Podporovatelia Assangea žiadajú jeho prepustenie potom, ako kľúčový svedok ministerstva spravodlivosti priznal, že si svedectvo vymyslel

od Julia Conley

Rodina zakladateľa Wikileaks sa zúčastnila zhromaždenia v Londýne pri príležitosti Assangeových narodenín – tretích za mrežami väznice Belmarsh. Správa z portálu Common Dreams.

K rodine Juliana Assangea sa v sobotu na námestí Parliament Square v Londýne pridali jeho podporovatelia, kde si pripomenuli 50. Assangeove narodeniny – tretie, ktoré strávil v mestskej väznici Belmarsh, keď čaká na možné vydanie do USA – a žiadali jeho prepustenie niekoľko dní potom, ako hlavný svedok v prípade vedenom proti nemu pripustil, že jeho svedectvo bolo falošné.

Assangeova partnerka Stella Morisová sa na zhromaždení zúčastnila s ich malými deťmi, ktoré sa konalo dva dni po tom, čo Assangeov otec a brat absolvovali cestu do USA, ktorej cieľom bolo vytvoriť tlak na prezidenta Joe Bidena, aby zrušil všetky obvinenia proti nemu vznesené podľa zákona o špionáži.

„Demokracie neväznia novinárov. Julian je politický väzeň,“ povedala Morisová jeho priaznivcom na Parliament Square. „Je väzňom svedomia. Je vo väzení, pretože konal podľa svojho svedomia, odhaľoval mocných a bránil slabých a bezmocných.“

K demonštrácii došlo týždeň po tom, čo kľúčový svedok v prípade americkej vlády proti Assangeovi, Sigurdur Ingi Thordarson, v článku islandského spravodajského portálu Stundin, „priznal, že celé jeho svedectvo je falošné“.

„V článku sa podrobne uvádza, ako Thordarson, odsúdený zločinec, pedofil a diagnostikovaný sociopat, využil svoju pozíciu na to, aby ukradol peniaze agentúre Wikileaks a naviac dostal imunitu pred stíhaním od FBI,“ informoval FAIR s tým, že týmto novým informáciám sa nedostalo prakticky žiadneho ohlasu od korporátnych médií.

Jennifer Robinsonová, Assangeova právna poradkyňa, sa začiatkom tohto týždňa vystúpila v relácii Democracy Now! , aby diskutovala o vývoji prípadu a označila Thordarsonovo priznanie za „iba posledné zo série dôkazov, ktoré ukazuje, prečo by USA malo od prípadu upustiť“.

K výzvam na Assangeovo prepustenie sa na sociálnych sieťach v sobotu pripojili aj bývalý líder Labouristickej strany Jeremy Corbyn, Amnesty International a organizácia za slobody tlače PEN International.

Skúsený novinár John Pilger, ktorý sa tiež zúčastnil zhromaždenia na Parlament Square, odsúdil medzinárodné médiá za to, že mlčia o najnovšom vývoji v prípade Assange, čo podľa neho naznačuje, že „Assangeov prípad sa zrútil“.

„Oslavovali sme Juliana ako vzácny prípad skutočného demokrata,“ uviedol Pilger. „Nedovoľte Amerike, aby ho dostala do rúk.“

Foto: Garry Knight, Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články