Odkaz Rusov stavajúcich sa proti vojne

Vojna nie je Rusko. Vojna je Putin a jeho vláda. Preto sme my, ruskí socialisti a komunisti, proti tejto zločinnej vojne. Prekladáme vyhlásenie zoskupenia ľavicových mierových aktivistov Ruskej federácie publikované na stránkach magazínu Jacobin.

Ruská vláda zradila svoje sľuby o mieri a stabilite, čo priviedlo krajinu do vojny a ekonomickej katastrofy.

Ako každá vojna v histórii, aj táto nás všetkých rozdeľuje na dve strany: za a proti. Kremeľská propaganda sa nás snaží presvedčiť, že národ stojí jednotne za vládou – a že mier požadujú patetickí zradcovia, prozápadní liberáli a nepriateľskí žoldnieri. Je to neobhájiteľná lož. Tentokrát je staré vedenie Kremľa v menšine. Väčšina Rusov si neželá bratovražednú vojnu, dokonca ani medzi tými, ktorí stále dôverujú ruskej vláde. Zatvárajú oči, ako sa len dá, aby nevideli, ako sa pred nimi rozpadá svet, ktorý načrtli ruskí propagandisti. Mnohí stále dúfajú, že to nie je vojna, ešte menej agresívna, ale len „špeciálna operácia“ zameraná na „oslobodenie“ ukrajinského ľudu. Príšerné zábery brutálneho bombardovania a ostreľovania miest tieto mýty čoskoro zničia. A potom aj najvernejší voliči Vladimíra Putina povedia: nedali sme vám súhlas na túto nespravodlivú vojnu!

Desiatky miliónov ľudí po celej krajine už dnes vyjadrili zdesenie a znechutenie nad konaním Putinovej administratívy. Sú to ľudia rôzneho presvedčenia. Väčšina, ako tvrdia propagandisti, nie sú liberáli. Je medzi nimi veľmi veľa ľudí s ľavicovými, socialistickými alebo komunistickými názormi. A títo ľudia samozrejme – väčšina našich ľudí – sú naozajstní vlastenci.

Hovorí sa nám, že odporcovia tejto vojny sú pokrytci – že nie sú proti vojne, ale za Západ. To je lož. Nikdy sme neboli zástancami Spojených štátov a ich imperialistickej politiky. Keď ukrajinské jednotky ostreľovali Doneck a Luhansk, neboli sme ticho. Nebudeme ticho ani teraz, keď na príkaz Putina a jeho kamarily bombardujú Charkov, Kyjev a Odesu.

Existuje toľko dôvodov, prečo bojovať proti vojne. Pre nás, zástancov sociálnej spravodlivosti, rovnosti a slobody, sú niektoré z nich obzvlášť dôležité.

— Je to nespravodlivá invázia. Pre ruský štát neexistuje žiadna hrozba, ktorá by ho oprávňovala vyslať našich vojakov zabíjať a umierať. Nikoho „neoslobodzujú“. Nepomáhajú žiadnemu ľudovému hnutiu. Nie sú ničím iným ako regulérnou armádou, ničiacou mierové ukrajinské mestá na príkaz hŕstky miliardárov, snívajúcich o tom, že si Rusko navždy udržia.

— Táto vojna spôsobuje našim národom nevyčísliteľné katastrofy. Ukrajinci aj Rusi za to tvrdo doplácajú krvou. Ešte dlho po usadení prachu sa chudoba, inflácia a nezamestnanosť dotknú každého. Nebudú to platiť oligarchovia a byrokrati, ale chudobní učitelia, robotníci, dôchodcovia a nezamestnaní. Mnohí z nás nebudú mať prostriedky na to, aby uživili svoje deti.

— Táto vojna zmení Ukrajinu na trosky a Rusko na väzenie. Opozičné médiá sú už odstavené. Ľudia sú zatváraní za mreže za zdieľanie letákov, neškodné demonštrácie, dokonca aj za príspevky na sociálnych sieťach. Čoskoro budú mať Rusi jedinú možnosť: väzenie alebo narukovanie. Vojna produkuje diktatúry, ktoré sa nepodobajú ničomu, čo mali možnosť zažiť súčasné generácie.

— Táto vojna znásobuje všetky riziká a hrozby pre našu krajinu. Dokonca aj Ukrajinci, ktorí pred týždňom sympatizovali s Ruskom, sa teraz hlásia do milície, aby bojovali proti našim jednotkám. Putin svojou agresivitou podkopal kritiku zločinov ukrajinských nacionalistov a všetky intrigy jastrabov Spojených štátov a NATO. Putin im dal dôvody na umiestnenie nových rakiet a vojenských základní pozdĺž našich hraníc.

— Napokon, boj za mier je vlasteneckou povinnosťou každého Rusa. Nielen preto, že sme uchovateľmi spomienok na najhoršiu vojnu v dejinách, ale aj preto, že táto vojna ohrozuje integritu a samotnú existenciu Ruska.

Putin sa snaží spojiť svoj vlastný osud s osudom našej krajiny. Ak uspeje, jeho nevyhnutná porážka bude porážkou celého národa. Potom skutočne môžeme čeliť osudu povojnového Nemecka: okupácii, územnému rozdeleniu, kultu kolektívnej viny.

Existuje len jeden spôsob, ako zabrániť týmto katastrofám. My sami, muži a ženy Ruska, musíme zastaviť túto vojnu. Táto krajina patrí nám, nie hŕstke zmätených starcov s palácmi a jachtami. Je čas vziať si ju späť. Naši nepriatelia nie sú v Kyjeve a Odese, ale v Moskve. Je čas ich vyhodiť. Vojna nie je Rusko. Vojna je Putin a jeho vláda. Preto sme my, ruskí socialisti a komunisti, proti tejto zločinnej vojne. Chceme to zastaviť, aby sme zachránili Rusko.

Nie zásahu! Nie diktatúre! Nie chudobe!

Foto: Protest proti vojne na Ukrajine v Moskve. Zdroj: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články