Prenasledovanie obyčajných Rusov Putinovu vojnu neukončí

od Branko Marcetic

Postaviť sa proti strašnej vojne Vladimíra Putina na Ukrajine nie je dôvodom na to, aby sme sa zameriavali na obyčajných Rusov alebo ruskú kultúru. Protiruská neznášanlivosť neprinesie Ukrajincom mier. Viac v preklade článku z magazínu Jacobin.

Dnes reagujeme s hrôzou pri počúvaní príbehov z histórie, keď vypukli vojny a odpoveďou bola diskriminácia, represálie a iné zlé zaobchádzanie s ľuďmi a kultúrami z „nepriateľských“ národov. Prvá svetová vojna bola svedkom výbuchu protinemeckých nálad, od tých škaredých (obvinenia, že „Američania s pomlčkou“, ako sa označovali nemeckí Američania, boli nelojálni, či masové zabíjanie jazvečíkov) až po tie absurdné (premenovanie miest a ulíc z ich germánskych originálov, či jedál ako sauerkraut [kyslá kapusta] na „kapustu slobody“). Druhá svetová vojna bola svedkom rasistickej propagandy proti obyčajným japonským Američanom a zmrazovania ich bankových účtov, než boli nakoniec hromadne zajatí a umiestnení do koncentračných táborov.

Myslíme si, že žijeme v osvietenejších, civilizovanejších časoch, kedy by sme sa nikdy nestali obeťou tohto druhu hystérie. Ale vývoj od ruskej invázie na Ukrajinu by nás mal primäť pozastaviť sa nad týmto predpokladom, pretože hrôza vojny podnietia v celom svete bezohľadnú rusofóbiu a vyvolala ozvenu hanebných chýb minulosti.

„Rusov neobsluhujeme“

V celej východnej Európe a západnom svete čelia obyčajní Rusi cenzúre za činy vlády krajiny, o ktorej je známe, že tam demokracia takmer neexistuje a kde je rozšírená propaganda.

„Neobsluhujeme Rusov,“ hlásal nápis pred reštauráciou v Portugalsku na fotografii zverejnenej na Twitteri. Reštaurácia v nemeckom meste Bietigheim-Bissingen oznámila, že už nebude obsluhovať zákazníkov s ruskými pasmi, pretože to považuje za svoj „príspevok k zabezpečeniu mierovej Európy“. Tehotný pár sa pokúsil prihlásiť do hotela vo Varšave, len aby zistil, že je „zakázané obsluhovať Rusov“. (Vlastník hotela odvtedy objasnil, že to nie je zásada.)

V celej Európe sa dokonca aj Rusi, ktorí riskovali a odsúdili vojnu, sťažovali na zneužívanie, uvádza Washington Post s komentármi, ktoré naznačujú, že každý Rus má „byť viditeľne označený, možno červenou hviezdou“. Školáci čelili útokom a od návštevníkov reštaurácií sa žiada, aby odsúdili Putina a ospravedlnili sa za vojnu, alebo sa od nich vyžaduje, aby inak vysvetlili svoje pocity z vojny. HIV-pozitívneho Rusa, ktorý bol roky nútený liečiť sa vo Švajčiarsku kvôli homofóbii jeho vlády, jeho švajčiarsky lekár informoval, že si bude musieť nájsť niekoho nového, kto mu predpíše lieky.

Kultúrny odpor

Tieto postoje sa rozšírili aj do sveta umenia, kde odporu čelili ruskí umelci a kultúra.

Napriek tomu, že vystupoval proti vojne a mal rodinu na Ukrajine, dvadsaťročný ruský klavirista Alexander Malofeev tento týždeň náhle vypadol z účinkovania s Montrealským symfonickým orchestrom, ktorý uviedol, že by to bolo „nevhodné“. Operná hviezda Anna Netrebko tiež kritizovala vojnu, ale keďže nekritizovala Putina a predtým ho podporovala, Metropolitná opera ju neobsadila do naplánovaných predstavení. Denník New York Times uvádza, že kultúrne inštitúcie požadujú, aby „umelci, ktorí v minulosti podporovali pána Putina, jasne odsúdili ruského prezidenta a jeho inváziu ako predpoklad pre vystúpenie“, zatiaľ čo iní „kontrolujú svoje zoznamy a skúmajú príspevky na sociálnych médiách s cieľom zabezpečiť, aby ruskí umelci nerobili sporné vyhlásenia o vojne.“

Majte na pamäti, že sa toto všetko deje, pretože Putin, vodca s dokumentovanými záznamami o uväzňovaní a zabíjaní disidentov doma aj v zahraničí, stále viac a viac sprísňuje represie voči obyčajným Rusom.

V hľadáčiku sú nielen ruskí umelci, ale aj ruské umenie. Netflix zastavil všetky svoje nadchádzajúce série v ruskom jazyku, vrátane adaptácie Anny Kareninovej, ktorá mala byť jej prvou pôvodnou ruskou sériou. Filmový festival v Glasgowe stiahol dva ruské filmy z pripravovanej zostavy nie kvôli nejakým sporným názorom ich tvorcov, ale preto, že „dostali štátne financovanie prostredníctvom CF Cinema Fund, ktorého správna rada zahŕňa súčasných ministrov ruskej vlády a ruského ministerstva kultúry“ — inými slovami, za zločin získavania verejných financií dávno predtým, ako Putin napadol Ukrajinu.

Rusko nie je Putin

Za určitých okolností môžu byť bojkoty dôležitým nástrojom pri nátlaku na vlády, aby urobili správnu vec. Ale účinok je tu obmedzený, keďže obyčajní Rusi nemajú žiadny zmysluplný demokratický mechanizmus na zvrhnutie autokratického vodcu, ktorý inváziu takmer jednostranne nariadil, pričom pouličné protesty sa stretávajú s čoraz brutálnejšími represiami.

A čo je dôležitejšie, okrem niektorých hlúpejších prípadov – na ktoré sa pravdepodobne budeme pozerať s rozpakmi, ktoré teraz pociťujeme, keď si spomenieme na „hranolky slobody“ a „kapustu slobody“ – ostrakizácia, obťažovanie a zneužívanie obyčajných Rusov je nielen nemorálne, ale vysiela znepokojujúcu správu: že Západ nie je len proti autokratovi pri moci, ale proti ruskému ľudu ako celku – čo je presne ten typ naratívu, ktorý vyhovuje Putinovým záujmom. K tomu prispieva aj skutočnosť, že na rozdiel od iných bojkotov na miestnej úrovni sú tieto akcie spojené s bezprecedentnou a ničivou sériou ekonomických sankcií zo strany západných vlád, ktoré kolektívne trestajú všetkých Rusov, a ako informovali New York Times, posilňujú naratív, že kvôli agresivite Západu nemal Putin inú možnosť ako vojnu.

Pri dostatočnom tlaku verejnosti môžu západné vlády a spoločnosti možno preorientovať svoje reakcie od tých, ktoré zraňujú nevinných ľudí alebo robia všetko ešte nebezpečnejším, na konštruktívne a efektívne reakcie, ktoré by pomohli Ukrajincom a zároveň odradili od podobných činov agresie v budúcnosti. Reštaurácia Bietigheim-Bissingen po všeobecnom odsúdení v Nemecku ukončila svoju politiku zákazu obsluhovania držiteľov ruských pasov. Univerzita Milano-Bicocca zvrátila svoje nezmyselné rozhodnutie odložiť kurz o slávnom ruskom spisovateľovi Fjodorovi Dostojevskom vďaka odporu verejnosti.

Nárast protiruských nálad sa dal očakávať, no to neznamená, že nie je nesprávny. Zatiaľ čo invázia pokračuje, mali by sme si vziať za príklad tých, ktorí odmietli pokrivenú logiku – kedysi propagovanú al-Kájdou – spájajúcu konanie vlády s obyčajnými ľuďmi, ktorým vládne, a to v záujme Rusov a pre dobro všetkých ostatných, ktorých lídri sa dnes alebo neskôr vydajú cestou vojny a krutosti.

(krátené)

Zdroj foto: PA/Rebecca Speare-Cole.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články