Pozor! Čítanie je nebezpečné. (Ku knihe „Lenin a 21. storočie“)

od Marek Dobeš

Opäť sa ukazuje, že naše ekonomické a intelektuálne elity chápu slovné spojenie „sloboda prejavu“ vo veľmi špecifickom význame. Hovoríme o knihe „Lenin a 21. storočie“ (Peter Vidovan, vydavateľstvo VEDA, 2021). Po tom ako sa pozornosť verejnosti uprela na túto knihu, veľmi flexibilne zmizla akákoľvek zmienka o nej zo stránok dvoch najväčších slovenských kníhkupectiev – Panta Rhei i Martinusu.

Našťastie, na iných stránkach ešte informácia zostala, a tak vám prinášame aspoň tento popis knihy.

„Kniha prináša podrobné spracovanie politicky a spoločensky polemickej a teda v súčasnosti na Slovensku ojedinelej témy. Autor podrobuje Leninovo dielo politologicko-filozofickej analýze, zhodnocuje príspevok Lenina do politickej filozofie a zamýšľa sa nad aktualizáciou niektorých jeho myšlienok. Pri analýze Leninovho diela a života je autorom široko využívaná západná literatúra, pretože vo východnej Európe je väčšinou akýkoľvek odkaz na marxizmus-leninizmus a jeho stúpencov v lepšom prípade tabuizovaný a v tom horšom vnímaný ako prejav extrémizmu.“

Človeku prináša pocit istoty, keď si uvedomí, ako sa komerčné kníhkupectvá starajú, aby nezačal čítať niečo nevhodné.

Zároveň je tu výzva pre našich čitateľov: Ak túto knihu doma máte, pošlite nám, prosím, sken úvodu na redakciapola@gmail.com , aby sme ju mohli priblížiť ostatným.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články