„Temný deň pre demokraciu“ v Maďarsku: Orbán bol pochybným spôsobom znovuzvolený

od Brett Wilkins

(Budapeste – Hungria, 17/02/2022) Presidente da República Jair Bolsonaro cumprimenta o Primeiro-Ministro da Hungria, Viktor Mihály Orbán..Foto: Alan Santos/PR

Pravicový nacionalizmus a iliberalizmus sú v srdci Európy veľmi živé. Komentuje výsledok maďarských volieb portál Common Dreams.

Pravicový maďarský prezident Viktor Orbán bol drvivou väčšinou zvolený do svojho štvrtého funkčného obdobia vo voľbách.

Politologička Edit Zgut z Poľskej akadémie vied vo Varšave pre Associated Press na margo jeho víťazstva uviedla, že „Maďarsko podľa všetkého dosiahlo bod, z ktorého niet návratu“ a že Orbán bude mať teraz právomoc ísť ešte autokratickejším smerom.

„Kľúčovým ponaučením je, že politická súťaž je natoľko vychýlená, že nahradiť Fidesz vo voľbách je takmer nemožné,“ dodala.

Situáciu komentovala aj medzinárodná organizáciá Progressive International:

„V Maďarsku sa posledné slobodné a spravodlivé voľby konali pred 12 rokmi, keď strana Fidesz Viktora Orbána spolu s koaličným partnerom KDNP získala v maďarskom parlamente „nadpolovičnú väčšinu“, ktorá jej umožnila zmeniť ústavu krajiny.

Odvtedy – a často pod ochranou pravicových politických síl v Európskej únii – Fidesz pomaly narúša zásady právneho štátu, demokratické inštitúcie a integritu volebného procesu…

Od roku 2010 parlament ovládaný Fideszom schválil viac ako 700 zmien vo volebnom systéme – často bez verejnej debaty, a to aj napriek odporu opozičných strán a najmä počas výnimočného stavu v súvislosti s ochorením Covid-19. Podstatné je, že to zahŕňalo postupnú manipuláciu s volebnými obvodmi s cieľom uprednostniť kandidátov Fideszu.“

Vládna kontrola nad médiami zohrala kľúčovú úlohu pri udržiavaní moci Fideszu. Správa, ktorú minulý mesiac zverejnil Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), podrobne popisuje, ako vláda pokračuje v „systematickom porušovaní plurality médií, umlčiavaní toho, čo zostalo z nezávislej tlače, a manipuluje trhom, aby ešte viac upevnila dominantný provládny naratív“.

„Na dosiahnutie tejto bezprecedentnej úrovne politickej kontroly nad mediálnym ekosystémom krajiny Fidesz sleduje jednotný model prepájania médií, ktorý je v rámci Európskej únie bezprecedentný,“ uviedol IPI. „Tento proces zahŕňal koordinované využívanie právnej, regulačnej a ekonomickej sily na získanie kontroly nad verejnoprávnymi médiami, sústredenie súkromných médií do rúk spojencov a deformáciu trhu na úkor nezávislej žurnalistiky.“

Orbán si svoje drvivé víťazstvo vychutnal a víťazoslávne vyhlásil, že „celý svet dnes večer v Budapešti videl, že zvíťazila kresťansko-demokratická politika, konzervatívna občianska politika a vlastenecká politika. Hovoríme Európe, že toto nie je minulosť, toto je budúcnosť.“

„Utŕžili sme víťazstvo také veľké, že ho môžete vidieť z Mesiaca a určite sa dá vidieť aj z Bruselu,“ tešil sa s odkazom na hlavné mesto Európskej únie.

Okrem ruskej otázky, sú EÚ a Maďarsko v spore v súvislosti s porušovaním ľudských práv zo strany posledne menovaného – najmä voči ľuďom LGBTQ+, ženám, Rómom a migrantom – a eróziou demokracie v tomto stredoeurópskom národe s 9,75 miliónmi obyvateľov.

Antiimigrančné, anti-LGBTQ+ a ďalšie reakčné politiky a činy maďarského lídra si získali široký obdiv a podporu pravicových lídrov z celého sveta, ako aj ultra-konzervatívnych osobností amerických médií, ako je Tucker Carlson z Fox News, ktorý svoju reláciu opakovane vysielal z Maďarska.

V januári Orbánovo znovuzvolenie podporil bývalý prezident USA Donald Trump. Ďalší mesiac Orbán hostil brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý nazval Maďarsko „veľkým malým bratom“ Brazílie.

Orbánovo víťazstvo prišlo v ten istý deň, keď bol definitívne znovuzvolený srbský prezident Aleksandar Vučić – ďalší pravicový populista s úzkymi väzbami na Putina – a vyhol sa tak druhému kolu súťaže v balkánskom národe, ktorý sa rozhoduje medzi svojim historicky blízkym vzťahom k Rusku a ašpiráciami k Európskej únii.

Medzinárodní pozorovatelia tiež uviedli, že srbské voľby boli nespravodlivé, pričom Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) tvrdila, že voľby sa konali za „nerovných podmienok“.

Konzervatívne víťazstvá v Maďarsku a Srbsku budú pravdepodobne rezonovať medzi pravicovými kandidátmi iných európskych krajín, vrátane Francúzska, kde má podľa nedávnych prieskumov úradujúci centristický prezident Emmanuel Macron v budúcotýždňovom prvom kole volieb jednociferný náskok pred krajne pravicovou vyzývateľkou Marine Le Penovou.

Maďarskí progresívci sa zaviazali, že budú pokračovať v boji proti erózii demokracie, poukazujúc na náznaky nádeje, ako je zvolenie ľavicového aktivistu Andrása Jámbora do parlamentu.

„Náš cieľ sa nezmení: Chceme obnoviť ľavicu v Maďarsku, vytvoriť možnosť ekonomickej a politickej demokracie,“ napísala na Twitteri Szikra Mozgalom alebo – Hnutie Iskra. „Budeme naďalej bojovať za všetko, čomu veríme a čo teraz v parlamente predstavuje András Jámbor!“

(krátené)

Zdroj foto: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články