Samozrejme, že obhajcovia politiky Izraela nazvali Emmu Watsonovú „antisemitkou“ – už dávno, a ďaleko za hranicou absurdity, bolo ich stratégiou označovať každého, kto uznáva existenciu Palestínčanov, za antisemitov. Prinášame preklad článku z magazínu Jacobin.
Nech už máte akékoľvek výhrady voči kultúre zameranej na celebrity, o podpore známych ľudí v prospech dôležitých káuz sa toho dá povedať veľa. Jednou z nich je to, čo niektorí nazvali kľúčovým momentom propagácie myšlienky palestínskeho hnutia za oslobodenie, keď hviezda Harryho Pottera Emma Watsonová minulý týždeň zdieľala na svojom instagramovom účte – so 64 miliónmi sledovateľov – obrázok s textom „Byť solidárny je sloveso“ na pozadí palestínskych zástav.
Tento príspevok, rovnako oslavovaný ako zatracovaný, viedol bývalého izraelského veľvyslanca pri OSN Dannyho Danona k uverejneniu tweetu, ktorým Watsonovú označil za antisemitku. Jeho krok sa následne stretol s výrazným posmechom na sociálnych médiách, dokonca aj od konzervatívnejších obhájcov politiky Izraela.
Danonov príspevok mohol byť absurdný vo svojom čistom a bezprostrednom preháňaní, no bol logickým vyústením procesu, ktorý sa usiluje spraviť antisemitskou samotnú prítomnosť Palestínčanov, nehovoriac už o prejavoch solidarity s nimi. Tento proces je jadrom stratégie, ktorú už roky presadzujú apologéti izraelskej okupácie.
V čase, keď verejné povedomie a podpora oslobodenia Palestíny naberá významne na sile, sa použitie hrubého prostriedku, akým je obvinenie z antisemitizmu, stalo účinným nástrojom na umlčanie solidarity s Palestínou. Platí to najmä vtedy, keď ide o umlčanie progresívnych sociálnych hnutí, ktoré spájajú palestínsku solidaritu s inými formami antirasizmu v rámci širšieho rámca rasovej spravodlivosti. Považovať palestínsku identitu, symboly, históriu a dedičstvo za existenčnú hrozbu Židov sa zvykne využívať na ochranu Izraela pred akýmkoľvek zmysluplným skúmaním alebo zodpovednosťou za jeho brutálne porušovanie ľudských práv.
Tento prístup je populárny v Spojených štátoch a Británii. Má to mať odstrašujúci účinok a aj ho má: tí, ktorí chcú prejaviť solidaritu s Palestínčanmi, zostanú ticho zo strachu, že budú označení za antisemitov a kvôli dôsledkom, ktoré by z toho vyplývali. Slúži tiež na opätovné presmerovanie otázky antisemitizmu do diskusií o oslobodení Palestíny, a má tak slúžiť na odvrátenie pozornosti od skutočných dôsledkov desaťročí nespravodlivosti v Izraeli a Palestíne.
Štátne a vojenské násilie je na palestínskych komunitách páchané každý deň. V deň, keď Emma Watsonová zverejnila príspevok na Instagrame, osadníci zničili palestínsky cintorín v Burke neďaleko Náblusu a hladovka Hishama Abu Hawasha – palestínskeho väzňa držaného v izraelskej väzbe bez obvinenia, ktorý má byť prepustený 26. februára – dosiahla stoštyridsiaty deň. Napriek tomu sa verejná diskusia naďalej sústreďuje na antisemitizmus.
Boj proti antisemitizmu má tiež dôsledky – no nie také, ako si tí, ktorí z neho obviňujú, asi myslia. V Británii bol antisemitizmus v podstate odsunutý do frakčného sporu vo vnútri Labouristickej strany napriek skutočnosti, že – spolu s anti-černošským rasizmom, nadradenosťou bielej rasy a nenávisťou voči LGBT ľuďom – na národnej a globálnej úrovni vzrastá. Spojenie antisemitizmu a kritiky Izraela je potom nielen morálne odporné – je to tiež zásadne neúčinná forma solidarity a popiera spôsob, akým sú boje proti intolerancii neoddeliteľne prepojené.
Tieto prepojenia znamenajú, že všetci musíme nahlas a pokojne zotrvať v našich výzvach na dodržiavanie palestínskych ľudských práv a ukončenie izraelskej okupácie. V tomto politickom kontexte bol Watsonovej príspevok významný: ukázal miliónom ľudí, že solidarita s tými, ktorí bojujú proti útlaku, môže a mala by byť súčasťou hlavného politického diskurzu. Ukázalo sa tiež, že napriek maximálnemu úsiliu mnohých je kauza oslobodzovania Palestíny na dobrej ceste, a to najmä vďaka tým, ktorí pracujú priamo na mieste, aby odhaľovali každodennú brutalitu, ktorá sprevádza okupáciu a apartheid.
Danonova odpoveď však bola svojím spôsobom rovnako dôležitá: ukázala, že obvinenia z antisemitizmu vznesené na tých, ktorí neurobili nič iné, len vyjadrili solidaritu s Palestínčanmi, sú rovnako zlomyseľné ako absurdné. Mali by sme dúfať, že tento fakt utkvie v spoločnej pamäti, keď sa bude valiť ďalšia séria obvinení.
(krátené)
Zdroj foto: Flickr.