Od studenej vojny k horúcemu mieru

od Slavoj Žižek

Prinášame výňatok z článku, ktorý vyšiel na stránkach Project Syndicate.

Rusko očividne zaútočilo na Ukrajinu a očividne sa zameriava na civilistov a vysídľuje milióny ľudí. A predsa za tým komentátori a odborníci horlivo hľadajú niečo „komplexnejšie“. Samozrejme, je to komplexnejšie. To však nič nemení na základnom fakte, že to urobilo Rusko. Našou chybou bolo, že sme Putinove hrozby neinterpretovali dostatočne doslovne; mysleli sme si, že iba hrá hru strategickej manipulácie a balansovania na hrane.

Ak sa dokážeme zmobilizovať iba hrozbou vojny, nie hrozbou, ktorej čelí naše životné prostredie, sloboda, ktorú získame, ak vyhrá naša strana, nemusí stáť za to. Stojíme pred zlou voľbou: ak robíme kompromisy, aby sme udržali mier, živíme ruskú rozpínavosť. Ale ak podporíme úplnú konfrontáciu, riskujeme, že vyvoláme novú svetovú vojnu. Jediným skutočným riešením je zmeniť optiku, cez ktorú situáciu vnímame.

Aj keď by sme mali pevne stáť za Ukrajinou, musíme sa vyhnúť fascinácii vojnou, ktorá sa podľa všetkého zmocnila predstavivosti tých, ktorí presadzujú otvorenú konfrontáciu s Ruskom. Je potrebné niečo ako nové hnutie nezapájajúcich sa štátov, no nie v tom zmysle, že krajiny by mali byť neutrálne v prebiehajúcej vojne, ale v tom zmysle, že by sme mali spochybniť celý pojem „stretu civilizácií“.

Nové hnutie nezapájajúcich sa musí rozšíriť obzory politiky uznaním, že náš boj by mal byť globálny – a za každú cenu brojiť proti rusofóbii. Mali by sme ponúknuť našu podporu tým v Rusku, ktorí protestujú proti invázii. Nie sú nejakým abstraktným zoskupením internacionalistov; sú to praví ruskí vlastenci.

Celý text v anglickom origináli TU.

Zdroj foto: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články