40 filmových tipov

od Redakcia

Ak uvažujete nad tým, čo si pozrieť počas karantény, môžete sa nechať inšpirovať našimi tipmi. Pripravili sme výber 40 pozoruhodných filmov rozličných tém, období a režisérov, ktoré sa na vec pozerajú ľavicovou optikou. Výber zostavil Peter Takáč. Rozsiahlejší zoznam tu.

Diera (2019) – Galder Gaztelu-Urrutia

Väzni v horných poschodiach väzenia sa najedia lepšie, ako tí dole, kde im ostávajú iba zvyšky. Jeden muž sa snaží presadiť zmenu, aby mali dosť všetci.

Pardón, nezastihli sme vás (2019) – Ken Loach

Od finančného krachu v roku 2008 zvádzajú Ricky a jeho rodina boj s dlhmi. S novou dodávkou sa mu naskytne príležitosť vybojovať si nezávislosť, no keď prídu tlaky z viacerých strán, všetko sa začína rúcať.

Prepáčte, že obťažujem (2018) – Boots Riley

Telemarketér Cassius Green objaví tajný kľúč ku kariérnemu úspechu, ktorý ho poháňa do univerza chamtivosti.

Mladý Karl Marx (2017) – Raoul Peck

Rané roky Karla Marxa, Friedricha Engelsa a Jenny Marxovej, odohrávajúce sa medzi Parížom, Bruselom a Londýnom.

Mrakodrap (2015) – Ben Wheatley

Život obyvateľov výškovej budovy sa začne vymykať z kontroly.

Elysium (2013) – Neill Blomkamp

V roku 2154 žijú tí najbohatší na vesmírnej stanici, zatiaľ čo zvyšok obyvateľov prežíva na zničenej Zemi. Jeden človek sa vydá na misiu, ktorá by mohla medzi polarizované svety vrátiť rovnosť.

Sebecký obor (2013) – Clio Barnardová

Dvaja trinásťroční kamaráti z robotníckej triedy Bradfordu sa snažia prísť k peniazom a tak sa zapletú s obchodníkom so šrotom a zločincom.

Kapitál (2012) – Costa-Gavras

Novoustanovený riaditeľ veľkej európskej investičnej banky sa snaží udržať pri moci popritom, ako sa spoločnosť snaží kúpiť americká investičná firma.

Ill Manors (2012) – Ben Drew

Film sleduje životy štyroch drogových dílerov, jedného užívateľa a dvoch prostitútok. Režisér je aj autorom soundtracku k filmu.

Vymeraný čas (2011) – Andrew Niccol

V budúcnosti ľudia prestávajú starnúť v 25. rokoch, no ak chcú žiť ďalej musia si zaobstarať ďalší čas. Will Salas, ktorý je usvedčený z vraždy, sa dáva na útek s rukojemníčkou, ktorá by mohla byť dôležitou súčasťou jeho boja proti systému.

O kapitalizme s láskou (2009) – Michael Moore

20 rokov po svojom prelomovom filme Roger&ja sa Michael Moore vracia k téme, ktorú skúmal celú svoju kariéru: katastrofálnemu dopadu nadvlády korporácií na každodenné životy Američanov.

District 9 (2009) – Neill Blomkamp

Keď je mimozemská rasa nútená žiť na Zemi v zanedbaných podmienkach slumov, dôjde k prepuknutiu násilia. Jej spojencom sa však stane vládny prestaviteľ, vystavený ich biotechnológii.

Potomkovia ľudí (2006) – Alfonso Cuarón

V chaotickom svete roku 2027, kedy sú ženy neplodné, sa bývalý aktivista podujme pomôcť odprevadiť a nalodiť zázračne tehotnú ženu k záchrane na mori.

Dieťa (2005) – Jean-Pierre & Luc Dardenne

Bruno a Sonia, mladý pár žijúci z jej dávok a krádeží jeho gangu, nájde nový zdroj peňazí: svoje novorodené dieťa.

Pláž (2000) – Danny Boyle

Richard sa rozhodne vydať na tajný ostrov v Thajsku, ktorý má by skutočným rajom na Zemi. Do tohto sveta však začne prenikať realita.

Matrix (1999) – Lilly Wachowská, Lana Wachowská

Počítačový hacker sa od záhadných rebelov dozvie o skutočnom charaktere reality, ktorú pozná, ako aj o svojej úlohe v boji proti tým, ktorí ju riadia.

Klub bitkárov (1999) – David Fincher

Kancelársky pracovník trpiaci nespavosťou dá spolu s diabolským výrobcom mydla dokopy nelegálny bitkársky klub, z ktorého sa vyvinie ešte niečo oveľa väčšie.

Nebezpečné myšlienky (1995) – John N. Smith

Bývalá námorníčka, z ktorej sa stane učiteľka sa snaží nájsť si cestu k svojim problematickým študentov z chudobných rodín.

Čierna klietka (1995) – Desmond Nakano

V alternatívnom vesmíre, kde si afroamerickí a bieli Američania vymenili role, unesie belošský robotník černošského vlastníka fabriky za to, že ním pohŕdal.

Nenávisť (1995) – Mathieu Kassovitz

24 hodín v živote troch mladých mužov na francúzskom predmestí, deň po násilných nepokojoch.

Votrelec 3 (1992) – David Fincher

Po svojom poslednom stretnutí s mimozemskou beštiou, pristane Ellen Ripleyová na Fiorine 161, prísne stráženom väzení. Po sérii zvláštnych a smrteľných udalostí si Ripleyová uvedomí, že si so sebou priniesla nevítaného návštevníka.

Total Recall (1990) – Paul Verhoeven

Quiad sa rozhodne nechať si implantovať predstavy o planéte Mars, na ktorej mal stráviť dovolenku, no tá sa začne javiť ako živá a primäje ho vydať sa tam naozaj.

Konaj správne (1989) – Spike Lee

Počas najteplejšieho dňa roka v New Yorku sa donášač pizze potýka s vyhrotenými rasovými, generačnými a triednymi konfliktami, ktorých miera sa dostáva do bodu varu.

Oni žijú! (1988) – John Carpenter

Robotník potulujúci sa krajinou objaví okuliare, vďaka ktorým zistí, že spoločnosť ovládli mimozemšťania udržiavajúci ľudí v nevedomosti.

Robocop (1987) – Paul Verhoeven

V dystopickom Detroite, v ktorom vládne zločin, sa kriticky ranený policajt vráti do služby ako cyborg, ktorého prenasledujú spomienky na obdobie, keď bol ešte človekom.

Čata (1986) – Oliver Stone

Mladý vojak vo Vietname čelí morálnej kríze, keď je konfrontovaný s hrôzami vojny a odvrátenou stránkou človeka.

Brazil (1985) – Terry Gilliam

Varovný príbeh, ktorý býva prirovnávaný k dielam Orwella a Huxleyho, prezentuje nočnú moru dystopickej budúcnosti, v ktorej vládnu technológie a láska je zakázaná. Snívajúci byrokrat sa stáva tragickou obeťou vlastných romantických predstáv.

Vlasy (1979) – Miloš Forman

Claude Bukowski opustí rodinný ranč v Oklahome a vyberá sa do New Yorku, aby nastúpil do služby, no natrafí na skupinu hipisákov vedených Bergerom, ktorí mu ukážu iný pohľad na svet.

Prízrak slobody (1974) – Luis Bunuel

Surrealistický klenot Luisa Bunuela, v ktorom sa rozbíjajú buržoázne zvyky. Hostia na elegantnej večeri sedia na toaletných misách, mnísi hrajú poker s posvätnými známkami namiesto žetónov a polícia hľadá dievča, ktoré má priamo pod nosom.

Všetko je v poriadku (1972) – Jean-Luc Godard

Prostredníctvom života jedného parížskeho páru skúma Godard štruktúru filmov, vzťahov a revolúcií.

Konformista (1970) – Bernardo Bertolucci

Talian vtiahnutý do fašistickej strany je inštruovaný, aby zavraždil svojho bývalého univerzitného profesora, vyhláseného antifašistu, žijúceho počas tridsiatych rokov vo francúzskom exile. Predlohou je kniha Alberta Moraviu.

Planéta opíc (1968) – Franklin J. Schaffner

Posádka astronautov stroskotá na planéte vo vzdialenej budúcnosti, kde dominantnú rasu tvoria inteligentné, rozprávajúce opice a ľudia sú utláčaní a zotročení.

Week-End (1967) – Jean-Luc Godard

Nešťastne oddaný buržoázny pár, s plánom zabiť toho druhého, sa vydáva na víkendový výlet autom, ktorý prekazí apokalypsa.

Evanjelium sv. Matúša (1964) – Pier Paolo Pasolini

Život Ježiša Krista podľa Matúšovho evanjélia. Pasolini predstavuje Krista ako predchodcu marxizmu a používa na to polovicu Matúšovho textu.

Hrozná hnevu (1940) – John Ford

Námetom je klasické dielo Johna Steinbecka, za ktoré dostal Pullitzerovu cenu. Henry Fonda v role otca chudobnej rodiny zo stredozápadu, ktorá počas Veľkej hospodárskej krízy opúšťa domov a vydáva sa na cestu do Kalifornie.

Moderná doba (1936) – Charlie Chaplin

Tulák sa snaží prežiť v modernej priemyselnej spoločnosti aj vďaka pomoci mladej ženy bez domova.

Zlatý vek (1930) – Luis Bunuel

Spočiatku dokument o škorpiónoch sa mení na sériu surrealistických obrazov o mužovi a žene, ktorých snahy o naplnenie romantického vzťahu neustále maria buržoázne hodnoty a sexuálne zvyky rodiny, cirkvi a spoločnosti.

Na západe nič nové (1930) – Lewis Milestone

Film sleduje skupinku nemeckých študentov, ktorých ich šovinistický učiteľ prehovorí k narukovaniu do prvej svetovej vojny. Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu mladých nemeckých brancov a poukazuje na tragédiu vojny očami jednotlivcov.

Október: 10 dní, ktoré otriasli svetom (1928) – Sergej M. Ejzenštejn

Široký pohľad na udalosti roku 1917 v Rusku, keď bola zvrhnutá monarchia.

Matka (1926) – Vsevolod Pudovkin

Matka vykresľuje nevydarenú ruskú revolúciu roku 1905. Keď jej zabijú syna pri pokuse o útek, začína vnímať hrôzy cárskeho režimu.

________________________________________________________________________________________________________________________

Podporte fungovanie skutočne ľavicového webu bez vplyvu politických strán, reklám a kapitálu.
Za rovnosť, mier a slobodu pre všetkých!

Návod a údaje pre poukázanie Vašich 2% dane nájdete tu: https://polemag.sk/2-z-dane-pre-pole/

Našu prácu môžete podporiť aj priamo, napríklad jednorázovým príspevkom vo výške 5 € alebo ľubovoľným iným príspevkom alebo nastavením trvalého príkazu vo výške 2 € mesačne na naše číslo účtu: SK36 8330 0000 0026 0106 2302.

Ďakujeme za Vašu priazeň.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články