Podľa aktivistov správa IPCC odhaľuje „pochmúrnu a krutú pravdu“ o klimatickej hrozbe

od Jessica Corbett

„Už to nie je o zložení nohy z pedálu plynu, ale o dupnutí na brzdu,“ povedal jeden expert v reakcii na najnovšie hodnotenie OSN. Prinášame správu portálu Common Dreams.

Správa Organizácie spojených národov o klimatickej núdzi – zverejnená minulý pondelok po tom, čo sa rokovania predĺžili – vyvolala novú vlnu výziev na odvážnejšie a vedecky podložené kroky k rýchlemu a dramatickému zníženiu emisií otepľujúcich planétu v záujme všetkého života na Zemi.

„Akého ďalšieho ničenia musíme byť svedkami a koľko ďalších vedeckých správ bude trvať, kým vlády konečne uznajú fosílne palivá za skutočných vinníkov ľudského utrpenia pociťovaného na celom svete?“ spýtala sa Namrata Chowdharyová, vedúca aktivistka v oblasti verejnej angažovanosti organizácie 350.org.

„Ako sa stále viac približujeme k zlomovému bodu ľudskej existencie, vedci opäť jasne bijú na poplach: Na to, aby sme odvrátili to najhoršie sa musíme vysporiadať s masívnym znížením emisií,“ dodala Chowdharyová.

Nová správa s názvom Climate Change 2022: Mitigation of Climate Change je treťou časťou šiesteho hodnotenia Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC). Skoršie analýzy vydané v auguste a februári sa zamerali na fyzikálne vedy, konkrétne dopady, adaptáciu a zraniteľnosť. Pripravuje sa súhrnný dokument týchto záverov.

Analýzu vypracovalo 278 autorov zo 65 krajín a je založená na viac ako 18 000 dokumentoch a takmer 60 000 komentároch krajín a odborníkov. Dokument zdôrazňuje potrebu globálnych systémových zmien vrátane dekarbonizácie energetického sektora, elektrifikácie dopravy, prechodu na rastlinnú stravu a obnovy kľúčových ekosystémov.

„Táto najnovšia správa IPCC zistila, že globálne emisie sú teraz o 54 % vyššie ako v roku 1990, a jasne poukazuje na to, že od roku 2010 do roku 2019 boli emisie zachytávajúce teplo vyššie ako kedykoľvek predtým a stále celosvetovo rastú vo všetkých hlavných sektoroch,“ poznamenala Kristina Dahlová, hlavná klimatická vedkyňa z Únie zainteresovaných vedcov.

Vedúca klimatickej politiky Oxfam Nafkote Dabiová v pondelok vyhlásila, že „táto správa IPCC si nekladie servítku pred ústa. Bezútešná a krutá pravda o globálnom otepľovaní je takáto: Ak ľudstvo nezavedie rozsiahlejšie opatrenia, bude čeliť zhoršujúcemu sa hladu, chorobám, ekonomickému kolapsu, masovej migrácii ľudí a neznesiteľným horúčavám. Už to nie je o tom, že zložíme nohu z plynového pedálu – je to o dupnutí na brzdy. Otepľujúca sa planéta je najväčšou hrozbou ľudstva.“

„Ľudia žijúci v chudobe trpia najskôr a najhoršie,“ vysvetlila Dabiová. „Poľnohospodári v Keni, Etiópii a Somálsku prišli o úrodu a celé stáda dobytka v dôsledku mimoriadne dlhého a silného sucha. Milióny ľudí vo východnej Afrike sú teraz na pokraji katastrofy hladu. Medzitým najbohatší ľudia, ktorí majú obrovské uhlíkové stopy si zapínajú klimatizácie na svojich obrích jachtách.“

„Najmä Spojené štáty americké musia prijať svoj podiel pri vytváraní klimatických dopadov, ktoré práve zažívame,“ dodala Meena Ramanová z Friends of the Earth Malajzia. „Vedci potvrdili, že z rozvinutých do rozvojových krajín musí urýchlene prúdiť oveľa viac financií, aby sa rozvojové krajiny mohli pripraviť a prispôsobiť nenapraviteľným škodám spôsobeným klimatickými vplyvmi. Tieto financie sú potrebné na zabezpečenie blahobytu ich občanov a ekonomík. Bez toho sa náš ťažko vybojovaný pokrok v oblasti rovnosti, práv a spravodlivosti rozpadne.“

Politická riaditeľka neziskovej organizácie Earthworks Lauren Pagelová sa rovnako zamerala na Spojené štáty, keď vyhlásila, že „riešenia na vyriešenie tejto krízy existujú, ale chýba politická odvaha a politická kreativita“ a vyzvala prezidenta Joea Bidena, aby „okamžite vyhlásil klimatickú núdzu s cieľom znížiť ťažbu ropy a plynu a obmedziť škodlivé znečisťovanie metánom.“

Varshini Prakashová, výkonná riaditeľka hnutia Sunrise Movement so sídlom v USA, s tým súhlasila. Ako povedala: „Práve teraz sme na križovatke. Budeme sa naďalej spoliehať na korporácie s fosílnymi palivami a petroštáty, ktoré podnecujú vojnu a dosahujú rekordné zisky na úkor rodín pracujúcich, alebo začneme masovo mobilizovať naše vlády a spoločnosť k prechodu na budúcnosť obnoviteľnej energie?“

Podľa Prakashovej „Vedecké závery správy IPCC sú jasné: Za klimatickú krízu môžu fosílne palivá a pokračujúca podpora fosílnych palív našimi vládami doma aj v zahraničí nás zabíja.“

(krátené)

Zdroj foto: Pxfuel.com

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články