Nie, nemôžeme si dovoliť 100 miliárd EUR na prezbrojenie

od Zo sveta

O prehnaných výdavkoch na militarizáciu píše Ingar Solty.

Bundestag odhlasoval, aby sa Nemecko stalo krajinou s najvyšším vojenským rozpočtom po Spojených štátoch a Číne. Nemecko už desaťročia prísne obmedzuje sociálne výdavky – ale keď ide o peniaze na zbrane, žiadne takéto obmedzenia neplatia.

Samozrejme, opatrenie sa prezentuje v mene humanitárnych zámerov. Administratíva Olafa Scholza vedená sociálnou demokraciou vyhlasuje, že toto nahromadenie zbraní je teraz nevyhnutné, pretože Rusko napadlo Ukrajinu. Inváziu treba skutočne odsúdiť čo najdôraznejšie. Politici dnes stoja pred dvoma úlohami: Musia čo najrýchlejšie ukončiť krviprelievanie na Ukrajine. A musia zabrániť jej eskalácii v rámci Ukrajiny, ako aj za jej hranicami, s hrozným rizikom tretej svetovej vojny medzi jadrovými mocnosťami.

Dodatočné výdavky vo výške 100 miliárd eur, ktoré smerujú najmä do letectva a námorníctva, však nie sú určené pre túto situáciu. Neprispievajú k ukončeniu krviprelievania. V skutočnosti, keď kancelár Scholz oznámil číslo 100 miliárd eur – o ktorom sa rozhodlo v zákulisí tri dni po začiatku vojny – neexistoval žiadny tlak konať v zmysle bezpečnostnej politiky alebo morálky.

Chcú nám povedať, že plány prezbrojenia sú len reakciou na ruskú vojnu, ktorú označujú za „bod obratu v histórii“. To je však rozprávka. Plány prezbrojenia existovali už dávno pred ruskou inváziou na Ukrajinu. V podstate boli vo veľkej miere prítomné aj v koaličnej dohode medzi sociálnymi demokratmi, zelenými a slobodnými demokratmi, podpísanej už vlani v novembri. Až v decembri prišli prvé varovania pred blížiacou sa inváziou na Ukrajinu. Je extrémne nečestné, že hrôza a rozhorčenie, ktoré všetci zdieľame nad mŕtvymi, zranenými, strašné ničenie a neznesiteľné utrpenie ľudí na úteku, sa dnes zneužívajú na realizáciu plánov vytvorených oveľa skôr a na úplne odlišné účely. Zneužívať situáciu empatie a vojnového strachu a presadiť politiku, ktorú väčšina obyvateľstva od druhej svetovej vojny opakovane odmieta, je nedôstojné demokracie.

Napriek tomu nám chcú povedať, že tvárou v tvár ruskej útočnej vojne je potrebné „odstrašenie“. Aj toto je skreslenie. Už v roku 2021 vojenské výdavky štátov NATO prekročili takmer dvadsaťnásobok výdavkov Ruska. Už dnes je 1,9 milióna vojakov európskych štátov NATO (teda bez Spojených štátov amerických) v porovnaní s iba 0,9 miliónmi ruských vojakov, ktorí sú mimochodom rozmiestnení na celom území tejto najväčšej krajiny sveta. Pokiaľ ide o zbraňové systémy, európske štáty NATO už majú minimálne dvojnásobnú prevahu nad Ruskom, pokiaľ ide o bojové lietadlá, delostrelectvo, bojové tanky a obrnené vozidlá. Ani obrovská prevaha európskych štátov NATO, nehovoriac o Spojených štátoch, najväčšej svetovej vojenskej veľmoci, nezabránila ruskému útoku.

Napriek tejto očividnej asymetrii sa vládne strany – a vlastne všetky sily v Bundestagu s výnimkou Die Linke – 3. júna rozhodli urobiť z Nemecka krajinu s tretím najväčším vojenským rozpočtom po Spojených štátoch a Číne. Nemecko tak ďalej podnecuje nové nebezpečné globálne preteky v zbrojení – v záujme globálnych zbrojárskych korporácií, ktorých ceny akcií v súčasnosti explodujú – a zhoršuje vojenskú asymetriu v Európe. Keďže všetko, čo sa získa a vyrobí doma, sa aj vyváža, nevyhnutne to v budúcnosti znamená aj väčší vývoz zbraní, viac ozbrojených konfliktov, a teda aj viac utečencov.

Tiež sa oplatí pýtať sa, odkiaľ vlastne peniaze prídu. Roky sa nám snažia povedať, že nie sú peniaze na prekonanie nedostatku personálu v školách, nemocniciach a úradoch. Chcú nám povedať, že nie sú peniaze na zastavenie prekérneho a vykorisťujúceho zamestnávania, od sociálnej práce až po vysokoškolské brigády. Chcú nám povedať, že štát nemôže urobiť nič proti raketovo rastúcemu nájomnému. Chcú nám povedať, že nemôžu urobiť nič s cválajúcou infláciou na úrovni 7,9 percenta (máj 2022), aj keď každého tretieho študenta uvrhne do chudoby. Chcú nám povedať, že pre najchudobnejších z chudobných, ktorí musia žiť z dávok v nezamestnanosti Hartz IV, by malo stačiť dodatočných 8,33 eura mesačne, aj keď už v časoch pred infláciou peniaze nikdy nevydržali až do konca mesiaca.

Chcú nám povedať, že v boji proti prebiehajúcej klimatickej katastrofe musíme dôverovať korporáciám a kapitalistickému trhu, ktorému vďačíme za túto katastrofu – vrátane obchodných gigantov, ktorí roky klamali a podvádzali v oblasti environmentálnych noriem. Tvrdia však, že ku kapitalistickému trhu neexistuje žiadna alternatíva ani peniaze na sociálno-ekologickú reštrukturalizáciu. Chcú nám povedať, že na všetky tieto veci nie sú financie. Ale vždy, keď sa chcú banky a korporácie zachrániť, zrazu vytiahnu stovky miliárd z klobúka. Vždy, keď ide o prezbrojenie v záujme tejto triedy, pretože „ekonomika závislá na globalizácii“ ako Nemecko potrebuje aj „najsilnejšiu a najsilnejšiu armádu v Európe“, ako sa vyjadril zvyčajne opasky uťahujúci minister financií Christian Lindner, zrazu vedia nájsť ďalších sto miliárd. Z toho sa dozvedáme, že nikdy nie sú peniaze pre pracujúcich ľudí, ktorí popri prírode vytvárajú všetko bohatstvo, ale pre korporátnu a štátnu moc vždy sú.

Zvýšené zbrojenie nerobí Nemecko a Európu bezpečnejšími ani pokojnejšími. Kradne sociálne zdroje, ktoré naliehavo potrebujeme v boji proti chudobe, sociálnej neistote, celosvetovému hladu, pandémiám a prebiehajúcej klimatickej katastrofe. V mene budúcnosti si ako spoločnosť takéto zbrojenie nemôžeme dovoliť! Superveľká koalícia, ktorá sa takto rozhodla, nie je „progresívna koalícia“, ako ju romantizujú liberálni novinári, ale koalícia regresie.

 

Celý článok si môžete prečítať na https://jacobin.com/2022/06/german-rearmament-defense-budget-ukraine-olaf-scholz

 

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!