Stanovisko redakcie ku konfliktu na Ukrajine

od Redakcia

Magazín Pole vznikol ako reakcia na príliš úzke diskusné pole ponúkané hlavnými médiami. Takto bolo zadefinované od svojho vzniku. Ak by sme iba mali opakovať to isté, čo sa píše všade, nemalo by žiaden zmysel.

V poslednej dobe, vo vypätej medzinárodnej situácii okolo Ukrajiny a útoku Ruska na ňu sa tento postoj stáva čoraz ťažším. Mnohých ovládol strach a niektorých našich čitateľov obavy, či jednostranne neobhajujeme Rusko a Putinovu ofenzívu.

Tento dojem vzniká napriek tomu, že sme na Poli nedali priestor ruským propagandistom, ale americkým mierovým aktivistom, kritikom Putinovho režimu, a pohľadu utláčanej ruskej verejnosti nesúhlasiacej s vojnou. Nikde tiež nenaznačujeme, že ak môže na iné krajiny útočiť USA, má to povolené aj Rusko.

Pole nikdy nesúhlasilo s vojnou a ani teraz sa nestotožňuje s rozhodnutím Vladimira Putina zaútočiť na Ukrajinu. Tento krok má a bude mať nedozerný negatívny dopad nielen na jeho reputáciu, ale ešte väčšmi zhorší povesť štátu, ktorého je prezidentom.

Nebudeme sa však podieľať na ponižovaní ruského národa, ani žiadneho iného národa, pretože ide o krátkozraký prejav uplatňovania kolektívnej viny. A, ako vieme, aj o podstatnú príčinu vzniku druhej svetovej vojny, ktorej pokračovaniu sa, predpokladám, chceme všetci vyhnúť.

Kritika, ktorú prinášame sa neobmedzuje na ukazovanie prstom na vinníka, ale odhaľovanie hlbších alebo širších súvislosti problémov, ktorým čelíme. Nie je zakrývaním si očí pred okolnosťami, v ktorých prebieha svetové dianie.

Sme principiálni v záujme zachovať mier, nie v oddanosti alebo nadŕžaní jednej strane. Nehľadíme na to, kto začal, svoj podiel viny majú všetky strany, ktoré sa podieľali na vyhrocovaní konfliktu, útočení, zabíjaní. Zbrane podľa nás nie sú riešením.

Pre dodržanie týchto zásad budeme aj naďalej poskytovať priestor rôznorodým textom, ktoré si cenia mier a demokraciu. Ak myslíte, že ho máte taktiež čím obohatiť, môže slúžiť aj vám.

 

Peter Takáč

Redakcia Pole

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články