Šéf OSN: Vojna Ruska proti Ukrajine riskuje „rozpad globálneho potravinového systému“

od Jake Johnson

„Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili hurikánu hladu,“ povedal generálny tajomník OSN António Guterres. Viac v správe portálu Common Dreams.

Šéf Organizácie Spojených národov v pondelok varoval, že ruský útok na Ukrajinu posúva globálny potravinový systém na pokraj katastrofy, keďže ceny pšenice raketovo rastú a kľúčové dodávateľské reťazce sú uvrhnuté do chaosu, čo ohrozuje dostatok potravín v Európe a za jej hranicami.

„Rusko a Ukrajina predstavujú viac ako polovicu svetových dodávok slnečnicového oleja a asi 30 % svetovej pšenice,“ povedal generálny tajomník OSN António Guterres v New Yorku vo vyhlásení pre médiá. „Ukrajina samotná poskytuje viac ako polovicu dodávok pšenice zo Svetového potravinového programu… Toto všetko najviac postihuje tých najchudobnejších a zasieva semená politickej nestability a nepokojov na celom svete.“

Oxfam International v utorok bil na poplach v súvislosti s dopadom, ktorý by mohla mať ruská vojna na Ukrajine na už aj tak hladom postihnutých ľudí v Sýrii, krajine, ktorá je vo veľkej miere závislá od dovozu z Ruska.

Guterres vo svojom vyhlásení poznamenal, že po týždňoch ruskej invázie „už ceny obilia prevýšili ceny zo začiatku Arabskej jari a potravinových nepokojov v rokoch 2007-2008“ a globálny index cien potravín Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je teraz „na najvyššej úrovni vôbec“.

„Štyridsaťpäť afrických a najmenej rozvinutých krajín dováža najmenej jednu tretinu svojej pšenice z Ukrajiny [alebo] Ruska – 18 z týchto krajín dováža najmenej 50 %,“ pokračoval Guterres. „To zahŕňa krajiny ako Burkina Faso, Egypt, Demokratická republika Kongo, Libanon, Líbya, Somálsko, Sudán a Jemen. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili hurikánu hladu a rozpad globálneho potravinového systému.“

Guterres tiež varoval, že ruská invázia do susednej krajiny a znepokojujúca rétorika prezidenta Vladimira Putina spôsobili, že vyhliadka plnohodnotnej jadrovej vojny je „opäť možná“.

„Ďalšia eskalácia vojny, či už náhodná alebo zámerná, ohrozuje celé ľudstvo. Umiestnenie ruských jadrových síl do pohotovosti je niečo, z čoho mrazí,“ povedal Guterres. „Je čas zastaviť hrôzu, ktorá bola spôsobená ukrajinskému ľudu a vydať sa na cestu diplomacie a mieru.“

(krátené)

Zdroj foto: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články