Strategické myslenie v klimatickej kríze

od Marek Dobeš

Tím výskumníkov za podpory Rosa Luxemburg Stiftung vydal publikáciu „Klimavize: Šest oblastí, kterým se musíme
věnovat při řešení klimatické krize“. Celú publikáciu je možné si stiahnuť tu.

Na rozdiel od naratívu, ktorý sa objavuje v hlavnoprúdových médiách, a ktorý obľubujú politici, sa autori publikácie neboja poukázať na to, že jednou z hlavných príčin klimatickej zmeny je ekonomický systém, ktorý prevláda na našej planéte. Z jeho charakteristík je pre zhoršovanie situácie na Zemi kľúčový tlak na ekonomický rast, veľkosť firiem a ich priority, systémy zdaňovania.

Autori zdôrazňujú, že pochopenie mocenských a ekonomických nerovností je nielen kľúčom k pochopeniu príčin klimatickej krízy, no i predpokladom hľadania spôsobov jej riešenia. Ultrabohatí, u ktorých je koncentrovaná moc, majú iné záujmy, ktoré sa nemusia zhodovať so záujmamy väčšiny ľudí na planéte. Produkcia fosílnych palív a ďalších komodít, ktorých produkcia zvyšuje množstvo skleníkových plynov, je pre nich dôležitým zdrojom ziskov. Okrem odlišnej motivácie sú i v inom postavení, keď ide o ovplyvňovanie politikov pri ne/riešení krízy. „Snahy o znižovanie emisií, udržateľnejšie poľnohospodárstvo, či ozdravenie krajiny totiž narážajú na záujmy ľudí a firiem, ktoré z neudržateľných foriem podnikania profitujú.“

Ďalšími témami tejto odbornej publikácie sú energetická chudoba, klimatické spojenectvá, mocenské pomery v energetike a ďalšie.

 

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články