberajte si stranu konfliktu, žiadajte prímerie
Slová o potrebe dosiahnutia prímeria a mieru znejú z celého sveta a okrem slov prišli aj činy.
Talianski dokári v janovskom prístave, ktorí zistili, že majú naložiť na loď zásielku zbraní do Izraela, tak odmietli urobiť. Vo svojom vyhlásení sa odborári z USB a CALP vyjadrili, že „v solidarite s palestínskym ľudom požadujú okamžité ukončenia bombardovania Gazy, ako aj ukončenie vyvlastňovania palestínskych domov, ktoré sú už roky pod vojenskou okupáciou“.
Tento čin Talianov pripomína to, čo urobili škótski robotníci v roku 1973, ktorí odmietli opraviť motory do čilských stíhačiek po Pinochetovom prevrate. Ich požiadavku prepustiť politických väzňov čilský režim nesplnil, a tak robotníci nielenže motory neopravili, ale odmietli ich aj naložiť, aby ich opravili niekde inde.
Zložité, alebo jednoduché?
Násilie nie je zložité, ale odsúdeniahodné, nech sa ho dopúšťa hocikto. Väčšina obyvateľov Izraela a okupovaných území hovorí nahlas, že nechcú násilie a že chcú žiť v bezpečí a chránení pred násilím.
Hovorí sa, že palestínsko-izraelský konflikt je extrémne zložitý. Iní tvrdia, že to nie je konflikt, ale okupácia. Nech už je to akokoľvek, na dôsledky súčasného násilia a vojny doplácajú obyčajní obyvatelia, ktorí sú potravou pre zbrane a terčom pre extrémistov.
A preto je potrebné, aby sa hlasy a činy týchto obyčajných ľudí dostávali na verejnosť a do médií namiesto hromženia politikov, ktorým sú prednejšie politické body pred životmi tých, ktorým majú zabezpečiť mier.
Fotografie: FB Haggai Matar, FB Koach LaOvdim a archív autora
Text v skrátenej podobe vyšiel v denníku SME.