Nikdy nehovor nikdy alebo daňová mágia SaS

od Ján Košč

Aj napriek tomu, že si drvivá väčšina voličov pravdepodobne uvedomuje platnosť ľudového múdra: „Nikto ti nemôže dať to, čo ti politik dokáže sľúbiť, zväčša sme vždy prekvapení, ako s nami znova vybabrali.

Súčasťou vládnej koalície je strana (vraj odborníkov), ktorej predstavitelia dlhodobo vyhlasujú, že „za žiadnych okolností‘ nebudú súhlasiť so zvyšovaním daní“ (Sulík) a že „zvyšovanie daní je pre nás červená čiara a žiadne zvyšovanie daní nepodporíme“ (Viskupič).

Strana odborníkov

Nedávno sa ich kolegyňa, poslankyňa Cigánikova vyjadrila na adresu jedného z nich, ak to parafrázujeme, že Viskupič je špičkový odborník na financie, no zachoval sa hlúpo, čo sa týka pandémie. Bolo to po tom, čo dostala novinársku otázku, či má Viskupič ostať predsedom parlamentného výboru pre financie a rozpočet, ak hrubo porušil pandemické pravidlá. Ak si pomôžem parafrázou istého europoslanca, ktorý sa nemenuje, tak keďže nie som epidemiológ, nebudem sa vyjadrovať k druhej časti hodnotenia pani poslankyne.

K prvej časti jej hodnotenia si predsa len dovolím niekoľko poznámok. Adorovanie Viskupiča ako super odborníka na financie a rozpočet kríva na všetky nohy. Už viackrát v minulosti sa ukázalo, že v problematike daní a odvodov sa orientuje skôr na ideologickej, ako odbornej úrovni a už viackrát doslova strelil capa.

Naozaj vysoké dane?

Nedávno, v súvislosti s tzv. daňovou brzdou, tvrdil, že daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku je jedno z najvyšších. Nevedno, či myslel v porovnaní so svetom, alebo len v rámci EÚ. V každom prípade však možno skonštatovať, že ide o nepravdu. Celková daňová kvóta (všetky dane a odvody ako podiel na HDP) je jedna z najnižších v EÚ a aj v porovnaní s krajinami OECD ani len náhodou nepatríme medzi špičku. Ak mal na mysli len daňovo-odvodové zaťaženie práce, tak tu už by sa dalo súhlasiť, keďže to naše je nad priemerom EÚ aj OECD (stále však nie medzi najvyššími). To je ale problém zlého daňového mixu, ktorý nám napr. OECD, alebo MMF vyčítajú dlhodobo a odporúčajú viac zdaniť rentu, majetok a negatívne externality – tieto požiadavky však SaS unisono odmieta.

Čítajte viac: Mýty a fakty o daňovo-odvodovom zaťažení na Slovensku

Ako nezvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie

Ak je problémom vysoké daňovo-odvodové zaťaženie príjmov z práce, tak sa akosi nedá rozumieť tomu, ako a za čo hlasujú poslanci SaS za posledné dva roky. Celý poslanecký klub SaS pravidelne hlasuje za zákony, ktoré daňovo-odvodové zaťaženie postupne zvyšuje. Najprv to bolo zrušenie daňových a odvodových úľav pre poberateľov 13. a 14. platu.

Začiatkom tohto roka dvihli ruky za možnosť vymeniť stravné lístky za hotovosť, hoci výber hotovosti mal ako dôsledok platenie daní a odvodov zo sumy vyššej ako 2,81- €. Aj napriek tomu, že roky dozadu voličom sľubovali, že stravné v hotovosti bude oslobodené od daní a odvodov rovnako ako stravné lístky.

Keďže táto disproporcia vyvolávala negatívne reakcie. Tak sa poslanec Viskupič rozhodol tento problém vyriešiť. A pravdepodobne v súlade so sľubmi o nezvyšovaní daní a odvodov to navrhol vyriešiť šalamúnsky.

Kázať vodu, víno piť…

Od 1. januára 2022 sa nezruší zdaňovanie finančnej hotovosti ako alternatívy k stravným lístkom, ale zavedie zdaňovanie stravných lístkov a obedov v kantínach. A ako bonus ešte aj živnostníkom znížili sumu, ktorú si môžu na stravnom odpísať z daní: predtým to bolo 5,10 €, teraz je to už len 2,81 €.


(Diskusia v Téme dňa medzi Milanom Kurucom (OZ Pracujúca chudoba) a Mariánom Viskupičom (SaS), pozeraj od 31:15)

Ak poslanec Viskupič tvrdí, že „zrovnoprávnenie gastrolístkov a finančného príspevku nie je zvyšovaním daňovo-odvodového zaťaženia“ , tak sa to nedá označiť inak ako lož. A že sa objavili ďalšie nedostatky s aktuálnou novelou, to je asi potvrdením odbornosti predkladateľov zákona (Viskupič a spol.).

Prečítajte si aj: Nedotiahnutý zákon? Firmy budú musieť počítať, koľko chlebíčkov zjedli zamestnanci

Postupné rušenie rôznych výnimiek z platenia daní a odvodov pre zamestnancov a živnostníkov nie je ničím iným, ako zvyšovaním daňovo-odvodového zaťaženia príjmov z práce. Toho daňovo-odvodového zaťaženia, ktoré SaS dlhodobo kritizuje. Samozrejme, ak popri tom znížia napríklad korporátne dane, tak bude dosah takéhoto zvyšovania na daňovú kvótu nulový.

Čo z toho však budú mať zamestnanci a živnostníci, ktorí  na daniach a odvodoch zaplatia viac a zároveň reálne dostanú na ruku menej?

Skrátená verzia článku vyšla v denníku SME.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články