Vo Francúzsku pokračujú masívne protesty proti zvyšovaniu dôchodkového veku. Ich „prezident bohatých“ tvrdí, že bez nadpráce starších ľudí sa ekonomický systém zrúti. Vážne? No dobre, poďme sa na to pozrieť.
Je naozaj zaujímavý fenomén, že tí najbohatší ľudia majú často prospech z toho, že ostatní pracujú dlhšie a zarábajú menej. A čo je najhoršie, niekedy sa to snažia prezentovať tak, aby sa to javilo ako niečo dobré pre nás všetkých. No predsa len, keď sa na to pozrieme zblízka, zistíme, že to nie je také jednoznačné, ako sa môže zdať na prvý pohľad.
Bohatí sponzori pravicových elít tlačia na zvyšovanie dôchodkového veku, pretože vedia, že potom si oni môžu dovoliť nižšie dane. Áno, určite, pretože čím dlhšie budete pracovať, tým viac budete platiť do sociálneho systému a tým menej doňho musia platiť korporácie a ultrabohatí a môže ďalej zostať nastavený tak, že čím ste bohatší, tým pomerne menej doňho vkladáte.
Samozrejme, keď ultrabohatí tlačia na zvyšovanie dôchodkového veku, zvyčajne to nevidia takto. Radšej hovoria o potrebe udržateľnosti dôchodkového systému, o demografických trendoch a podobne. A niekedy sa môže zdať, že majú aj určitú logiku. Ale ak si zoberieme celkový kontext, zistíme, že toto je len jedna z mnohých vecí, ktoré súvisia s tým, ako sa bohatí snažia chrániť svoje záujmy.
Je prinajmenšom zaujímavé, že pravicové think-tanky, ktorým leží na srdci blaho (bohatých) ľudí, majú vždy nejaké vysvetlenie pre to, prečo majú pravdu. Alebo možno by sme mali povedať, že majú vysvetlenie pre to, prečo by mali mať pravdu, aj keď zároveň nemajú veľmi dobré argumenty. Myslím, že by sme mohli dať dokopy celú knihu s výhovorkami, ktoré používajú, keď sa snažia presvedčiť ostatných, že majú pravdu. Ale asi by to bola príliš dlhá kniha.
Takže, ktoré výhovorky používajú strážcovia plutokracie, keď tlačia na zvyšovanie dôchodkového veku? No, niektoré z nich sú celkom kreatívne. Napríklad, môžu hovoriť, že je to vlastne dobré pre pohodu, zdravie a dlhovekosť ľudí, keď pracujú dlhšie. Ale pravda je, že nie každý má prácu, ktorá mu umožňuje pracovať až do neskorého veku, a aj tí, ktorí ju majú, sa často sťažujú na nadmerné pracovné zaťaženie a stres. Takže pohoda, zdravie a dlhovekosť nie sú vždy v súlade s náročnými pracovnými podmienkami.
Iný argument, ktorý sa niekedy používa, je, že zvyšovanie dôchodkového veku môže pomôcť zmierniť problémy so sociálnym zabezpečením a dlhodobú udržateľnosť dôchodkových systémov. Ale opäť, toto je len čiastočná pravda. Ak sa zvýši dôchodkový vek, pravdepodobne to pomôže znížiť náklady na sociálne zabezpečenie a vláda môže začať šetriť peniaze. Ktoré potom môže minúť napríklad tak, že poskytne daňové úľavy a investičné stimuly. Hádajte komu?