„Je to naozaj prelomová skutočnosť,“ povedala na margo rastúcej koncentrácie plynu zachytávajúceho teplo Greta Thunbergová. „A nemyslím to v dobrom.“ Preberáme správu z Common Dreams. Preklad PT.
Podľa meraní vykonaných v observatóriu Mauna Loa na Veľkom ostrove na Havaji sa koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére minulý víkend prvýkrát v zaznamenanej histórii vyšvihla na 420 častíc na milión.
Keď výskumná stanica Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) „začala koncom päťdesiatych rokov 20. storočia zhromažďovať merania CO2, bola koncentrácia atmosférického CO2 okolo 315 PPM,“ informoval Washington Post. „V sobotu bol denný priemer stanovený na 421,21 PPM – prvýkrát v histórii ľudstva bolo toto číslo také vysoké.“
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová postrehla najnovšie údaje NOAA o miere CO2. Úplne prvé zdokumentované prekonanie CO2 v atmosfére Zeme za úroveň 420 PPM označila za „naozaj prelomový skutočnosť“. „Ak sa to potvrdí, tak ide prinajmenšom o naozaj prelomovú skutočnosť. A to nemyslím v dobrom.“
Prekročenie úrovne 420 PPM koncentrácie plynu zachytávajúceho teplo „je znepokojujúcim míľnikom v ľudskom otepľovaní planéty, zhruba polovicou cesty k zdvojnásobeniu predindustriálnych úrovní CO2,“ poznamenáva Washington Post a dodáva:
„Dosiahnutie a prekonanie koncentrácie 416 PPM má mimoriadny význam. Znamená to, že sme prekročili stred medzi úrovňami CO2 v predindustriálnom období, okolo 278 PPM a dvojnásobkom tohto čísla, čo je 556 PPM.
Rekord 421 PPM dosiahnutý v sobotu je len jednorázový a došlo k nemu v čase, keď sa hladiny CO2 blížili k svojmu ročnému maximu. Úrovne viac ako 417 PPM za posledné dva mesiace však signalizujú, že priemerná ročná koncentrácia pravdepodobne presiahne 416 PPM.“
Zatiaľ čo je rastúca koncentrácia atmosférického CO2 – ktorá zvyšuje globálnu priemernú teplotu a počet a závažnosť extrémnych poveternostných javov – dlhodobým trendom, ktorý korešponduje s nárastom kapitalizmu poháňaného fosílnymi palivami, od 70. rokov rástla obzvlášť rýchlo.
Ako uviedol Post, CO2 nie je jediným skleníkovým plynom naberajúci „znepokojujúci vývoj“. Zvýšili sa tiež emisie metánu a fluoridu sírového.
Aj keď metán nezostáva v atmosfére tak dlho, ako CO2, oveľa účinnejšie absorbuje teplo, čo znamená, že výrazne zhoršuje klimatickú krízu. Podľa Fondu na ochranu životného prostredia je metán v prvých dvoch desaťročiach po jeho uvoľnení 84-krát účinnejší ako CO2.
Post ďalej píše: „Fluorid sírový je tiež tisíckrát účinnejší – jedna molekula môže spôsobiť 23 900-krát väčšie oteplenie ako molekula CO2. A jediná molekula fluoridu sírového sa môže udržať v atmosfére viac ako tri tisícročia.“
„Veda hovorí jasne,“ uviedol v decembri generálny tajomník OSN António Guterres. „Pokiaľ svet do roku 2030 každoročne nezníži produkciu fosílnych palív o 6%, bude to horšie. Oveľa horšie.“
(krátené)
Foto: „Najviac a najhoršie doplatia chudobní.“ Zdroj: Flickr.