Politická strana, ktorá je známa odmietaním rúšok a obliekaním sa do zelenej farby sa rozhodla, že zneužije protesty odborov na vlastnú propagáciu. Samozrejme, toto nemohlo a ani neušlo pozornosti. Mnohí túto aktivitu parlamentnej strany odsúdili, no niektorí ihneď začali spájať odbory s touto stranou, čo je možné považovať nie že za zavádzanie, ale za falšovanie reality.
Aj napriek upozorneniam
Najväčším sklamaním je asi fakt, že k falšovateľom tejto reality sa pridal aj poslanec NRSR a známy bojovník proti pravicovým extrémistom a konšpirátorom. Pán Benčík na sociálnej sieti zagratuloval odborom k podpore zo strany zelených mužíčkov. Je fakt neuveriteľné, akým spôsobom si prispôsobil a ako zneužil situáciu. V diskusii pod svojim statusom argumentoval vyhláseniami zelených straníkov a tvrdil, že odbory sa nedištancovali.
Problémom je, že, možno z nevedomosti, alebo nedostatku informácii, klamal. Organizátor zhromaždenia nemôže zabrániť nikomu sa na akcii zúčastniť. Moderátor po príchode skupiny asi pätnástich osôb odených do straníckych farieb s vlajkami dosť jasne povedal, že toto je zhromaždenie odborárov a nie politických strán. Rovnako organizátori túto skupinu nevpustili do priestoru určenému na zhromaždenie (pandemické opatrenia).
Skupina zelených mužíčkov sa zhromaždila mimo vyhradeného priestoru, kde zotrvali do konca zhromaždenia.
Kto porušil zákon?
Keďže odbory svoje zhromaždenie ohlásili a v rámci organizácie museli dodržiavať prísne pandemické opatrenia, tak otázkou ostáva, či svoje zhromaždenie mali ohlásené aj priaznivci politickej strany. Toto je už asi otázka skôr na miestnu samosprávu a políciu, prečo neriešili pravdepodobne nelegálne verejne zhromaždenie občanov v zelenom.
Pán poslanec Benčík, aj napriek tomu, že bol upozornený na tieto fakty, naďalej útočil na odbory a svoje tvrdenia opieral o statusy členov a funkcionárov politickej strany.
Organizátor sa na mieste, ako aj na neskôr v oficiálnom stanovisku voči tomuto zneužitiu, ako aj spájaniu s touto politickou stranou tvrdo ohradil. Nie je známe, čo konkrétne pánovi Benčíkovi chýbalo, no organizátor protestu urobil presne to, čo mal v kompetencii.
Skupinu v zelenom nemohol ani vykázať, ani vyzliezť zo zeleného, ani im umiestniť vlajky tam, kde by si umiestnenie zaslúžili.
Možno mu chýbala nejaká priama akcia, násilie? Odborári však na námestie neprišli riešiť skupinku menej chápavých jedincov, ale svoju legitímnu agendu.
Minulosť i prítomnosť spoluprácu vylučuje
A pre menej chápavých. Prečo je pre odbory absolútne neprijateľná krajná pravica?
Obľúbenou postavou dejín pre našich zelených spoluobčanov je Jozef Tiso, ktorý medzi rokmi 1938 -1942 odbory na Slovensku zdecimoval a v roku 1942 boli zakázané aj dovtedy tolerované kresťanské odbory.
Ak sa pozrieme do Talianska, tam fašista Mussolini odbory taktiež zakázal a funkcionárov pozatváral.
A čo obľúbenec niektorých našich zelených poslancov, nemecký ríšsky kancelár so smiešnymi fúzikmi? Ten poslal funkcionárov nemeckých a českých odborov do koncentrákov a z odborov urobil pobočku NSDAP (Arbeitsfront).
A v súčasnosti? Spriatelená grécka strana našich ufónov, Zlatý úsvit, bola v tychto dňoch súdom vyhlásená za zločineckú organizaciu, pretože niekoľko desiatok jej členov a funcionárov bolo odsudených za vraždu a prípravu vrážd, o.i. aj odborárov.
…keď známy slovenský bojovník proti extrémizmu hodí fašistov a odbory do jedného vreca, zjavne nedomysliac, že týmto priamo ženie ľudí k antisystému. A ešte sa čuduje nálepke elitárskeho liberálneho fašizmu. (Robert Žanony)
Ale vráťme sa k poslancovi Benčíkovi. Obvinil odbory zo spolupráce s našou krajne pravicovou politickou stranou, lebo veď odbory nezabránili zneužitiu svojho protestu. Ako však potom pozerať na podpis pána poslanca pod programovým vyhlásením vlády, ktorej súčasťou je strana SME-Rodina, tá sa na medzinárodnej úrovni bratríčkuje s Le Penovou (Francúzsko), Salvinim (Taliansko), AFD (Nemecko), FPÖ (Rakúsko), SPD (Česko), atď.
Podľa logiky pána poslanca je celá súčasná vládna koalícia skompromitovaná fašisticko-nacistická. Nie, autor tohto textu si to nemyslí a pevne verí, že aj pán poslanec sa ospravedlní odborom za svoj hlúpy postoj a zavádzanie.
Strany vládnej koalície a ich poslanci by nemali zneužívať konanie jednej politickej strany na svoj boj s odbormi, mali by si položiť jednu dôležitú otázku. Prečo tak veľa ľudí na Slovensku prestáva veriť „klasickým“ politickým stranám a utiekajú sa k extrému?
Obrázok: V máji 1933 nacistické sily začali okupáciu odborárskych sídiel, vzali im finančné prostriedky a uväznili lídrov 41 odborov, zastupujúcich približne 4,5 milióna pracujúcich. Nezávislé odbory boli zrušené. Zdroj: Today in labor history.