Noc v parlamente

od Peter Takáč

Fašisti, ktorí si roky lámu hlavy ako nahlodať a očierniť demokratické inštitúcie, môžu len sotva súperiť s tým, keď sa Národná rada podkopáva sama. No zatiaľ čo Kotlebovci to musia robiť zastreto cez rozličné schémy, kódy a kamufláže, prodemokratické strany na to idú bez okolkov a otvorene. Neohrabaní poslanci so spôsobmi z branže, kde sa neplatí za účty, dane sa krátia, a spoločníci podrážajú a nahrávajú, totiž nerešpektujú žiadne, ani demokratické, pravidlá.

Napokon, celé štyri roky si razili cestu spôsobom „prehraj voľby a môžeš všetko”: spochybňovať ich výsledok, haniť autoritu inštitúcií, či zvrhávať vládu cez nahuckané davy s heslami typu “Hnevám sa”.

Teraz, keď sa ich Majdan a mejdan končí, sa v obavách z nižších preferencií ako očakávali rozhodli zažiť malé dobrodružstvo a posledné noci zakempovať v parlamente. Vystrájaním v Národnej rade sa PS/Spolu podarilo dať demokracii gól do vlastnej bránky a Kotlebovcom pred voľbami malý prezent na prilepšenie k výsledku.

Minulé voľby vyvrhli do parlamentu mafiánov, pouličných bitkárov, antisemitov, amatérskych hercov a bábkoherečky, a rozličných falošných kazateľov priživujúcich sa na ľudskom utrpení a strachu. Očakávania z úrovne schôdzí NR SR preto neboli veľké.

To však poslancom nebránilo zažiadať si o vyššie platy, zrejme v dobrej viere, že si ich zaslúžia viac ako pracujúci navýšenie minimálnej mzdy. Boli totiž zvyknutí na vyšší štandard, život „so zlatou vidličkou v zadku”, parafrázujúc poslankyňu SaS Cigánikovú, ktorá sa chcela v štáte zbaviť všetkých zábran a zrejme sa jej to aj podarilo. Ľuďom s minimálkou zas jej strana hrdiaca sa sloganom „aby sa na Slovensku oplatilo podnikať, pracovať a žiť”, odporučila, aby sa radšej odsťahovali.

Namiesto toho, aby sa parlamentné subjekty predbiehali v tom, kto dá občanom viac výhod, zaťato bojujú proti smiešnemu navýšeniu dôchodkov a materských prídavkov. Rozhorčujú sa ako poslanec Dostál, že si niekto dovoľuje navrhovať zlepšenie, pretože to ide z jeho daní. Sú azda naše dane určené iba súkromným firmám, ktoré sú tak šikovné a ich zisk im patrí, že ich treba, na rozdiel od chudobných, neustále dofinancovávať?

Keď Matovičovo OĽANO ukázalo, že politika sa dá robiť aj insitne, ostatné strany sa pripojili. Za striedme hospodárenie môžete bojovať aj excesívnym rozhadzovaním miliárd na vojenské lietadielká, naviac grobianskym spôsobom -názornými pomôckami, papierikmi, cukrárenskými výrobkami-, asi aby to pochopili aj inteligenti. Na základe tohto správania vidieť, že v parlamente nesedia ideové zoskupenia, ale podnikateľské eseročky a kapitálové kartely, ktoré sa nezodpovedajú občanom, ale akcionárom. Zmeniť sa to však dá len prehĺbením, nie zahubením demokracie.

Zdroj obrázka: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články